2022 yılı, yeni başlangıçlar ve yeni logo tasarım trendleri demektir! Web’de iz bırakan ilk 10 logo tasarım trendini sizlere sunuyoruz.

Bir logonun sahip olabileceği en önemli şey zamansızdır. En son trendleri takip etmek, logonuzun sade ve alakalı görünmesini sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Dolayısıyla, rekabette öne çıkması gereken bir logo tasarlıyorsanız veya sadece tasarımdan ilham almak istiyorsanız, işte 2022’nin en iyi 10 logo tasarım trendi.

1. Karakterler ile oynamak ( Logotype )

Yazı karakterli Logo Tasarımı

Tonlarca farklı logoyu inceledikten sonra, birçok logotype arasında net bir eğilim fark ettim. (Logotype, bir işletme adının veya baş harflerinin etrafında ortalanmış bir logodur.)

Logotype tasarımı, metindeki karakterlerle yaratıcı bir şekilde oynandı. Açıklığa kavuşturmak gerekirse, bu yöntem, diğerlerinden öne çıkan benzersiz ve sıra dışı bir fikir oluşturmak için addaki bir harfin bir sembolle değiştirilmesidir.

Bir işletmenin ana unsuru olduğu için logotype kalıcı bir izlenim bırakmalı, diğerlerinden farklı olmalı ve bir fikir ifade etmelidir. Ama en önemlisi, logo anlaşılabilir olmalıdır. Bu yüzden not alın: İstediğiniz kadar logotipinde karakterlerle oynayın, ancak metnin karmaşık bir karmaşa haline gelmemesi için dizginleyin.

2. Eskizler ( Sketch )

Eskiz logo tasarımı

Eskizlerden, karalamalardan serbest biçimli çizim, 2022’de bolca göreceğiniz bir logo tasarım trendidir. Bu yaklaşımın eğlenceli yanı, markanın kişiliğini mükemmel bir şekilde yakalamasıdır. Ve bunu benzersiz bir şekilde çizilmiş bir eskiz gibi yapan hiçbir şey yok.

Elle çizilmiş logolar, herkese markanın cesur, gösterişsiz, şeffaf ve hatta belki de özür dilemeyecek kadar asi olduğunu söyler! Bitmemiş bir görünümü seviyorsanız, bu estetiği logonuza sunma yılınız.

3. Katmanlama ( Layering )

Katmanlı logo tasarımı

2022’de göreceğimiz bir diğer logo tasarım trendi ise katmanlı unsurlara sahip logolar. Örtüşen öğeler, derinlik, denge ve kontrast oluşturmak için farklı desenler, şekiller, dokular ve renkler kullanan bir tasarım yöntemidir. Bir logoyu katmanlamak, gözleri çekerken uyumlu ve tarz bir görünümü bir araya getirir.

Katmanlama, herhangi bir kombinasyonda harflere, renklere, şekillere, sembollere ve desenlere uygulanabilir. Renklerdeki ve desenlerdeki ani değişiklikler, bir tasarımdaki diğer öğeleri bozar. Ayrıca değişen çizgi kalınlıkları ve parlak renk sıçramalarıyla da oynayabilirsiniz.

4. Parlak Renkli Logolar

Parlak renkli logo tasarımları

Geçen yıl sönük tonlar vardı. Ancak bu yıl canlı renk şemalarına merhaba diyoruz! 2022’ye girerken hepimiz hayatımıza parlaklık ve pozitiflik katmaya hazırız ve bunu parlak renkli bir logo ile yapmaktan daha iyi bir yol yok!

Elbette siyah beyaz logolar tasarım trendlerinde her zaman yer alacaktır. 2022’de trend olana bakarsak logo tasarımında canlı, parlak renkler göreceğiz. Canlı bir renk paletine sahip olmak, daha genç bir kitleye hitap eder. , markanın eğlenceli, dinamik ve modaya uygun olduğunu gösteren bir hava sağlar.

Tasarımcılar rengin sesini artırabilirken, diğer ayrıntıları da azaltacaklar. Bir veya iki ayrıntıyı seçmek önemlidir, aksi takdirde dağınık bir logo ile karşılaşabilirsiniz.

5. Monogram Logolar

monogram logo tasarım örnekleri

Harf işaretleri olarak da bilinen monogramlar, yalnızca tipografiden oluşan logolardır. Bu logolar 2 ila 3 harften oluşur (tek harfli logolar harf formu olarak kabul edilir). Genellikle harfler işletmenizin baş harfleri olacaktır. Monogramlar, mesajınızı iletmek için kullandığınız yazı tipine bağlıdır.

