Başlamanıza yardımcı olacak pazarlama çerçevelerini, stratejileri, araçları ve içeriden öğrenen kaynakları büyütmek için temel bir plan.
Büyüme pazarlamasının bir an yaşadığı daha dün gibi geliyor. Bekle. Dündü – dünü son 10 yıl olarak sayarsanız. Yaklaşık on yıldır sıcak bir konu olmasına rağmen, büyüme pazarlaması konusundaki konuşmalar hala tonlarca vızıltı yaratıyor. Startup’lar büyüme ekiplerini işe alıyor ve artan sıklıkta büyüme stratejileri uyguluyor.

Bu doğru gidişat, günümüzün girişimci ikliminde özellikle önemlidir. Rekabet yüksektir ve oyunda daha fazla oyuncu, büyüme pazarlamasını giderek daha önemli hale getirir. Yalnızca ABD’de 31 milyona yakın küçük işletmeden oluşan kalabalık bir alanda, hayatta kalmak için öne çıkmanız gerekiyor. Spot ışıklarına adım atmalısın. Büyüme pazarlamasının devreye girdiği yer burasıdır.

Büyüme pazarlaması nedir?

Büyüme pazarlaması, dönüşüm hunisinin her aşamasında marka-müşteri ilişkisini beslemek için yenilikçi, veriye dayalı teknikleri kullanan uzun vadeli bir stratejidir. Büyüme pazarlamasıyla, bir sürü yeni müşteri çekmek ve onlara markanıza bağlı kalmaları için nedenler vermek istiyorsunuz.

Nihai hedef, bu yeni kullanıcıları elde tutmak, onları marka savunucularına dönüştürmek ve şirketinizin övgülerini söylemelerini sağlamaktır. Bu marka evangelizmi, markanıza daha da fazla yeni insan getiriyor ve umarım bu döngü devam eder.

Öte yandan geleneksel pazarlamacılar, farkındalık oluşturmak ve mümkün olduğunca çok sayıda yeni müşteri adayı elde etmek için kampanyalar oluşturarak genellikle dönüşüm hunisinin en üstüne odaklanır. Aktivasyon ve alıkoyma gibi aşağı yöndeki etkiler yol kenarına düşebilir.

İşte Nüfus Sayımı’ndaki büyüme başkanı Sylvain Giuliani’nin içeriden bir yorumu:

Benim için büyüme pazarlaması, özellikle SaaS Şirketleri için pazarlamanın bir sonraki evrimidir. Pazarlama eskiden tamamen metin yazarlığı ve reklamlarla ilgiliydi (Mad Men’i düşünün). Ardından dijital pazarlamaya (web ve televizyondaki reklamlar) geçiş geldi. Artık pazarlama, SaaS işletmelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için büyüme pazarlamasına dönüşmüştür. Amacınız yine de bilimsel bir yaklaşımla ve büyümeyle ilgili metrikleri kullanarak pazar farkındalığı ve talep yaratmaktır.
Büyüme pazarlamacıları ne yapar?
Düzinelerce büyüme pazarlamacısı iş tanımını okuduysanız ve hala büyüme pazarlamacılarının tam olarak ne yaptığını bilmiyorsanız endişelenmeyin. Seni hissediyoruz.

Basitçe söylemek gerekirse, büyüme pazarlamacıları veri meraklılarıdır. Yalnızca edinmeyi değil, etkileşimi, elde tutmayı ve marka savunuculuğunu da artırmak için veriye dayalı bir yaklaşım kullanırlar. İyileştirme alanlarını belirlerler, hipotezlerini test etmek için deneyler geliştirirler ve sonuçları analiz ederler – hepsi de işi büyütme umuduyla.

Büyüme korsanlığına karşı büyüme pazarlaması – fark nedir?
“Growth hacking” terimi kutuplaştırıcı olabilir. Bazı pazarlamacılar büyüme korsanı unvanını benimserken, daha geleneksel pazarlamacılar, terimin daha fazla kullanıcı kazanmak için kısayollar kullanmayı önerdiğini düşünüyor.

