Google Art Culture Nedir?

Google Art Culture, kar amacı gütmeyen bir girişimdir. Dünyanın dört bir yanındaki kültür kurumları ve sanatçılarla çalışıyor. Misyonu birlikte, dünyanın sanatını ve kültürünü korumak ve çevrimiçi hale getirmek, böylece herkes, her yerden erişilebilir.

Google Arts Culture 10 Yaşında

Tutkulu olduğunuz bir şey üzerinde çalışırken zaman uçar. 10 yıl önce bu zamanlar, ekip yüzde 20’lik bir projeye başlıyor ve daha fazla sanat ve kültürü daha erişilebilir kılmak için ilk adımı atıyordu. 11 ülkeden 17 kültür kurumuyla birlikte, bu yolculuğun onları nereye götüreceğini tam olarak bilmeden bilinmeyene doğru bir adım attılar.

Bugün dünyanın dört bir yanından milyonlarca insan, insanlık olarak ortak tarihimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için Google Arts & Culture’a geldi. 230.000 yıllık bir heykelcikten günümüzün parçacık çarpıştırıcısına kadar milyonlarca eseri hayata geçiren binlerce sergiyi ve hikayeyi keşfediyorlar. Aileler, öğretmenler, sanat uzmanları ve kültür meraklıları, sanat eserlerini evlerine getirmek için artırılmış gerçekliği kullanıyor, ABD Ulusal Parklarında sanal bir okul gezisine çıkıyor, antik Hiyeroglifleri yapay zeka ile çeviriyor veya sadece dijital bir bulmacanın tadını çıkarıyor.

Google arts & culture 10 yaşında
Google arts & culture 10 yaşında

Bugüne kadar 2.000’den fazla müze, arşiv, dünya mirası alanı ve yerel topluluk, hazinelerini 10 yıl önce hayal bile edilemeyecek şekilde paylaşmak, küratörlüğünü yapmak ve bağlamlarına oturtmak için Google Arts Culture‘da bir araya geldi. O zamanlar, bırakın ultra yüksek çözünürlüklü dijitalleştirmeyi, web’e bir resim yükleme düşüncesi bile tuhaf görünüyordu. Ancak, dünyanın dört bir yanındaki kültür meraklılarının ortaklığı ve ortak tutkusu ile, bugün Google Arts & Culture, insanların çevrimiçi olarak kültüre nasıl erişebileceklerine dair paradigma değişimini gösteren, ustalıkla seçilmiş bir kültür rezervuarı sunuyor.

Google arts & culture
Google arts & culture

Dünyanın sanatını ve kültürünü herkes için çevrimiçi hale getirmek.

Google Arts & Culture