Monogramlar 19. yüzyılda popülerliklerinin zirvesine ulaştı ve bu canlanmayı görmek klasiğin asla modası geçmediğini kanıtlıyor. Düğün planlamacılarından iç mimarlara ve inşaat işçilerine kadar monogramlar güven, profesyonellik ve sınıfın sembolü olarak duruyor.

6. Geometrik Şekiller

Geometrik şekilli logo tasarımları

Geometrik şekiller tasarımın yapı taşlarıdır ve logonuza dahil etmek için her şeklin ne anlama geldiğini anlamanız önemlidir.

Modern bir logo tasarımı genellikle sembolizm unsurları üzerinde oynar. Bu yıl harika bir logo tasarımı oluşturmak için klasik şekiller kullanarak bir adım daha ileri gidiyoruz.

Amblemleri bu tasarım stili için tercihiniz olarak düşünün, ancak çok muhteşem veya meşgul bir şey değil.

Bu trend, logoya ihtiyaç duyduğu yapıyı verirken tasarımın yumuşak ve basit yönlerini vurgulayacaktır. Bir logonun bir damgaya nasıl çevrilebileceğini düşünün. Damga mürekkebinin yumuşak dokusu içinde yapıyı korumak için, tasarımı bir arada tutmak için geometrik bir şekil şarttır.

7. Negatif Alan Kullanımı

Negatif alan logo tasarım örnekleri

Daha fazlasını görmekten heyecan duyduğum bir diğer trend, bir tasarımda “kullanılmayan” alan olan negatif alan kullanımı. Markanızın kritik bir yönünü yansıtan bir şekil oluşturmaya yardımcı olmanın eğlenceli bir yolu. “E” ve “X” arasındaki negatif boşlukta bir ok bulunan FedEx logosunu düşünün.

Negatif alan logoları, işletmenizin yaratıcılığını ve kalıpların dışında düşünme yeteneğini vurgular. Müşterilerin ilgisini çekmek ve onları sarmak için harika bir yol olan logonun içinde gizli mesajlar ve resimler içerebilir.

8. Kaybolan Metin ve Harfli Logo ( Wordmark )

Kaybolan metin logo tasarımları

Wordmark logoları sağlamdır ve müşterinizin hangi markayla etkileşime girdiğini tam olarak bilmesini sağlar. Grafik tasarımdaki gelişmeler ve kendi yazı tipinizi yaratma özgürlüğü ile metnin yeni bir amacı var.

Bu yıl, negatif alan ve kaybolan metnin havalı görünümüyle minimalizm etkisine sahip sözcükler görüyoruz.

Harflerin veya kelimelerin eksik kısımları gizem izlenimi verir ve izleyicilerinizin dikkatini çekmenize yardımcı olur. Sadece logonuzun okunaksız olduğu yerde çok ileri götürmediğinizden emin olun.

9. Statik Hareket ( Glitch Effect )

Glitch efekt logo tasarımları

Her birimizin kabul etmekten nefret edebileceğimiz kadar, 2020 bizi TikTok’un tavşan deliğine ve bununla birlikte aksaklık eğilimine götürdü.

Öyleyse neden glitch efektin havalı olduğu gerçeğini tamamen benimseyerek 2022’yi karşılamıyorsunuz. Bizi grenli TV’ye geri gönderiyor ama aynı zamanda bizi bilinmeyen frekanslar için bir duygu ve heyecanla geleceğe fırlatıyor.

Sektörünüz ister klasik fotoğrafçılık isterse ileri teknolojinin geleceği olsun, çok yönlülüğü nedeniyle aksaklık sizin için işe yarayabilir.

Logonuzu statik hareketi göz önünde bulundurarak tasarlayarak müşterilerinizin mesajınızın ve markanızın titreşimlerini hissetmesine izin verin.

10. Gradients Logo Tasarımları

Gradyan logo tasarımlar

Logo tasarımında degradelerden bahsettiğimizde, tek tonlu degradelerin görüntüsünü kafanızdan çıkarmanızı istiyorum. Bu yıl degradeleri kullanırken yumuşak ve güvenli ancak eklektik bir hava vermek için karışan parlak renkleri düşünün.

Gradyan logonuzu daha da yükseltmeye yardımcı olmak için 3 boyutlu bir tasarım denemeye ne dersiniz? Degradenizi gerçekten öne çıkarmak için gölgelerin ve vurguların yardımını kullanın.

Milyarlarca renkten oluşan bir logo tasarımına ihtiyacınız yok, ancak sizinle ve markanızla konuşan iki tane alın ve yeni web siteniz, tişörtünüz veya şapkanız için mükemmel görseli oluşturmak için bunları harmanlayın.

Bu tarz ihtiyaçlarınıza uygunsa, iyi eğlenceler! Bir sonraki logo tasarımınızda iç gökkuşağınızın parlamasına izin verin.