Bu tartışmayı sizin için hemen şimdi halledeceğiz. Büyüme pazarlaması, büyüme korsanlığıdır. Büyüme pazarlaması, kemerinin altında sadece birkaç yıllık deneyime sahiptir.

GrowthHackers Kurucusu ve CEO’su Sean Ellis tarafından 2010 yılında ortaya atılan büyüme korsanlığı terimi, teknoloji başlangıç ​​dünyası ile eş anlamlıdır. Startup’lar tam olarak gerçekten büyük ve çok hızlı büyümek isteyen türden işletmelerdir (biliyorsunuz, tüm “hızlı hareket et ve bir şeyleri kır” fikri).

Growth hacker’ın hedefi açıktır: büyük bir bütçe olmadan hızlı bir şekilde inanılmaz bir büyüme elde etmek için yenilikçi, özgün bir teknik (aka hack) bulmak. Birincil odak noktası tek bir ölçümdür (genellikle kullanıcı edinme) ve başarıya giden yol genellikle belirli bir kanala (arama, ücretli reklamlar, e-posta vb.) odaklanır. Burada huninin en üstünden bahsediyoruz.

Büyüme pazarlaması tamamen uzun oyunu oynamakla ilgilidir. Uzun süre işin içinde olduğunuzda, farkındalıktan beslenmeye kadar tüm müşteri yolculuğu boyunca pazarlama çabalarını görürsünüz. Bu, sizin ve tüm müşterilerinizin BFF’ler olacağınız anlamına gelir!

Uzun lafın kısası, büyüme korsanlığı, büyüme pazarlaması bulmacasının bir parçasıdır. Ve şimdi bunu çözdüğümüze göre, işletmeniz için büyüme pazarlamasına nasıl girebileceğinizi tartışalım.

Büyüme pazarlamasına başlamak için 5 adım

Ekibinize büyüme stratejileri getirmek için hızlı bir başlangıç yapmak istiyorsanız veya LinkedIn başlığınıza “büyüme pazarlamacısı” eklemek istiyorsanız, bilmeniz gereken her şey burada:

 1. Büyüme çerçevelerini anlayın
  Büyüme çerçeveleri size ve ekibinize yapı kazandırır; hedefler belirlemenize, deneylere öncelik vermenize ve öğrendiklerinizi işiniz için anlamlı olacak şekilde uygulamanıza yardımcı olur.

Örneğin Ürün Liderliğinde Büyüme Volanı, ürün öncelikli kullanıcı deneyimine odaklanan işinizi büyütmeye yönelik bir çerçevedir. Amaç, daha yüksek kullanıcı memnuniyeti ve daha fazla savunuculuk oluşturmak ve bu da büyümeyi teşvik ediyor.

Ürün Liderliğinde Büyüme Volanı, kullanıcı yolculuğundaki farkındalıktan müjdelemeye kadar olan aşamalarla ilişkili dört ardışık kullanıcı segmentini özetler: değerlendirici, acemi, düzenli ve şampiyon. Bu çerçeve aynı zamanda ürün ekibinizin kullanıcıları bir sonraki aşamaya geçmeye teşvik ettiği temel eylemleri de ana hatlarıyla belirtir: etkinleştirin, benimseyin, tapın ve savunun.

Gittikçe daha fazla kullanıcı her eylemi tamamladıkça, volan daha hızlı dönerek kullanıcıların bir segmentten diğerine geçme oranını artırır. Bu, olumlu bir geri bildirim döngüsü yaratır: daha fazla kullanıcı savunucu olur, daha fazla satın alma sağlar ve büyüme oranı katlanarak artar.

Başka bir büyüme çerçevesi, içgörüleri ortadan kaldırmak ve tekrarlanabilir bir süreç oluşturmak için bir ekibin yüksek frekansta yeni deneyler başlatmasını gerektiren yüksek tempolu testtir (yüksek hız testi olarak da adlandırılır).

