Hedef kitlenizle temasa geçme, müşteri ilişkisi kurma ve satışları artırma söz konusu olduğunda, cephaneliğinizde güçlü bir silah var e-posta ile pazarlama. Pazarlama e-postalarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için bilmeniz gereken en önemli dört e-posta tasarım ipucunu açıklıyoruz.

Unutmayın: e-posta ile pazarlama, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satmak ve hedef kitlenizle yakınlaşmak için önemli bir fırsattır. Ancak e-postalarınız harika bir şekilde tasarlanmamışsa, hedefi tamamen ıskalayabilirsiniz.

1. E-posta içeriğinizden en iyi şekilde yararlanın

Açıkçası, pazarlama e-postalarınızda can alıcı içerik göndermenin önemli olduğunu biliyorsunuz. Ancak bilmeyebileceğiniz şey, içeriğinizi nasıl tasarladığınız, içeriğin kendisinden bile daha önemli olabileceğidir. En başarılı e-posta içeriği, okuyucunuzla etkileşimi teşvik edecek şekilde tasarlanmıştır.

Önemli şeylerle başlayın

İnsanları e-postanızı açmaya ikna etmek yeterince zordur, ancak konuya gelmeniz için kilometrelerce kaydırmaları gerekiyorsa ? Unutun gitsin.

İnsanlar e-postanızı gördükleri veya okudukları ilk şeye göre değerlendirecekler. Devam etmek isteyip istemediklerine karar vermelerine yardımcı olan budur. E-posta tasarımınıza, ister özel bir teklif ister yaklaşan bir etkinlikle ilgili ayrıntılar olsun, önemli şeylerle başlayın. Bu şekilde, hedef kitleniz yalnızca ilk cümleyi okuyor olsa bile, önemli mesajlarınızı iletirsiniz.

Odak noktası tek olsun

Bir alan seçin ve dikkat çekmek için onu görsel hiyerarşi ile e-postanızın odak noktası yapın. Çok fazla çakışan mesajınız veya odak alanınız varsa, okuyucunuz e-postanızın neyle ilgili olduğu konusunda kafasını karıştıracaktır.

Kısa ve basit tutun

“Ne kadar uzun olursa o kadar iyi” demek, e-posta tasarımı için geçerli değildir. Birisi e-postanıza bakar ve uzatıldığını görürse, onu okumaz.

İstediğiniz noktaya gelin ve hemen ona ulaşın. Önemli şeylerle liderlik edin. İnsanların e-postanızı ne kadar süre okuyacağına dair hiçbir fikriniz olmadığından, en önemli mesajınızla işleri başlatın. Onların dikkatini çekersiniz ve mesajınız çok uzun süren e-postalar arasında kaybolmaz.

Taranabilir hale getirin

Öyleyse, gerçek hikaye: İnsanlar aslında e-postalarınızı okumaz. Herhangi bir yararlı bilgi parçası olup olmadığını görmek için onları hızla tararlar ve sonra gündelik hayatlarına devam ederler.

Bu günlerde insanların bilgiyi sindirme şekli budur (teşekkürler internet!). E-postalarınızın aradığınız türde sonuçlar vermesini istiyorsanız, onları taranabilir hale getirmeniz gerekir.

İçeriğinizi vurgulamak için e-posta tasarımınızda başlıklar ve madde işaretleri kullanın. Kısa paragraflar kullanın ve büyük metin bloklarından kaçının.

Her şeye link verin

E-posta ile pazarlamayla ilgili ilk kural: e-posta tasarımı için temel bir kural, e-postanızdaki her şeyin – resimlerinizden başlığınıza ve metninize – bağlantılı (linkli) olmasıdır.

E-postanızdaki tek bağlantı üçüncü paragrafta bir yerde gizlenmiş olan “burada” kelimesiyse, e-posta kaynaklı trafiğiniz sıfır işaretinin etrafında bir yere gelecektir. İnsanlar e-postanızı nereye tıklarsa tıklasın, onları bir açılış sayfası, ürün sayfası veya özel teklif gibi gitmelerini istediğiniz bir yere götürmelidir.

