Bitcoin fikri 13 yaşında ve dünyaya gelişi ancak onlarca yıllık araştırma ve geliştirmeden sonra mümkün oldu.

İlk dağıtılmış, merkeziyetsiz, elektronik dijital nakit sisteminin hayata geçmesini sağlamak için mühendislik ve tasarım gerekliliklerini detaylandıran araştırma makalesi 13 yıl önce yayınlandı. Bitcoin teknik incelemesi, önceki tüm dijital nakit oluşturma girişimlerinin çifte harcama sorununa uzun zamandır aranan çözümü duyurdu.

Bununla birlikte, yaygın inanışın aksine, Bitcoin’in Satoshi Nakamoto tarafından icadı tam olarak benzeri görülmemiş bir yapı değildi. Dijital nakit arayışı, Bitcoin teknik incelemesinin yayınlanmasından yıllar önce başlamıştı ve Bitcoin, daha doğru bir şekilde, onlarca yıllık araştırma ve geliştirmenin doruk noktası olarak görülüyor. Satoshi zekice bazı ince ayarlar yaptı ve Bitcoin ağını ve konsensüs protokolünü tasarlamak için hepsini karıştırdı.

Bitcoin, dijital imzaları, iş kanıtını, açık anahtar şifrelemesini, karma işlevleri, zaman damgalarını, blok ödüllerini, işlem ücretlerini, madencilik zorluğu ayarlamasını ve bağımsız düğümler tarafından yürütülen eşler arası ağ kavramını harika bir şekilde birleştirir. Bu benzersiz yapı, çifte harcama sorununun çözülmesine ve şimdiye kadar yaratılmış en sağlam para biçiminin ortaya çıkmasına izin verdi.

Bu parçaların her biri önceki bilgiler üzerine inşa edilmiştir. Beyaz kitap, bu tür önceki gelişmelerden sekiz tanesine atıfta bulunarak, takma adlı mucidin Bitcoin yaratma gereksinimlerine nasıl ulaştığını ima etti.

Bitcoin’i Çalıştırmak

Teknik inceleme, kriptografi e-posta listesinde paylaşıldıktan sonra, yavaş ama emin adımlarla, Bitcoin ağının 2009 başlarında piyasaya sürülmesiyle belgeyi çevreleyen tartışmalar büyümeye başladı. O sırada, PGP Corporation ile birlikte çalışan bir cypherpunk olan Hal Finney, şifreleme ürünleri, zaten dahil oldu.

Hal Finney, ilk Bitcoin işlemine dahil olması ve Nakamoto’dan sonra bir düğüm aracılığıyla ağın bir kopyasını çalıştıran ilk kişi olmasıyla kripto para birimi alanında iyi bilinir. Kurduktan sonra Finney, “bitcoin çalıştırdığını” tweetledi.

2014 yılında ALS komplikasyonları nedeniyle trajik bir şekilde vefat eden ve vücudunu Alcor Life Extension Foundation tarafından dondurulan cypherpunk, bir forum gönderisinde Satoshi ile çalışmasını anlattı ve burada BTC madenciliğine “70’lik bir blokta, ” ve bazı yazışmalardan sonra Satoshi, ağın çalışıp çalışmadığını test etmesi için ona 10 BTC gönderdi.

O zaman, blok zincirinde yer talebi yoktu, bu nedenle işlem, kendisine eklenen 0 BTC ücreti ile başarılı bir şekilde işlendi. 10 BTC o zamanlar değersizdi, ancak işlem BTC’nin ilk günlerinde bazı hataların düzeltilmesine yardımcı oldu.