Üç temel metriğe odaklandığınızda yüksek tempo testi başarılı olur. Dönüşüm hunisinin üst kısmı (“yeni site ziyaretçileri” gibi), ortası (“satış randevuları kapandı” gibi) ve alt kısmı (“içerik oluşturuldu” gibi) için bir metriğiniz olmalıdır.

Yüksek tempolu testler çalıştırma süreci şöyle olabilir:

Haftada X lansmanı gibi bir hedef belirleyin.
Ekibinizle birlikte beyin fırtınası yapın.
Öngörülen bir sonuç yoluyla fikirlerinizi önceliklendirin.
Deneyleri uygulayın.
Sonuçları ölçün.
İyiyle devam edin ve kötüyü atın.
Aylık veya üç aylık toplantılarla resmi olarak oluşturulan sürekli bir süreçtir – hangisi üstel büyüme hedefine ulaşmanıza yardımcı olursa olsun.

Büyüme korsanlığının öncüsü Sean Ellis’i hatırlıyor musunuz? Bir işi ölçeklendirme çerçevesine Başlangıç Piramidi denir. Bu sürecin temeli, tamamen ürün/pazar uyumu ile ilgilidir.

Kimsenin istemediği bir ürünle bir işi büyütemezsiniz, bu nedenle piramidi yükseltmeyi düşünmeden önce ürün/pazar uyumunu değerlendirmeniz gerekir.

Tamam, insanların sizin indirdiğiniz şeyi alacağını biliyorsunuz. Başka bir deyişle, insanlar sattığınız şeyi istiyor (vay)! Artık büyümeye geçişe başlayabilirsiniz. Bu aşamaya geldiğinizde, ürününüzün değer teklifini bulmanız gerekir. Ürününüzün masaya hangi özelliği getirdiğini bildiğinizde, tüketicilerin de onu görmesini sağlamak daha kolay.

Sonunda piramidin zirvesine ulaştık—büyüme! İçinizdeki bilim insanının parlamasına izin verin; deney ve analiz zamanı. Ürününüzü pazarlamaya hazırsınız. Sürekli test yoluyla büyümeyi sağlamak için hangi kanalların en iyi olduğunu öğrenin. Bu testlerden elde ettiğiniz verileri gözden geçirin, hangi yöntemlerin işe yaradığını belirleyin ve başarısız olanları atın.

Kendinizi bir büyüme hırsızı olarak görüyorsanız, bir sonraki büyüme çerçevesine zaten aşina olabilirsiniz: Korsan Metrikleri veya AARRR!

AARRR! Çerçeve, tüm müşteri yolculuğunu kapsar ve aşağıdaki gibi bölünebilir:

Edinme: Yeni kullanıcıların ürününüzü bulmak için hangi kanalları kullandığını keşfedin. Blogunuz insanları çekiyor mu, yoksa bu sosyal medya reklamları işe yarıyor mu?
Etkinleştirme: Kullanıcıların sitenize geldiklerinde hangi işlemleri yaptıklarını öğrenin. Bu eylemler, e-posta bülteninize abone olmayı, bir e-kitap indirmeyi veya ücretsiz deneme sürümüne kaydolmayı içerebilir.
Elde tutma: Yeni kullanıcılar getirdiniz, ancak bunlar devam ediyor mu? Çabalarınızın ne kadar etkili olduğunu görmek için kayıp oranınızı hesaplayın.
Gelir: Hazine avcılığından para kazanmadığınızı varsayacağız. Gelir akışlarınıza bakın ve nasıl para kazandığınızı netleştirin.
Yönlendirme: Viral oluyor musunuz? Mevcut müşterileriniz ağlarında sizinle övünüyorsa, bunu bilmek istersiniz. Sadık müşterilerinizin yolunuza daha fazla iş gönderip göndermediğini öğrenin. Edinme yatırımlarınız, mevcut kullanıcılarınız da yeni kullanıcılar getirdiğinde artar.

