Metaverse ve sanal gerçekliği kucaklayan Mark Zuckerberg, Facebook’un bir sonraki aşaması Meta’yı duyurdu.
Son aylarda, Facebook’un olası bir yeniden markalaşmasıyla ilgili söylentiler, yeni bir isim ve kurumsal kimlik değişikliğinin arkasındaki nedenlerin neler olabileceğine dair spekülasyonlarla sosyal ağlarda dolaşmaya başladı.

Facebook Connect 2021 etkinliğinin bir parçası olarak Mark Zuckerberg sonunda resmileştirdi. Meta adı altında şirket yeni bir aşama başlatacak. Meta, Facebook dahil tüm uygulamalarını sürdürecek ancak işin yeni bir dalını geliştirmeye odaklanacak: sanal gerçeklik platformları.

Şirket, Meta aracılığıyla sosyal ağları aşmaya ve bir metaverse geliştirmeye girişecek.

Facebook Meta nedir?

Facebook’un izleyeceği yeni yola ilişkin ilk ipuçları, Zuckerberg’in metaverse proje ve genel olarak sanal gerçeklik dünyasını şirket için bir sonraki büyük sınır olarak ima etmesiyle bu yıl Temmuz ayında başladı.

Meta’nın gelişiyle birlikte Facebook, insanları birbirine bağlama misyonuna bağlı kalıyor, ancak bağlantıların fiziksel dünyadakiyle aynı kaliteye sahip olabileceği fikrinin olduğu sürükleyici dijital deneyimler yaratarak işleri bir adım daha ileri götürmek istiyor.

Yeniden markalaşmanın bir parçası olarak şirket, kendisini, bugünün sosyal ağlar aracılığıyla kişilerarası temas deneyimini aşacak olan sanal gerçekliğin geleceği olarak metaverse kavramıyla yakından ilişkilendirmeyi amaçlıyor.

Meta, meta veri tabanı aracılığıyla her türden sürükleyici deneyimler sunmak istiyor.
Meta, meta veri tabanı aracılığıyla her türden sürükleyici deneyimler sunmak istiyor.

Metaverse: Sonraki Sınır

Artık ekranlarda yaşadığımız gerçeği yadsınamaz. İşten boş zamana kadar günlük hayatımızda yaptığımız şeylerin çoğu, bu dijital cihazlar aracılığıyla gerçekleşir ve onları gerçek dünyanın bir uzantısı haline getirir.

Herkesle metin, fotoğraf ve video üzerinden etkileşim kurarız, ancak bunu sürekli (ve bazen takıntılı bir şekilde) yapsak da, bu etkileşimlerin çoğu yalnızca görsel duyularımızla sınırlıdır.

Metaverse, gerçekliği taklit eden insanlarla bağlantılar ve etkileşimler yaratmayı amaçlar. Fiziksel jestlerimiz, beden dilimiz ve hatta nesnelerimiz, günlük hayattaki deneyimlerin aynısını yaşayabileceğimiz sanal bir düzleme aktarılabilir.

Facebook metaverse dünyası hakkında herşey

Etkinlik sırasında Zuckerberg, metaverse‘de amacın sanal ortamların, şimdiye kadar “gerçekliğe” özel olan bir toplantı hedefini yerine getirmesi olduğunu kaydetti.

Sanal gerçekliğe yapılan bu atılımla şirket, gerçekliğe öykünen ve otantik bir bağlantı hissini mümkün kılan bir şekilde arkadaşlar, aile veya meslektaşlar arasında toplantıları mümkün kılmayı amaçlıyor.

Facebook Meta’nın veri deposu nelerden oluşacak?

Şimdiye kadar insanların etkileşimde bulunabileceği üç sanal alan tasarladılar: Horizon Home, Horizon Worlds ve Horizon Workrooms.

Horizon Home Nedir ?

Horizon Home’u kullanarak, kişisel alanınızı tasarlayıp özelleştirebileceksiniz. Bir bakıma bu, insanların meta veri deposuna erişmek için girdiği ilk yer olacak. Fotogerçekçi veya fantezi bir avatar yaratma ve sanal bir dolaba sahip olma olasılığı ile bu ilk nokta, insanlar için sanal bir ev olmayı hedefliyor.

Mark Zuckerberg Facebook Meta projesi
Horizon Home ile insanlar, arkadaşlarını davet edebilecekleri kişiselleştirilmiş bir ev oluşturabilecekler.

