Londra’dan 12 yaşındaki bir çocuk, Weird Whales adlı bir dizi pikselli sanat eseri oluşturduktan ve değiştirilemez tokenları (NFT’ler) sattıktan sonra okul tatillerinde yaklaşık 290.000 £ kazandı.

NFT’ler ile sanat eserleri, satın alınabilen ve satılabilen bir dijital sahiplik sertifikası oluşturmak için “tokenize edilebilir”.

Genellikle alıcıya gerçek sanat eserini veya telif hakkını vermezler.

Benyamin Ahmed, kazançlarını satıldıkları kripto para birimi olan Ethereum biçiminde tutuyor.

Bu, değerlerinin artabileceği veya düşebileceği anlamına gelir ve onları tuttuğu dijital cüzdan saldırıya uğrarsa veya tehlikeye girerse yetkililerden herhangi bir destek alınamaz.

Hiçbir zaman geleneksel bir banka hesabına sahip olmadı.

balina nft
Benyamin Ahmed’in Balina NFT’leri

Benyamin Son derece mutlu

Benyamin’in sınıf arkadaşları, yüzme, badminton ve taekwondo ile birlikte keyif aldığı hobisi hakkında YouTube videoları çekmesine rağmen, yeni keşfettiği kripto servetinden henüz habersizler.

“Belki bu alana girmek isteyen diğer çocuklara tavsiyem, kendini kodlama yapmaya zorlama, belki akran baskısına maruz kaldığın için – tıpkı yemek yapmayı seviyormuş gibi yemek yap, dans etmeyi seviyorsan dans et, sadece elinizden gelenin en iyisini yapın” dedi.

Benyamin’in geleneksel finans alanında çalışan bir yazılım geliştiricisi olan babası Imran, Benyamin ve kardeşi Yousef’i beş ve altı yaşlarında kodlamaya başlamaları için teşvik etti.

Çocuklar, tavsiye ve yardım istemek için güçlü bir teknoloji uzmanları ağının avantajına sahip oldular – ama o onlarla son derece gurur duyuyor.

Imran, “Biraz eğlenceli bir egzersizdi – ama gerçekten anlayışlı olduklarını ve gerçekten iyi olduklarını çok erken anladım.” Dedi.

“Sonra biraz daha ciddi olmaya başladık – ve şimdi her gün… ama bu şeyleri tıkamazsın, üç ay içinde kodlamayı öğreneceğimi söyleyemezsin.”

Çocuklar tatil günleri de dahil olmak üzere günde 20 veya 30 dakika kodlama egzersizi yaptılar.

Weird Whales, Benyamin’in daha az satılan Minecraft’tan ilham alan daha önceki bir setin ardından ikinci dijital sanat koleksiyonu.

Bu sefer, iyi bilinen bir pikselli balina görüntüsünden ve popüler bir dijital sanat tarzından ilham aldı, ancak kendi programını kullanarak 3.350 emoji tipi balina setini oluşturdu.

“Ekranımda yavaş yavaş ortaya çıktıkları için hepsinin yumurtadan çıktığını görmek gibi ilginçti” dedi.

Benyamin Ahmed Balina NFT’leri

Benyamin şimdiden üçüncü süper kahraman temalı koleksiyonu üzerinde çalışıyor.

Ayrıca balinaları içeren bir “sualtı oyunu” yapmak istiyor.