 1. Büyüme için temel dönüşüm Hedeflerini bilin
  Büyüme pazarlamacıları her zaman tüm çarkı akıllarında tutmalı, ancak potansiyel müşterileri çeken ve onları yüksek ödeme yapan müşterilere dönüştüren dönüşüm kilometre taşlarına odaklanma eğilimindedirler.

Birkaç önemli dönüşüm hedefi şunları içerir:

Blog okuyucularını blog abonelerine dönüştürmek: Blog yazmak trafik kazanmanın başlıca yollarından biriyse, okuyucuları abonelere dönüştüren harekete geçirici mesaj düğmelerini kullanın. Bu, içeriğinizi sürekli olarak özel bir hedef kitleyle paylaşmanıza olanak tanır.
İzleyicilerinizi müşterilere dönüştürmek için videodan yararlanma: Wyzowl’un Video Pazarlamanın Durumu 2020 Raporuna göre, tüketicilerin %84’ü bir markanın videosunu izlemenin onları satın almaya ikna ettiğini söylüyor. Videolarınıza tıklayan insanlar araştırma yapmak için oradalar. Bu araştırmacıları, ürününüz hakkında daha derin bilgiler sağlayan videolarla müşterilere dönüştürün.
Ücretsizden ödemeye veya denemeden ödemeye dönüşümleri artırma: Birçok şirketin, kullanıcıları kapıdan içeri almak için ücretsiz bir teklifi veya deneme sürümü vardır. Kullanıcıları pazarlama hunisinde ilerletmek için ödeme duvarları veya ücretsiz deneme kullanıcıları için ürün kullanımını sınırlama gibi taktikler uygulamayı düşünün.
Kullanıcı katılımı sırasında “aha anına” doğru ilerliyoruz: Bir kullanıcı ürününüz için ilk kez kaydolduğunda, ürününüzün değerini sergilemek için bir şansınız olur. Kullanıcıların, her şeyin tıkladığı ve uygulamanızdan gerçekten faydalanabileceklerini anladıkları bir aha anını yaşamaları için fırsatlar yaratın. Muhtemelen bu kullanıcılar düzenli hale gelir.
Artan ürün yapışkanlığı: Müşterilerin geri dönüşü olmayan bir noktaya ulaştığı bir zaman gelir – ürününüze bağlı kalırlar. Sık sık oturum açarlar ve çoklu kullanım durumları için ürününüze güvenirler. Facebook, bu sihrin gerçekleşmesi için kullanıcıların 10 gün içinde yedi arkadaş eklemesi gerektiğini keşfetti. Bu kalıbı kendi uygulamanızda belirleyin ve ekibiniz için bir odak noktası haline getirin.
Viral büyüme elde etmek: Viral büyüme, yadsınamaz başarının kilidini açan kutsal kâsedir. Viraliteyi artırmak için denenmiş ve gerçek bir yöntem yok, ancak ilham almak için önceki örnekleri inceleyebilirsiniz. İlk örneklerden biri, Hotmail’in diğer insanları ücretsiz bir e-posta hesabı oluşturmaya teşvik etmek için kullanıcılarının gönderdiği her e-postanın altına bir bağlantı eklemesiydi. Ayrıca, Airbnb’nin Craigslist’i hacklediği ve geçici apartman kiralayan kişilere promosyonları e-postayla gönderdiği bir zaman var.
Yükseltmeleri artırma ve olumsuz müşteri kaybına ulaşma: Elde tutma büyüme pazarlamacılarının odak noktası olsa da, gözünüzü genişleme gelirinde de tutun. Büyüme odaklı ekipler genellikle mükemmel müşteri desteği sağlar ve kullanım miktarına göre fiyatlandırma modelleri kullanır. Müşterinin kullanımı arttıkça, ürününüzden elde ettiği değer ve doğal olarak bunun için ödediği fiyat da artar.

