NFT’lerin popülaritesi ve fiyatıyla birlikte, bu benzersiz dijital sanat jetonlarını satın alabileceğiniz ve satabileceğiniz pazarlara bir göz atıyoruz.

Kısaca

NFT’ler veya değiştirilemez belirteçler, sanat eseri gibi dijital içerikle bağlantılı benzersiz kripto belirteçleridir.
Kullanıcıların NFT alıp satabilecekleri bir dizi NFT pazarı ortaya çıktı.
Fungible token’lar (NFT’ler) birkaç yıldır ortalıkta dolaşıyor, ancak 2021 onların kamuoyunda patlama yaptığı yıl oldu.

Kriptografik olarak benzersiz jetonlar, sanat, müzik veya video gibi dijital içerik üzerinde bir mülkiyet unvanını temsil ediyor – ancak NFT pazarında ateş açan dijital sanat sahnesi, Beeple’ın Christie’s kapma manşetlerinde 69 milyon dolarlık açık artırması gibi rekor kıran satışlarla Dünya üzerinde. O zamandan beri meraklılar, CryptoPunks, Bored Apes ve Loot’a binlerce (ve bazı durumlarda milyonlarca) dolar bırakarak NFT çılgınlığını birbiri ardına ele geçirdi.

Ama insanlar bu NFT’leri nereden alıyorlar diye sorabilirsiniz? NFT pazaryerlerinin gelişen sanal ana caddesi, dijital sanat ve koleksiyon ürünlerini akla gelebilecek her fiyat noktasında satarak ortaya çıktı. İşte önde gelen platformlardan bazılarının bir özeti.

Opensea

OpenSea, orijinal eşler arası NFT pazarıdır ve açık ara en büyüğüdür. Yazma sırasında, oyun içi öğelerden ve koleksiyonlardan sanat eserlerine, müziğe, GIF’lere ve daha fazlasına kadar her şeyin NFT’lerini sunan (analiz platformu DappRadar’a göre) 6,5 milyar doların üzerinde toplam işlem hacmine sahiptir.

Kaydolmak MetaMask cüzdanınızı bağlamak kadar kolaydır, ancak Coinbase Cüzdan, Bitski, Formatic ve daha fazlası dahil olmak üzere diğer cüzdanlar da desteklenir.

opensea

Bağlandığınızda, bir NFT satın almak basit bir işlemdir; Bir teklifte bulunmadan ve kabul edilip edilmediğini görmeden önce çeşitli koleksiyonlara göz atmanız veya hoşunuza giden bir şey aramanız gerekir.

Kendi NFT tasarımınızı yüklemek de çocuk oyuncağı. “Oluştur” sekmesine gidin, bir yaratıcı olarak cüzdanınızı bağlayın ve NFT’nizi yükleyebilir, açıklamayı doldurabilir ve milyonların gelmesini bekleyebilirsiniz.

Axie Markeplace

NFT destekli video oyunu Axie Infinity, Dappradar’da toplam 2,1 milyar dolardan fazla işlem hacmiyle ikinci en büyük NFT pazarına ev sahipliği yapıyor. Yalnızca Axies’te işlem görür: oyuncuların Axie Marketplace‘te satın alıp takas edebileceği sevimli, Pokémon benzeri dijital evcil hayvanlar bulabilirsiniz.

Ayrıca oyunun yerleşik yetiştirme mekaniği aracılığıyla yeni Eksenler oluşturabilir ve bunları Marketplace’te satabilirsiniz. Koleksiyon için toplanan sanat NFT’lerinin aksine, Axie Infinity’nin NFT’lerinin bir amacı vardır: onları oyun içinde canavarlara ve diğer oyunculara karşı savaşmak için kullanabilir, yeni yaratıklar yetiştirmek için kullanabileceğiniz jetonlar kazanabilirsiniz. Axie Infinity’nin NFT’leri o kadar kazançlı olduğunu kanıtladı ki, Filipinler ve Endonezya’daki bazı oyuncular onları üreterek ve takas ederek geçimlerini sağlıyorlar.

Axie Infinity, yeni kullanıcıların kullanması için en karmaşık NFT hizmetlerinden biridir ve oyunu oynamaya başlamadan önce birkaç adım atlamanız gerekecek.

