Google, ‘yenilikçi AR cihazı’ için ‘Artırılmış Gerçeklik İşletim Sistemi’ geliştiriyor.

Apple ve Facebook ile karşılaştırıldığında Google, artırılmış gerçeklik gözlüğü planları konusunda çok sessiz kaldı. Google, belirtilmemiş bir “yenilikçi AR cihazı” için bir “Artırılmış Gerçeklik İşletim Sistemi” oluşturmak için aktif olarak işe aldığından bu durum değişmeye başlıyor.

Mark Lucovsky bugün “Google’da Artırılmış Gerçeklik için İşletim Sistemi ekibine” liderlik ettiğini paylaştı. Daha önce Oculus VR/Facebook/Meta’da İşletim Sistemleri genel müdürü olarak dört yıl görev yaptı. Lucovsky, kariyerinin başlarında, 2004-09 yılları arasında Google’da çalışmadan önce 16 yıl Microsoft’ta çalıştı.

Artırılmış Gerçeklik İşletim Sistemi için, hedefi açıkça belirten bir iş listesiyle birlikte birkaç açık pozisyon vardır:


Ekibimiz, Artırılmış Gerçeklik (AR) ürünlerimizdeki donanımı kontrol eden ve yöneten yazılım bileşenlerini oluşturuyor. AR cihazları üzerinde çalışan ve donanıma en yakın yazılım bileşenleridir. Google, AR portföyüne ürünler eklerken, OS Foundations ekibi yeni donanımlarla çalışan ilk yazılım ekibidir.

Kıdemli Yazılım Geliştirici, Gömülü, Artırılmış Gerçeklik İşletim Sistemi

Diğerleri, Google’ın “yenilikçi bir AR cihazı” oluşturduğunu belirtiyor:

Ekibin bir parçası olarak, yenilikçi bir AR cihazı için genel kamera cihazı yazılımından siz sorumlu olacaksınız.

Kıdemli Yazılım Mühendisi, Kamera, Artırılmış Gerçeklik İşletim Sistemi

Bu rolde, gelecek nesil AR deneyimlerinin temelini oluşturacak gömülü, gerçek zamanlı bir platform için tasarımı yönetecek ve bir girdi çerçevesi geliştireceksiniz. Yenilikçi bir AR cihazı için genel giriş cihazı yazılımından siz sorumlu olacaksınız.

Kıdemli Yazılım Geliştirici Teknik Lider, Girdi, Artırılmış Gerçeklik

Daha geniş anlamda, daha önce grup adına “ve sanal gerçekliği” ekleyen Google Artırılmış Gerçeklik (AR) ekibi, “mükemmel sürükleyici bilgi işlem için temelleri oluşturmak ve yardımcı, keyifli kullanıcı deneyimlerini prototiplemekle görevlidir.”

Mobil cihazlar aracılığıyla milyarlarca insan için kapsamlı bilgi işlemi erişilebilir hale getirmeye odaklandık ve kapsamımız büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.

AR ekibi, bilgi işlemi daha algısal, sürükleyici ve erişilebilir hale getirir. Bu rolde, ürünlerimizin üzerine inşa edildiği düşük seviyeli yazılımı oluşturmaktan ve optimize etmekten siz sorumlu olacaksınız.

Kıdemli Yazılım Mühendisi, Gömülü ML, Artırılmış Gerçeklik İşletim Sistemi