Sonuç olarak: her şeyi birbirine bağlayın ve her şeyi tıklanabilir hale getirin.

CTA’nızla sonuç alın

Sonunda, e-posta pazarlaması tamamen sonuçlarla ilgilidir. Harekete geçirme ifadenizin (CTA) net olduğundan emin olun. Böylece okuyucularınız tam olarak ne yapmalarını istediğinizi bilir. Gözü doğrudan CTA’ya çekmek için oklar veya kutular gibi tasarım öğelerini kullanın. Okuyucularınızın sizi yüksek sesle ve net bir şekilde duyduğundan emin olun. Ardından dönüşümlerinizin yükselmesini izleyin.

2. Tasarımınızın düzeninden yararlanın

İçerik kral ise, kraliçenin düzenini düşünün. E-posta tasarımınızı nasıl düzenlediğiniz ve içeriğinde gerçekte ne olduğu kadar önemlidir.

Genişliğe dikkat edin

Güzel görünen e-postalar oluşturmaya gelince, düzen anahtardır. Uzatmayın! Çok geniş olan bir e-posta çalışmıyor. Okuyucularınız, e-postanızın içeriğini okumak için cihazlarında bir yandan diğer yana kaydırmak zorunda kalırsa, abonelikten çıkmayı o kadar hızlı bir şekilde tıklarlar ki başınızı döndürür.

Tüm içeriğinizin ekranda görünmesini sağlamak için genişliğinizi 600 pikselde tutun — kaydırma gerekmez.

Doğru ölçüde sütunlar geliştirin

Daha fazla haber bülteni formatı gönderiyorsanız veya vurgulamak istediğiniz birden çok içerik parçanız varsa, içeriğinizi bir milyon sütuna ayırmak cazip gelebilir, ancak bunu yapmayın.

600 piksel genişlik sınırıyla, iki veya üçten fazla sütun, kalabalık olmanın yolu.

Bir hiyerarşi oluşturun

Kimse büyük metin bloklarına bakmayı sevmez. Görsel olarak bunaltıcıdır ve insanlara bir ders kitabını hatırlatır (ve kitlenizin e-postanızı okurken düşünmesini isteyeceğiniz son şey ev ödevidir).

Metninizi düzenlemek ve önemli noktaları görsel olarak göstermek için alt başlıklar, alıntılar ve kalın ve italik gibi yazı tipi biçimlendirmesi gibi metin hiyerarşisini kullanın.

Mobil uyumlu olmayı unutmayın

E-postanız yalnızca masaüstünde çalışıyorsa, pek çok fırsatı kaçırıyorsunuz demektir. Pek çok kişi e-postalarını telefonlarında okur ve e-postanız mobil için optimize edilmediyse, tüm görecekleri sıcak, karışık bir karmaşa olacaktır.

E-posta tasarımınızın tamamen duyarlı olmasını sağlayın. Okuyucularınız, kullandıkları cihazda olumlu, iyi tasarlanmış bir e-posta deneyimine sahip olmalıdır. Her uygulamada ve cihazda e-postanızı kontrol edin ve her yerde bir kullanıcı deneyimi hissi yaşayın.

Ve sadece temellerinizi korumak için bir “tarayıcıda görüntüle” bağlantısı ekleyin. Bu şekilde, her şey başarısız olursa ve e-postanız cihazlarında veya e-posta istemcilerinde hala riskli görünüyorsa, içeriğinize yine de erişebilirler.

3. Yazı tipleriyle flört edin

E-postanıza yazdıklarınız kadar, kelimelerinizin nasıl göründüğü de önemlidir. Doğru, yazı tiplerinden bahsediyorum.

Doğru boyutları kullanın

E-posta içeriğiniz Pulitzer’e layık olsa bile, kimsenin gerçekten okuyup okuyamayacağı önemli değildir. Gövde metni yazı tipinizin okunabilir olduğundan emin olun! Boyut 14 ila 16 punto iyi bir kuraldır.