MetaMask gibi bir Ethereum cüzdanının yanı sıra, bir Ronin cüzdanı kurmanız, Ronin’e ETH yatırmanız ve Axie pazarından en az üç Axies satın almanız gerekir (bu sizi birkaç yüz dolar geri getirecektir). Bu sıradan yoldan geçenler için ideal değil, ancak deneyimli bir kripto kullanıcısının yeteneklerinin ötesinde değil.

CryptoPunks/Larva Labs


Ethereum ağındaki NFT’lerin en eski örneklerinden biri olan CryptoPunks, piksel sanatı estetiği ve benzersiz niteliklere sahip, rastgele oluşturulmuş 10.000 karakterden oluşan bir dizidir. Başlangıçta ücretsiz olarak alınabilecek olsalar da, bugün sahip olmanın tek yolu bir tane satın almaktır.

Bu, satışların çoğunun gerçekleştiği CryptoPunks yaratıcısı Larva Labs’ın pazarına gitmek anlamına geliyor. Ve bir tane satın almak çok pahalıya mal oluyor; Şu anda, en düşük fiyatlı Punk size 94.99 ETH (yaklaşık 285.000 $) getirirken, piyasada satılan en değerlisi (3100 numara) kesinlikle çılgınca bir 7,58 milyon $ karşılığında el değiştirdi. Bu, Larva Labs’ın tüm zamanların 1,3 milyar dolarlık ticaret hacmini açıklıyor.

Başlamak için, MetaMask cüzdanınızı bağlayın, mevcut Punklar listesinde arama yapın (kırmızı arka plana sahip olanlar satılıktır) ve teklifinizi girin.

Sürecin en zor kısmı, kendinizi bu kadar gülünç miktarda parayla ayrılmaya ikna etmektir, ama hey, bu size kalmış. Ne de olsa sanatın değeri bakandadır.

NBA Top Shot Marketplace

Daha geniş bir kitlenin ilgisini çeken ilk NFT serilerinden biri olan NBA Top Shot, NBA video vurgulama kliplerini içeren bir dizi dijital takas kartıdır. Bir paket satın aldığınızda, klipler güvenli, şifreli blok zinciri onaylı cüzdanınızda saklanır ve burada onları görebilir veya NBA Top Shot Marketplace’te yeniden satabilirsiniz.

NBA Top Shot’ın başarısının sırrı, yaratıcılar Dapper Labs’in ana akım kullanıcının başlamasını kolaylaştırmasıdır. NBA Top Shot’a kaydolmanın en kolay yolu, Google hesabınızı Dapper’a bağlamaktır, ardından SMS doğrulaması için telefon numaranızı girmeniz istenecektir.

Bunu takiben, favori takımınızı seçmek de dahil olmak üzere geçmeniz gereken birkaç hesap kurulum adımı vardır. Bunu yaptıktan sonra, yeni paketlerde bir düşüşe katılarak sizi sanal bir kuyruğa sokabilir ve ardından bir paket alabilirsiniz. SMS yoluyla (tekrar) doğruladıktan sonra, mevcut bir kripto cüzdanı, bir Flow cüzdanı, Dapper bakiyeniz veya kolayca bir kredi kartı ile ödeme yapmayı seçebilirsiniz.

Rarible

Ethereum’daki önde gelen NFT pazarlarından biri olan Rarible, çok çeşitli dijital sanat ve koleksiyon ürünlerini sergileyen topluluğa ait bir platformdur. Şu anda Dappradar’a göre tüm zamanların en yüksek beşinci işlem hacmine sahip ve 210 milyon dolar el değiştirmiş durumda.

OpenSea’ya benzer şekilde, her türlü medyayı alıp satabilirsiniz. Satıcılar ayrıca, tek bir görüntü için birden fazla NFT oluşturarak onu birden fazla satma seçeneğine de sahiptir.

Rarible

Rarible’ın kullanıcı arayüzü, göreceli kripto acemilerinin kullanması için yeterince basittir; OpenSea gibi benzer NFT pazar yerleriyle uğraşan kullanıcılar kendilerini kolayca evlerinde hissedecekler.

MetaMask, Coinbase Wallet, MyEtherWallet veya WalletConnect kullanan herhangi bir mobil cüzdan dahil olmak üzere çeşitli farklı kripto cüzdanlarını kullanarak giriş yapabilirsiniz. Oturum açtıktan sonra, satın almak için cüzdanınızdaki parayı kullanabilir, hatta banka havalesi veya banka kartı yoluyla cüzdanınıza fiat para birimi doldurabilirsiniz.