İşletmenizi ölçeklendirmek için bir strateji geliştirmeye hazırlanırken yukarıdaki dönüşüm hedeflerini aklınızda bulundurun.

 1. Bir büyüme pazarlama stratejisi oluşturun
  Büyüme pazarlaması, yeni kullanıcılar elde etmek için heyecan verici, daha önce hiç yapılmamış bir hack denemekten daha fazlasıdır. Başarılı büyüme çabaları, kapsamlı bir nihai hedefle başlayan iyi geliştirilmiş bir planın parçasıdır.

Strateji oluşturma konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? Bunun için bir çerçevemiz var! EMBED Çerçevesi ile büyüme stratejisi oluşturmaya yaklaşın.

Nihai hedefinizi belirleyerek başlayın. Yalnızca yeni kullanıcılar edinmekten daha fazlasına odaklandığınız için, yıllarca umduğunuz sonuçlar konusunda net olmanız gerekir. Spesifik gelir hedeflerinizi veya şirket içi ekibinizin bir, beş veya 10 yıl sonraki ideal boyutunu göz önünde bulundurun. İşinizin hangi spesifik alanlarında büyümek istiyorsunuz?

İstediğiniz sonucu göz önünde bulundurduğunuzda, nihai hedefinize en uygun büyüme çerçevesini seçin. Bu yazıda birkaç tanesinden daha önce bahsettik. İşletmenizin mevcut durumunu düşünün ve sizi gitmek istediğiniz yere götürmenize en iyi yardımcı olacak çerçeveyi seçin.

Ardından, temel metriklerinizi belirleyerek stratejinizin haritasını çıkarın. Değer teklifinizi temsil eden ve müşteriyi elde tutma yoluyla sürdürülebilir uzun vadeli büyümeye odaklanmanıza yardımcı olan tek metrik olan North Star Metriğinizi bularak başlayın. Kuzey Yıldızınız aylık aktif kullanıcılar veya kapatılan anlaşmaların sayısı olabilir.

Büyüme pazarlama ekibi, toplanın! Büyüme korsanlarını (ve pazarlama ekibinizin geri kalanını) getirin! Bazı büyük fikirlerin zamanı geldi. Şimdi, büyümeyi, katılımı ve elde tutmayı sağlamak için hangi taktikleri kullanabileceğinizi beyin fırtınası yapmanın tam zamanı. Belirlediğiniz hedeflere, hedeflere ve temel sonuçlara nasıl ulaşacağınıza dair en çılgın fikirlerinizi ortaya atın. Bu aşamada hiçbir fikir çok büyük değildir.

Stratejinizi oluşturmak için çok çalıştınız. Yürütmeye hazır olun. Bu noktada, büyük fikirler listenizi alın ve nihai hedefinize giden net bir yol göstermeyenleri filtreleyin. Burada bıraktığınız fikir, deney aşamasına geçeceğiniz fikirdir.

Bu taktiği test etmeye başlamadan önce, stratejinizi uyguladığınızda ne olmasını beklediğinizi anlamak için bir hipotez bulmanız gerekir. Bir hipoteziniz olduğunda, minimum uygulanabilir ürününüzü (MVP) geliştirmeye ve test etmeye hazırsınız. Taktiğinizin güçlü yönleri hakkında veri toplamak ve hangi fikirlerden vazgeçmeniz gerektiğini öğrenmek için MVP’nizle A/B testleri yapın.

Deneyleri tamamladınız. Elinizde veriler var. Verileri analiz edin ve hipotezinizin doğru olup olmadığını görün. Bu taktiğin gelecekte büyüme stratejinize değerli bir katkı sağlayıp sağlamayacağını belirleyin. Eğer işe yaramadıysa, nedenini anlayın.

İhtiyacınız olan tüm bilgileri aldınız mı? Harika! Şimdi tekrar yapmaya hazırlanın. Ve “o” ile EMBED’deki “E” yi tekrar ziyaret etmeyi kastediyoruz. İlerlerken büyüme stratejinizi nasıl daha da optimize edeceğinizi öğrenmek ve bir sonraki hedefiniz için süreci tekrarlamak için bu bilgileri kullanın.