Doğru yazı tiplerini kullanın

Tek yazı tipi: iyi. İki yazı tipi: iyi. İkiden fazla yazı tipi mi? Görsel aşırı yük. Başlıklarınız için bir yazı tipi seçin ve gövde metniniz için başka bir yazı tipi seçin.

E-postanızın gövdesini çılgın bir yazı tipiyle yazmak için can atıyor olsanız da, kendinizi dizginleyin. Web’e gömülü yazı tipleri pazarlama e-postalarınızda görünmez, bu da içeriğinizin tam olarak istediğiniz gibi görünmeyeceği anlamına gelir. Gövde kopyası için Arial, Times New Roman, Tahoma, Verdana, Courier ve Georgia gibi temel bilgilere bağlı kalın.

4. E-posta tasarımınızı güzelleştirin

İçeriğiniz harika olsa bile, e-postanız ekranın her yerine karalanmış, sanatsal açıdan meydan okuyan bir sınıf öğrencisi gibi görünüyorsa, insanlar onu okumaz. Sonuçları görmek istiyorsanız, e-postanızı güzelleştirmeniz gerekir.

Renk psikolojisi ile oynayın

Kullandığınız renkler güzel olmanın ötesinde. Onlar da güçlü olabilirler. Gökkuşağını stratejik olarak kullanın ve renk psikolojisinden yararlanın.

Bu, özellikle harekete geçirici mesajınız için önemlidir. Dönüşüm sağlamak için kırmızı veya turuncu gibi eylem odaklı renkler kullanın.

Görselleri akıllıca kullanın

Görseller kesinlikle bir e-postaya eklenebilir, ancak çok fazla iyi şey hakkında söylenecek bir şeyler vardır.

Çok fazla resim kullanmayın, aksi takdirde içeriğiniz kaybolabilir. Logonuz olmadığı sürece asla bir resimle yönlendirme yapmayın. Önce bazı içerikleri eklediğinizden emin olun, böylece okuyucularınız kim olduğunuzu ve e-postanızın ne hakkında olduğunu bilir. Çok sayıda resim veya fotoğraf kullanıyorsanız, tasarımınızın geri kalanını basit tutun ve bunların merkez sahneye çıkmasına izin verin.

Bir renk paletiniz olsun

Renk, insanların e-postanıza baktıklarında fark edecekleri ilk şeylerden biridir, bu nedenle onu iyi kullanmak istersiniz. Görsel baş ağrılarından kaçınmak için tamamlayıcı renkler kullanın ve paletinizi iki veya üç renkte tutun.

E-postanızı bölümlere ayırmak için rengi de kullanabilirsiniz. E-postanın üstbilgisini ve altbilgisini ayırmak için farklı renkler kullanın.

Beyaz boşluğu unutma

Renk önemlidir. Ama renk eksikliği de öyle.

Beyaz boşluk, içeriğinizi daha sindirilebilir bir şekilde görsel olarak algılanmasına yardımcı olur. Ayrıca, önemli noktalara vurgu yapmanıza ve e-postanızın farklı alanlarını ayırmanıza yardımcı olabilir.

E-postanızın daha geniş görünmesini sağlamak, dikkatleri önemli mesajlara çekmek, metninizi ve görsellerinizi öne çıkarmak ve gerçekten her şeyi izleyicilerinizin gözünde daha kolay hale getirmek için beyaz alanı kullanın.

Resimlerinizi biçimlendirin

Kaç görsel kullanırsanız kullanın, e-posta şablonunuz için bunları doğru boyutlandırdığınızdan emin olun! Hiç kimse, gelen kutusunda yer kaplayan bozuk veya şekilsiz bir grafik görmek istemez. Alt etiketleri destekleyen istemcilerde doğru şekilde görüntülendiğinden emin olmak için resimlere CSS stilleri de ekleyebilirsiniz.