Superrare

SuperRare, kendisini Rarible’a biraz daha üst düzey bir alternatif olarak konumlandırıyor; Rarible’ın arayüzünün sizi baş döndürücü titreşen GIF’ler ve canlı müzayedelerle bombaladığı yerde, SuperRare tamamen daha sade, minimalist bir görünüme sahip.

Aynı zamanda daha yoğun bir şekilde küratörlüğünü yapıyor ve kendisini kripto sanatının yaratılmasını ve toplanmasını teşvik etmeyi amaçlayan bir sosyal platform olarak konumlandırıyor. Listelenmesine izin verilmeden önce eserlerin sunulmasını ve onaylanmasını gerektiren sanatçılarla yakın işbirliği içinde çalışır; nicelikten çok nitelik peşindeler.

Superrare Pazaryeri

SuperRare’e kaydolmak için MetaMask veya Formatic gibi desteklenen bir cüzdan gerekir. Cüzdan adresinize bağlı bir kullanıcı adı ve şifre oluşturmayı içeren ekstra bir adım var, ancak bu yalnızca birkaç saniye sürüyor, bu nedenle platformun özel NFT seçimlerini incelemeniz çok uzun sürmeyecek.

Know Origin

KnownOrigin, tüm zamanların çok daha küçük bir işlem hacmine (sadece 6,9 ​​milyon $) sahiptir ve SuperRare gibi, seçici NFT uzmanları için daha küratörlü, galeri benzeri bir deneyim sunmayı amaçlar. Tüm çizim dosyaları, temel alınan varlıklar için bir koruma ölçüsü sağlayan IPFS’de tutulur. Dijital sanata güçlü bir şekilde odaklanan bu, NFT dünyasının çılgın yönlerinden kaçınan bir pazar yeridir, bu nedenle burada tuhaf avatarlar veya sevimli canavarlar bulamayacaksınız.
Bozuk bir plak gibi görünme riskine rağmen, KnownOrigin’in kullanımı basittir. Tek yapmanız gereken MetaMask veya Formatic gibi bir cüzdan bağlamak ve hemen kendi imrenilen NFT varlıklarınız için teklif vereceksiniz.

Knoworigin

Foundation

Vakfın şu anda 79 milyon doların biraz üzerinde toplam işlem hacmi var ve kendisini sanatçılar için “yaratıcı bir oyun alanı” olarak faturalandırıyor. İkonik İnternet meme Nyan Cat’in NFT’si, Edward Snowden’ın ilk NFT’si ve daha çok Aphex Twin olarak bilinen yapımcı Richard D. James tarafından yaratılan görsel-işitsel dijital koleksiyon da dahil olmak üzere bir dizi kayda değer satışa ev sahipliği yaptı.
WalletConnect’i kullanarak MetaMask’inizi veya diğer yazılım cüzdanınızı bağladıktan sonra, Foundation’ın pazar yerinin kullanımı kolaydır ve tıpkı normal bir açık artırma sitesinde yaptığınız gibi zamanlı açık artırmalara teklif vermenize izin verir.

MakersPlace

MakersPlace, sayısız özel dijital güzel sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktan gurur duyan başka bir butik NFT pazarıdır. Toplam hacmi alt uçta olabilir (yazım sırasında 23,5 milyon dolar), ancak münhasırlığına katkıda bulunan birçok tek seferlik kreasyona sahiptir.

Şubat 2021’de ikonik kripto sanatçısı Beeple, pop başına 1 dolara bir NFT koleksiyonu teklif ettiğinde site unutulmaz bir şekilde çöktü. Ayrıca platforma kaydolan T-Pain, Shakira ve Rage Against the Machine’den Tom Morello gibi müzisyenler tarafından bir dizi NFT düşüşüne ev sahipliği yaptı.

MakersPlace’e bir alıcı olarak kaydolmak yeterince kolaydır ve hatta zaman kazanmak için Google veya Facebook hesabı girişlerinizi bile kullanabilir.

Makersplace

Kayıt sürecinin bir parçası olarak takip etmek için beş sanatçı seçmeniz gerekecek ve ardından MetaMask ETH bakiyeniz veya (kolayca) kredi kartınızla kreasyonlar satın alabilirsiniz. Bir yaratıcıysanız, platforma katılmak için bir davet talep etmeniz ve küratörlerin onayı için çevrimiçi bir form doldurmanız gerekir.