 1. Büyüme yazılım araçlarını benimseyin
  Büyüme pazarlamacıları pek çok şapka takar: metin yazarı, ürün yöneticisi ve veri analisti, bunlardan sadece birkaçı. Biz bere tercih ediyoruz.

Pek çok farklı görevle, büyüme pazarlamacılarının çoğu, sonuçların daha hızlı alınmasına yardımcı olmak için üçüncü taraf araçlara yöneliyor.

Araç setinizde bulunması gereken en önemli büyüme pazarlama araçlarından birkaçı:

Sosyal dinleme araçları: Müşteri yolculuğunun farkındalık aşaması için ideal müşterinizin nerede olduğunu ve ne hakkında sohbet ettiğini öğrenin, böylece sohbete katılabilirsiniz. Tüketici zekası aracı BuzzSumo ile tüketicilerin markanız hakkında söylediklerini dinleyebilirsiniz.
Açılış sayfası araçları: Dönüştürmek için tasarlanmış açılış sayfalarına nitelikli trafik gönderin. Leadpages ve Unbounce, kodlamaya gerek kalmadan sürükle ve bırak arayüzlerinde özel açılış sayfaları oluşturmanıza ve A/B testi yapmanıza olanak tanır. Gelişmiş özellikler için Instapage, her reklam için açılış sayfalarını dinamik olarak kişiselleştirmenize olanak tanır.
A/B test araçları: Büyümeyi desteklemek için mesajlaşma, görseller ve hatta uygulama içi özelliklerle denemeler yapın. Optimizely, web sitenizde, uygulamanızda ve arka uç kodunuzda A/B testleri çalıştırma olanağı sunar. Crazy Egg, web sitenizde testler yapar ve Apptimize, mobil uygulama denemelerinde uzmanlaşmıştır.
Analiz araçları: Hem Segment gibi müşteri verilerini hem de Amplitude veya Localytics gibi uygulama içi analizleri yakalayan araçlara başvurmak önemlidir. Bu arada Google Analytics, web sitenizdeki kullanıcı etkileşimlerinin akışını ve alanınızın sağlığını gösteren birden çok ölçüm sağlar.
Katılım araçları: Appcues’u kullanarak izlenecek yollar ve istemlerle uygulama içindeki en iyi özelliklerinizi vurgulayarak kullanıcı aktivasyonunu artırın. Kullanıcılarınızla uygulamanızın dışında etkileşim kurmak için Mailchimp veya Vero gibi e-posta araçları, tek seferlik e-postaları veya otomatik, tetiklenen dizileri kolaylaştırır.
Kullanıcı test araçları: Müşterilerinizin ürününüzü kullanırken nasıl hissettiklerini ve davrandıklarını anlayın. UserTesting, UX’inizi değerlendirmek için bir kullanıcı paneli bulur, oturumları filme alır, böylece insanların tam olarak nerede ilgisini kaybettiğini, kafasının karıştığını veya mutlu olduğunu görebilirsiniz. Qualaroo ayrıca maketler veya canlı özellikler hakkında geri bildirim ister, ancak sorular doğrudan web sitenizde hedeflenen bir ziyaretçi grubuna görünür. Typeform ile kullanıcılarınız için anketler, anketler, formlar ve diğer etkileşimli belgeler de oluşturabilirsiniz.
Elde tutma araçları: Mevcut müşterileri elde tutmak, genellikle yenilerini edinmekten daha uygun maliyetlidir. Baremetrics ve ChartMogul, geri ödeme sayısı ve kullanıcı kaybı gibi önemli metrikler hakkında size gerçek zamanlı bilgiler sağlayan araçlardır.
Müşteri yönlendirme araçları: Kulaktan kulağa, ticaretin kendisi kadar eski, denenmiş ve gerçek bir büyüme hilesidir. Mevcut müşterilerinizi sadık marka savunucularına dönüştürdükten sonra, onların kelimeyi yaymalarını sağlamanın zamanı geldi. Extole, marka misyonerlerinizi belirlemenize yardımcı olarak ve markanızı kendi ağlarıyla paylaşmalarını kolaylaştırarak bir marka savunuculuğu programı oluşturmanıza olanak tanıyan bir araçtır.
Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, kapsamlı büyüme pazarlama araçları listemize göz atın.

