Örneğin, kışın hoş bir şekilde ısıtılan bir daireye, taze demlenmiş kahveye, gizlice müzik çalmaya ve hoş bir şekilde aydınlatılmış bir oturma odasına eve gelmek ne kadar güzel.

Amazon Echo, Apple Siri, Google Home ve Co. bunu mümkün kılıyor. Ancak akıllı ev daha fazlasını da yapabilir. Işığı sesli komutla kontrol edebilir veya evinizi uzaktan izleyebilirsiniz. Kasabada bir kafede otururken ön kapıdaki postacıyla konuşun! Akıllı evi telefonla veya ev ağı üzerinden kontrol etmek, konforlu yaşam için giderek artan bir standart haline geliyor. Ancak verileriniz ne kadar güvenli ve veri koruması ne ölçüde garanti ediliyor ?

Rahatlığa karşı mahremiyet: eğitimde ses kontrolü

Akıllı ev sesli komutla kontrol edilebilir. İlgili dil yardımcısını etkinleştirmek için “Ok Google” veya “Alexa” gibi kısa bir sesli aktivasyon yeterlidir. Sonraki sesli komutları dinler, uygular ve kaydeder. Çoğu durumda, veriler bir bulutta depolanır. Google ve Amazon gibi sağlayıcılar, sesli kontrol eğitimi amacıyla ve sistemlerini iyileştirmek için bu bulutlardan gelen verileri okur. Ancak yalnızca komutu değil, aynı zamanda arka plan seslerini ve diğer verileri de kaydederler. Düşüncesiz kullanıcı için akıllı evdeki sesli asistanlar, istemsiz bir hataya dönüşebilir. Ancak durum böyle olmak zorunda değildir, çünkü veri koruma ve modern teknoloji doğru kullanıldığında çelişkili değildir.

Akıllı telefon gizliliği: güvenlik bir ayar meselesidir

Evdeki yapay zeka zamandan tasarruf sağlar ve kesinlikle hayatı daha konforlu hale getirir. Ancak akıllı ev teknolojisini düşüncesizce kullanmamalısınız. Ancak sistemdeki birkaç küçük ayar bile veri korumasını garanti etmek için genellikle yeterlidir. İster Amazon ister Google kullanın, veri aktarımı ayarlarını genellikle doğrudan uygulamada yapabilirsiniz. Örneğin, ilgili varsayılan ayarı değiştirerek genellikle verilerinizin sistem geliştirme amacıyla kullanılmasına ilişkin onayınızı kaldırabilirsiniz. Düzenli güvenlik güncellemeleri, bilgisayar korsanlarının saldırılarını önler, ancak genellikle daha küçük şirketlerin sistem çözümleri için garanti edilmez. Tabii ki, ev ağınız her zaman şifrelenmelidir, böylece üçüncü şahıslar verilerinize erişemez.

Genel Veri Koruma Yönetmeliği uyarınca akıllı evde verilerin kullanılması

Veriler bir buluta veya evinizin dışındaki bir sunucuya aktarılırsa GDPR geçerlidir. Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne göre, veri sahibinin verilerin saklanmasına açıkça muvafakat etmesi gerekir. Bu genellikle kullanıcı farkında olmadan ilk kurulum sırasında olur. Bu yüzden akıllı evinizi kurarken neyi onayladığınıza dikkat edin. Genel Veri Koruma Yönetmeliği, şirketlerin verilerinizle sadece istediklerini yapmamalarını sağlar. Şirketler şunları yapmakla yükümlüdür:

  • sadece gerekli verileri topla
  • verileri yalnızca amaçlanan amaç için kullanın
  • kişisel verileri yalnızca sınırlı bir ölçüde saklayın
  • verileri üçüncü şahıslar tarafından kötüye kullanımdan ve yetkisiz erişimden korumak

Elbette istediğiniz zaman verilerinize erişim talep etme hakkınız vardır. İlgili Google Asistan, Siri veya Alexa Uygulamasında, gizlilik bölümünde verileri görüntüleme, talep etme veya veri kullanımını ayrıntılı olarak ayarlama seçeneğini bulacaksınız. Bu nedenle veri koruma, çoğu sistem için her kullanıcının kendisini büyük ölçüde düzenleyebileceği bir şeydir. Satın almadan önce ilgili sağlayıcı tarafından sunulan seçenekleri kontrol etmeniz önerilir. Doğru ayarları kullanırsanız, akıllı ev genel olarak interneti ve ağı kullanmak kadar güvenlidir.