“İyi bir tasarım” Dieter Rams’ın hikayesi ve tasarım ilkeleri

Kullandığımız nesnelerin çoğunun temel bir amacı var, ancak güzel göründüğünde, güzel hissettirdiğinde ve amacını mümkün olan en iyi şekilde yerine getirdiğinde hepimiz daha iyi hissetmiyor muyuz? Dürüst olalım, yapıyoruz! Ancak yine de “iyi” olarak algılanan, kullanım ve sahiplenme keyfi veren amaca yönelik bir cihazı nasıl yaratacağımız sorusu devam ediyor. “İyi bir tasarım” neye benzer ve nasıl oluşturulacağına dair herhangi bir talimat var mı ?

Dieter Rams Braun tasarım kuralları ile tasarlanan radyo
Dieter Rams Braun tasarım kuralları ile tasarlanan radyo

Tasarım problemlere çözüm olmalıdır. Yeni problemlere yol açmamalıdır ama pek çok tasarım bunu yapar. Dünyayı tasarımla daha iyi bir yer haline getirmeliyiz.

Dieter RAMS

Dieter Rams, tasarım ilkeleri yalnızca önemli bir ilham kaynağı olmakla kalmadı, aynı zamanda dünyanın en ünlü yaratıcı şirketlerinden biri olan Apple’ı da büyük ölçüde etkileyen efsanevi bir endüstriyel tasarımcıdır.

Apple Braun tasarım kuralları ile tasarlanan ürünleri
Apple braun ürün tasarımları

1932’de Almanya, Wiesbaden’de doğdu ve kariyerine 1955’te Alman elektrik ürünleri şirketi Braun’da ürün tasarımcısı olarak başladı. Sonraki 40 yıl boyunca Braun’da, Dieter Rams hiyerarşide hızla yükseldi ve tasarım denetleme şefliğine terfi etti. Braun’da geçirdiği süre boyunca 500’den fazla yenilikçi ürün. 1970’lerin sonlarında, Dieter Rams, kendisini çevreleyen şeylerin dünyasına – “formların, renklerin ve seslerin aşılmaz bir karmaşası” ile giderek daha fazla ilgilenmeye başladı.

Bu sırada kendisine sürekli sorduğu soru şuydu: “Bu tasarım iyi bir tasarım mı ?” İyi tasarım açıkça özneldir ve mutlaka ölçülemez.

“Kalbim ayrıntılara aittir. Aslında onları her zaman büyük resimden daha önemli bulmuşumdur. Ayrıntılar olmadan hiçbir şey olmaz. Onlar her şeydir, kalitenin temelidir.”

Dieter RAMS

Aşağıda, hepinizin bildiği birkaç Apple ürününü tanıtmak ve bunları tasarım temelleriyle karşılaştırmak istiyorum – Dieter Rams tarafından tasarlanan ve oluşturulan çeşitli Braun ürünleri.

Dieter Rams tasarım kuralları ile tasarlanan Braun ürünleri
Dieter Rams tasarım kuralları ile tasarlanan Braun ürünleri

Bununla birlikte, Dieter Rams tasarımın en önemli ilkeleri olduğuna inandığı şeyleri ifade etmeye çalıştı. Onun 10 tasarım ilkesini tanıtmak istiyorum.

İyi tasarım yenilikçidir

Yenilik olanakları hiçbir şekilde tükenmez. Teknolojik gelişme her zaman yenilikçi tasarım için yeni fırsatlar sunuyor. Ancak yenilikçi tasarım her zaman yenilikçi teknolojiyle birlikte gelişir ve asla kendi başına bir amaç olamaz.

İyi tasarım bir ürünü kullanışlı kılar

Bir ürün kullanılmak üzere alınır. Sadece işlevsel değil, aynı zamanda psikolojik ve estetik olarak da belirli kriterleri karşılaması gerekir. İyi tasarım, bir ürünün kullanışlılığını vurgularken, onu azaltabilecek herhangi bir şeyi göz ardı eder.