 1. Uzmanlardan öğrenin
  Öğrenmenin en iyi yollarından biri geçmişte neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamaktır. Ancak başarılı büyüme pazarlamacılarından içeriden bilgi almak, sosyal medyada bağlantı kurma isteğinizi kabul etmeyecekleri zaman o kadar kolay değildir. Neyse ki, kişisel bloglarında başarıları, başarısızlıkları ve sektör bilgilerini paylaşan bir dizi büyüme pazarlama uzmanı var.

İşte yer imlerine eklediğimiz büyüme pazarlaması bloglarından bazıları:

HubSpot’ta pazarlama ve büyümeden sorumlu Başkan Yardımcısı Kieran Flanagan, blogunda endüstri lideri büyüme uzmanlarıyla röportajlar sunuyor. Ayrıca büyüme pazarlamasıyla ilgili aylık bir bülten yayınlıyor.
Dönüşüm optimizasyonunun en etkili seslerinden biri olan Talia Wolf, web sitelerini, kopyaları ve sosyal medya kanallarını optimize etme konusundaki en iyi uygulamalarını GetUplift adlı blogunda paylaşıyor.
Dani Hart, Growthmentor için bir akıl hocası olan ve daha önce GrowthHackers’da Growth’a liderlik eden Women in Growth’un kurucu ortağıdır. Büyümedeki Kadınları çevrimiçi topluluğu, kadınların büyümeyle ilgili her şeyi konuşması için güvenli bir alandır.
Girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz’in genel ortağı olan Andrew Chen, blogunda mobil ürün tasarımından kullanıcı büyümesine kadar değişen konularda 600’den fazla makale yazdı.
GrowthRocks kişisel bir blog değildir. Bunun yerine, SEO, e-posta pazarlaması ve marka bilinirliği gibi konularda çeşitli büyüme pazarlamacıları havuzundan gönderiler içeriyor.
Ürün Liderliğinde Büyüme Kolektifi, endüstri liderlerinin ürün liderliğinde kendi yolculuklarından en son içgörüleri, stratejileri ve dersleri paylaştığı büyüme odaklı insanlar tarafından büyüme odaklı insanlar için yapılmış topluluk odaklı bir kaynaktır.
Daha fazla kaynak mı arıyorsunuz? Bloglardan kitaplara ve podcast’lere kadar favori ürün pazarlama kaynaklarımızdan bazıları için bu makaleye göz atın.

İyi pazarlama büyüme pazarlamasıdır

Growth hacking influencerları ve startup kurucuları tarafından paylaşılan popüler büyüme hackleri, başarıya giden kısayollar gibi görünse de, gerçek şu ki, büyüme pazarlaması gerçekten sadece iyi bir pazarlamadır.

Büyüme pazarlaması, etkili bir pazarlama stratejisinin tüm temellerini içerir: hedef belirleme, bir hipotez oluşturma ve veri toplama ve analiz etme. Ve elbette, edinmeden elde tutmaya kadar tüm müşteri yolculuğunu düşünmek.

Bunlar, başlıklarında “büyüme” olsun ya da olmasın, her pazarlamacının ilgilenmesi ve sorumlu olması gereken şeylerdir.

Büyüme unvanlarının yükselişi hakkında daha fazla bilgi edinmek için, büyüme ürün yöneticisinin yükselişi hakkındaki bu makaleye veya PM’lerin başarılı olmak için ihtiyaç duyduğu becerilerle ilgili bu makaleye göz atın. https://www.appcues.com/blog/growth-marketing