Horizon World Nedir ?

İnsanların fiziksel gerçeklikte olması zor olacak deneyimler yaratması için bir alan olan Horizon Worlds, insanların sanal dünyalar kurmasına ve arkadaşlarını davet etmesine izin vermeyi amaçlıyor.

Facebook meta projesi hakkında herşey
Horizon Worlds, özelleştirilmiş sanal dünyaların yaratılmasına izin verecek.

Horizon Workrooms Nedir ?

Horizon Workrooms, uzaktan çalışan insanlar için bir toplantı alanı yaratmayı, ortak çalışmayı mümkün kılmayı ve birliktelik duygusu yaratmayı amaçlıyor.

Metaver iş dünyası nasıl olacak
Horizon Workrooms, bugün itibariyle Occulus gibi platformlar için mevcut.

Facebook Meta veri deposunun özellikleri

Bu üç sanal alana ek olarak, sunum sırasında meta veri deposunu diğer sanal deneyimlerden ayıracak özellikler vurgulandı:

Mevcudiyet :

Yukarıda bahsedildiği gibi, metaverse’in ana ayırt edici özelliği, sürükleyici deneyim olacaktır. Bununla, beden hareketlerimizden bizi karakterize eden yüz ifadelerine kadar, fiziksel gerçeklikte başkalarıyla etkileşim şeklimizi taklit etmek amaçlanıyor.

Avatarlar :

Metaverse’de avatarlar, kendimizi dünyaya sunma şeklimiz olacak. Fiziksel veya fantastik özelliklerimizi sadık bir şekilde taklit eden ve bizi olmak istediğimiz kişiye dönüştüren fotogerçekçi özelliklere sahip olanlar olacak.

Mark Zuckerberg'e göre avatarlar, kapsayıcı bir duygu yaratmak için çok çeşitli özelliklere ve özelliklere sahip olacak.
Mark Zuckerberg’e göre avatarlar, kapsayıcı bir duygu yaratmak için çok çeşitli özelliklere ve özelliklere sahip olacak.

Sanal ev

Her kullanıcının dilediği gibi tasarlayabileceği özel bir alanı olacak ve bu, diğer sanal deneyimlere giriş için başlangıç ​​noktası olacak. Ve tıpkı evlerde olduğu gibi, arkadaşlarınızı ve ailenizi toplantılara veya partilere davet etmek mümkün olacak.

Işınlanma

Başka bir sayfaya gitmek için bir bağlantıya tıklamaya benzer şekilde, metaverse diğer sanal dünyalara ışınlanmamıza ve oyun alanları, evler, iş, konserler ve diğer sanal alanlar arasında hareket etmemize izin verecektir.

Sanal mallar

Sayısallaştırılabilen herhangi bir içerik veya nesne meta veri deposunun parçası olabilir. Fotoğraflar, sanat, müzik, kitaplar ve oyunlar, sanal alanınızda sahip olabileceğiniz nesneler olacak.

Meta veri deposu, farklı sanal ortamlarda gezinmeye izin verecektir.
Meta veri deposu, farklı sanal ortamlarda gezinmeye izin verecektir.

Meta veri deposuna girmek için donanım

Yukarıdakilere ek olarak, tüm Facebook Meta teklifinin ana konusu, kullanıcıların meta veri deposuna erişebilmeleri için ihtiyaç duyacakları donanımdır.

Bugüne kadar Facebook, kullanıcıların fotoğraf çekmesine, video kaydetmesine, müzik dinlemesine ve çağrı almasına olanak tanıyan akıllı gözlükleri piyasaya sürmek için Ray-Ban gibi markalarla ortaklıklar geliştirdi.

Ancak en iddialı planları arasında Project Cambria ve Project Nazare yer alıyor. Şu anda geliştirilmekte olan Project Cambria, başkalarıyla doğal, sürükleyici bir deneyim elde etmek amacıyla ifadeleri yakalamak için tasarlanmış yüksek teknoloji ürünü bir kulaklıktır. Project Nazare, insanların bir kulaklık kullanmak zorunda kalmadan sanal dünyalara her yerden erişmelerini sağlamaya çalışan artırılmış gerçeklik gözlüğü prototipinin kod adıdır.

Başlıca Kategoriler: NFT Haberleri | Tasarım Haberleri | Haberler