Daha önce deneyimi olmayan bir grafiker için broşür tasarımı çalışması, gözü kapalı fotoğraf çekmek gibidir: Her iki durumda da hiçbir şey elde edemezsiniz. İnternet günümüzde çok önemli bir rol oynamaktadır, ancak bir el ilanı hala müşterilere bir reklam mesajı iletmek için en etkili ve en iyi araçlardan biridir. Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satmanıza yardımcı olacak iyi bir broşür tasarımı hazırlamak için ipuçları:

Öncelikle, bir broşürün hizmetlerinizin, ürünlerinizin, etkinliklerinizin ve hatta partilerin reklamını yapmayı amaçladığını ve bunun görünümünü tanımladığını bilmelisiniz. El ilanları elle dağıtılmalıdır. Bir broşürün sadece bir baskılı kağıt olmadığını aklınızda bulundurmalısınız. Broşür birkaç sayfa veya daha fazla bilgi içermektedir. İlk çöp kutusuna atılmadan işinize yardımcı olacak bir broşür oluşturmak istiyorsanız, tasarlanıp bastırılırken izlenmesi gereken birkaç önemli kural vardır.

Broşür = Etkileşim

Broşür etkili bir pazarlama aracıdır. Hedef kitleniz hakkında veri araştırması yapmadan, broşür bastırmanın ve dağıtmanın bir anlamı yoktur. Paranı ve değerli zamanını boşa harcıyorsun. Öncelikle, pazarlama alanındaki ana sorunu, broşürle başa çıkmak için tanımlamanız gerekir. Broşür tasarımı, açıkça tanımlanmış bir soruyu yanıtlamalı ve müşterilerin ürün veya hizmetleriniz hakkında ne kadar bilgi sahibi olduklarına bakılmaksızın bir veya daha fazla hedef izlemelidir.

Etkili Başlık

Çok fazla boş alanınız olmayacak, bu nedenle mümkün olduğunca düzenli ve özlü olmanız gerekir. Örneğin, başlık kısa olmalı ancak müşterinin dikkatini çekmek için çekici olmalıdır. Başlığa özellikle dikkat etmelisiniz. Çoğu durumda başlık, broşürün müşterilerin ürününüzü satın alıp almamasına veya reddetmesine karar veren en önemli unsurdur. Tabii ki, fiyat veya maliyetler de rol oynar.

Broşürün ana amacının bir hizmet veya ürün satmak veya tanıtmak olduğunu unutmayın. Bu nedenle, broşürünüzün her iki bilgiyi içerdiğinden emin olmalısınız. Potansiyel müşterilerinizin harekete geçmek için cazip hissetmeleri için etkileyici başlık yazmaya çalışın. Gelecekteki müşterilerinizi bir şeyler yapmalarını isteyerek teşvik etmeniz gerekir

Örnek: “Bunu kaçıramazsınız”, “Daha fazla bilgi edinin” vb.). En yüksek kalitede içeriğin oluşturulmasına izin vermedikleri için, el ilanları tasarlamak için Microsoft Word veya PowerPoint gibi yazılım ve uygulamaların kullanılması önerilmez. Ancak Microsoft Publisher oldukça iyi bir grafik tasarım programıdır ve istediğinizi oluşturmak için kolayca kullanılabilir.

Tasarım

Broşür tasarımının şirketin imajını temsil ettiğini unutmayın. Müşterilerin dikkatini çekmek için parlak renkler ve kontrast renkler kullanmaktan kaçının. Broşürün değerini kaybetmemesi için hiçbir zaman tek bir sayfada çok fazla resim kullanmayın. Çoğu durumda, broşürün her iki tarafında birer adet görsel öğe bulmanız gerekir. Aynı şey içerik için de geçerlidir. Asla iki veya üçten fazla font ( yazı karakteri ) kullanmayın ve kalın, italik veya altı çizili metin kullanmaktan kaçının.

Ayrıca renkleri de düşünmelisiniz. Metin renginin arka planla eşleştiğinden emin olun. Her zaman metni okumayı zorlaştırmayan bir renk kullanın. En iyi çözüm, işletmeniz için bir broşür oluşturmak için deneyimli bir grafiker ile çalışmaktır. Ayrıca PC ve Mac kullanıcıları Photoshop veya InDesign kullanarak tasarımlar oluşturabilir.

Uyum ve Kurumsallık

Şirketinizin görsel marka öğelerini ekleyerek broşürünüzü özelleştirmeyi unutmayın. Markanızı bilen kişilerin kampanyanızın siz ve şirketiniz tarafından oluşturulduğunu anlamalarını sağlamak için tüm kurumsal renk, yazı tipi ve logonuzu kullanmanız gerekir.

Örnek: Bir emlak ajansı, müşterilerin bildiği ve her türlü klasik ve elektronik belgede kullanılan kendi renklerini ve tonlarını ve markalarını ekleyebilir.

Yüksek Kaliteli Baskı

Basılı materyallerin kalitesini asla hafife almayın. Kağıt seçimini ve hazırlığı çok ciddiye almalısınız. Hafif kağıt (135 gr ağırlığında mat veya parlak) seçebilirsiniz. Bu seçenek ucuz ve gerçekten bir klasiktir. Halka açık yerlerde dağıtılması gereken el ilanları için en iyi seçenektir. Broşürün bir veya her iki tarafına bilgi yazdırabilirsiniz. Nihai karar içeriğe, şirketin önceliklerine ve diğer önemli faktörlere bağlı olacaktır.

  • Farkındalık –Benzersiz bir teklif oluşturarak, özel bir resim vb. Kullanarak potansiyel müşterinin dikkatini çekin.
  • İlgi Alanı –Önemli bir sorun hakkında konuşun ve potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekmek için bir çözüm sunun.
  • Arzu –Potansiyel müşterilerinizi, ürün ve hizmetlerinizi satın almak için işletmenizi, web sitenizi vb. Ziyaret etmeye motive etmelisiniz.
  • Eylem– Müşterilerinizin istenen işlemi gerçekleştirmelerini sağlamalısınız.