Tahıl gevreği satın alan birinin süte ihtiyacı olduğunu bilmek için dâhi olmaya gerek yok. Ama cevaplanması gereken daha zor ve kârlı sorular vardır. Veriler tek başına hiçbir şey ifade etmez. Ancak doğru soruları sorduğunuzda öngörüler oluşmaya başlar.

Müşterilerinin alışveriş alışkanlıklarını tahmin etmek arzusu birçok büyük şirkette vardır. Bunlardan başlıcaları; Amazon.com Mazda, Microsoft, McDonald’s, Walmart, Target ve daha fazlası…

Bu firmaların çoğu müşteri tercihlerini anlamakla görevli “Öngörü Analizi” departmanlarına sahiptir. Target mağazalarının hedefinde hamile adayları vardı. Neden mi ? Okumaya devam edin.

Hedef hamile adayları

Bir bebeğin doğumu yeni müşteriler kazanmak için en elverişli bir andır. Çünkü çiçeği burnunda anne baba adayları hayatının hemen her döneminde olduğundan alışveriş yapmak konusunda çok daha esnektir.

Yeni doğan bir bebeğin 1. yaş gününe kadar bebek ürünlerine ortalama 10.000$ civarı harcandığı tespit edilmiştir. (Amerika kıtasında yapılan araştırmalara göre)

Uykusuz anne baba adayları bebek ürünleri satın almak için mağazaya gelirse diğer bebekleri için diğer ev ürünlerini de alabileceklerdi. Ön görü analistleri işe koyuldu.

Target veri bankasından elde edilen veriler ile bayanların alışveriş alışkanlıklarını analiz ederek hamile olup olmadıklarını anlayabilecekleri bir algoritma geliştirdiler.

Ve sonuç mu ?

%86 DOĞRUYDU.

Kişisel veriler ve alışveriş alışkanlıkları onları ele veriyordu. Ve yapılması gereken tek şey doğum yaklaşınca onlara bebek ürünlerini içeren indirim kuponları ve broşürler göndermekti.

Aradan bir yıl geçti ve her şey kusursuz işliyordu.

Minnesota şubesine sinirli bir adam girip mağaza müdürünü görmek istediğini söyledi. Elinde bebek ürünlerininin tanıtımlarını içeren broşürler vardı. Çok öfkeli görünüyordu.

Müdür gelmişti ve adam konuşmaya başladı: “Kızıma postayla bu broşürler geldi.” O daha liseye gidiyor ve siz ona bebek giysileri, bebek yatağı alsın diye kupon mu gönderiyorsunuz? Onu hamile kalmaya teşvik etmek mi istiyorsunuz ?

Adamın neden bahsettiği konusunda hiçbir fikri olmayan müdür broşüre ve kuponlara baktı ve adam doğru söylüyordu.

Müdür adamdan defalarca özür diledi. Birkaç gün sonra tekrar özür dilemek için adama telefon etti. Baba biraz mahçuptu.

“Kızımla konuştum.” dedi. “Meğerse evimde bilmediğim dolaplar dönüyormuş.” “Kızım Ağustos’ta doğum yapacak. Size bir özür borçluyum dedi.

Bu makale ilginizi çekebilir: Beynin Arzuları