İyi tasarım estetiktir

Bir ürünün estetik kalitesi, kullanışlılığının ayrılmaz bir parçasıdır çünkü her gün kullandığımız ürünler kişiliğimizi ve sağlığımızı etkiler. Ancak yalnızca iyi tasarlanan nesneler güzel olabilir

İyi tasarım bir ürünü anlaşılır kılar

Ürün yapısını netleştirir. Daha da iyisi, ürünü konuşturabilir. En iyi ihtimalle, kendi kendini açıklayıcıdır. Ürünün işlevini netleştirir ve net bir şekilde ifade eder.

İyi tasarım göze batmaz

Bir amacı yerine getiren ürünler araçlar gibidir. Ne dekoratif objeler ne de sanat eseridirler. Bu nedenle tasarımları, kullanıcıların kendilerini ifade etmelerine yer bırakmak için hem tarafsız hem de ölçülü olmalıdır.

İyi tasarım dürüsttür

Bir ürünü gerçekte olduğundan daha yenilikçi, güçlü veya değerli kılmaz. Tutulamayacak vaatlerle tüketiciyi manipüle etmeye çalışmaz.

İyi tasarım uzun ömürlüdür

Moda olmaktan kaçınır ve bu nedenle asla antika görünmez. Modaya uygun tasarımın aksine, uzun yıllar dayanır – günümüzün atılmış toplumunda bile

İyi tasarım son ayrıntısına kadar eksiksizdir

Hiçbir şey keyfi veya şansa bırakılmamalıdır. Tasarım sürecindeki özen ve titizlik, tüketiciye saygının göstergesidir.

İyi tasarım çevre dostudur

Tasarım, çevrenin korunmasına önemli bir katkı sağlar. Kaynakları korur ve ürünün yaşam döngüsü boyunca fiziksel ve görsel kirliliği en aza indirir.

İyi tasarım mümkün olduğunca az tasarımdır

Daha az, ama daha iyi – çünkü temel yönlere odaklanır ve ürünler temel olmayanlarla yüklenmez. Saflığa dönüş, sadeliğe dönüş.

Dieter Rams tarafından icat edilen bir deyim “daha ​​az ama daha iyi” ya da söylemek mümkün olduğu kadar basit ama daha basit değil.

Apple Braun tasarım kuralları ile tasarlanan ürünleri
Apple braun ürün tasarımları

10 tasarım ilkesinin tamamının birleştirilmesi, Dieter Rams‘ı Apple ve Bang&Olufsen’in daha önce yaptığı gibi onurlandırma yaklaşımımızdır. Dieter Rams’in tasarımımızı “iyi” bir tasarım olarak göreceğini umuyoruz ve onun ilkelerine Apple‘ın yaptığı gibi saygı duyduğumuz için aynı derecede onur duyuyor.

Apple gibi diğer birçok şirketin ürün tasarımı, Dieter Rams‘tan büyük ölçüde etkilenmiştir. Steve Jobs ve Jonathan Ive, Rams’in Braun’daki zamanında oluşturduğu tasarım dilini benimsemiş ve geliştirmiştir.

Apple’ın sadeliği ve sezgisel tasarımı, tüm müşterileri tarafından çok takdir edilen tasarım dilinin temel unsurlarıdır. iMac, iPhone ve iPod gibi bir dizi ürün, öncelikle Dieter Rams’in 10 tasarım ilkesine dayanıyordu. Bununla birlikte, bu ilkeler yalnızca Apple’ın tasarımının temellerini atmakla kalmadı, aynı zamanda Bang&Olufsen ve Vitsœ gibi diğer şirketler de ürün ve cihazların tasarım süreçlerinde onun temiz bir form ile sınırsız işlevsellik kombinasyonundan yararlandı.

Dieter Rams tasarım kuralları ile tasarlanan rApple imac
Dieter Rams tasarım kuralları ile tasarlanan rApple imac