NiftyGateway

Büyük NFT pazaryerlerinin ilk dalgasından biri olan Nifty Gateway, platformu 2019’da satın alan kripto borsası Gemini şeklinde güçlü bir destekçiye sahip. Bunun ileri görüşlü bir hareket olduğu kanıtlandı; NFT patlamasının ortasında, Nifty Gateway, Beeple’s CROSSROAD’un Şubat 2021’de 6,6 milyon dolara satışına aracılık ederek, milyonlarca dolarlık ilk NFT satışlarından biriyle manşetlere çıktı. Mayıs ayına kadar, platform brüt mal değerinde 300 milyon dolara ulaştı.

Platform, The Weeknd, Grimes ve Eminem gibi sanatçılara ev sahipliği yapan üç haftalık bir programda yoğun bir şekilde küratörlüğünde NFT damlaları sunuyor. Ayrıca, küratörlüğünde koleksiyonlara, doğrulanmış sanatçılara ve doğrulanmamış sanatçılardan daha geniş bir çalışma yelpazesine göz atabileceğiniz bir pazaryere sahiptir.Platform, The Weeknd, Grimes ve Eminem gibi sanatçılara ev sahipliği yapan üç haftalık bir programda yoğun bir şekilde küratörlüğünde NFT damlaları sunuyor. Ayrıca, küratörlüğünde koleksiyonlara, doğrulanmış sanatçılara ve doğrulanmamış sanatçılardan daha geniş bir çalışma yelpazesine göz atabileceğiniz bir pazaryerine sahiptir.

BakerySwap

Bakeryswap

BakerySwap, OpenSea’nın beğenisine kıyasla daha küçük NFT pazarlarından biridir, ancak bu tamamen şaşırtıcı değil; Çoğu NFT pazar yerinin Ethereum üzerine kurulu olduğu BakerySwap, Binance Smart Chain (BSC) üzerinde başlatılan ilklerden biridir. NFT pazarı, platformun bir bölümünü oluşturur ve bu da kullanıcıların likidite varlıklarını doğrudan birbirleriyle takas etmelerine ve takas etmelerine olanak tanır.
NFT pazarı, her zamanki MetaMask bağlantısı gerekli olduğu için yeterince basittir. Bu platform Binance Akıllı Zincir üzerinde çalıştırıldığından, NFT varlıklarının daha yaygın olan ETH’nin aksine yalnızca BNB ile satın alınabileceğini unutmayın.

Binance NFT Marketplace

Binance NFT pazarı, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in izniyle sağlanan bir NFT platformudur. Şirket, borsanın zorlu kullanıcı tabanını NFT platformuna çekerek özel teklifler ve ortaklıklar içeren bir NFT pazarı sağlamayı hedefliyor.
Halihazırda bir Binance hesabınız varsa, bunun Binance NFT ile otomatik olarak çalışacağını duymaktan memnun olacaksınız. İçeri girdikten sonra, gözünüze çarpan herhangi bir varlık için teklif vermek kadar kolaydır. İçerik oluşturucuların listelediklerine bağlı olarak ETH, BNB ve BUSD kullanabilirsiniz.

Solanart

En son NFT mini patlaması, Ethereum’a rakip bir blok zinciri olan Solana’da gerçekleşti. Degenerate Ape Academy, Aurory ve SolPunks gibi koleksiyonlar, Solanart gibi pazar yerlerinde yüz milyonlarca dolarlık işlem hacmi gördü ve el ticareti yaptı.
OpenSea’den farklı olarak, Solanart, küratörlüğünde bir NFT koleksiyonları setidir, bu nedenle satın almak için nispeten sınırlı bir NFT seçimi sunar.

Solanart’ta Solana NFT’leri satın almaya başlamak için, Phantom veya Solflare gibi bir Solana cüzdanı indirmeniz ve seçtiğiniz borsadan Solana ile yüklemeniz gerekir. Phantom, kripto borsası FTX ile kullanışlı bir doğrudan entegrasyon sunar, bu da bu borsadan para yatırmayı çocuk oyuncağı haline getirir.

Buradan, seçtiğiniz NFT’ye tıklamanız, Solana cüzdanınızı pazar yerine bağlamanız ve teklifinizi vermeniz yeterlidir.