Drop Shipping Nedir ?

Drop Shipping, satıcının müşteri siparişlerini kabul ettiği ancak stokta satılan malları tutmadığı, aerodinamik bir perakende satış şeklidir.

Dropshipping Kafası

Bu senaryo Ali, John ve Ayşe teyze’den oluşan bir senaryodur.

Sen “Ali” ol. Bir dükkan veya üretimin olmasın. Ticaret yapmak ve para kazanmak istiyorsun. John adında biriyle tanıştın. Kendi markası var ve üretimini fabrikasında yapıyor. Stoklu çalışıyor. Ürünlerini tüm Dünya’ya satmak istiyor.

Ayşe teyze John’un ürettiği ürüne ihtiyaç duyuyor. Ya da bu ihtiyacın farkında değil oluşturulmasını bekliyor 🙂

Sen, yani ali John’un ürünlerini Ayşe teyze’ye pazarlayıp satıyorsun ve ürünü ellemeden bu ticaretten para kazanıyorsun.

Stoklu çalışan firmaların ürünlerini herhangi bir pazaryerinde (N11, Hepsi burada, Amazon, Alibaba vs.) mağaza açıp ya da kendi e-ticaret siteni kurup belirli dijital pazarlama kanalları yoluyla satma işlemine dropshipping denir.

Dropshipping Avantajları

Doğru tedarikçiyi bulup, doğru pazara kendi belirlediğiniz karşılar marjı ile (abartmadan) satış yapabilirseniz çok iyidir.

Ana üretici ile sözleşme yaparsanız pazarınızın geleceği sizin kontrolünüzde olur.

Dropshipping Dezavantajları

Karşılar marjı tatmin etmeyebilir.
Arada kalabilirsiniz. Satış sonrası destek veremeyebilirsiniz.
Aynı ürünü 2. kez satamayabilirsiniz.
Marka sahibinin piyasaya düşük fiyattan girmesiyle batabilirsiniz.Dropshipping Risk Analizi

Satan memnun. Alan memnun mu ? Aracı yani sen arada kalıyor musun ?

Potansiyel olarak kendi ürünlerinizi geliştirip, patent aldıktan sonra sizler de üretici konumunda daha avantajlı ve garanti bir yol izleyebilirsiniz. Çok fazla büyük düşünmeden insanların hayatını kolaylaştıracak ürünlere yoğunlaşmalısınız. Dijital pazarlama yani küçük bütçeli sosyal medya reklamları ile son kullanıcıya ya da dropshipping yapmak isteyenlere ulaşabilirsiniz.