Küçük işletmenizi kurduktan ve bir e-ticaret web sitesi oluşturduktan sonra, potansiyel müşterilere bu haberi yaymanız gerekecek. Bunu yapmak için bloglama, e-posta pazarlaması ve SEO gibi organik ve ücretsiz seçenekler vardır. Çevrimiçi reklamcılık yolları ile hızlı büyümek mümkündür.

Reklamcılık genellikle aşırı derecede pahalı olarak görülse de, aslında küçük işletmeler için nispeten uygun maliyetlidir. Çevrimiçi dizinler, sosyal medya platformları ve diğerleri dahil olmak üzere birçok platform, ücretsiz olarak tanıtım yapmanıza olanak tanır.

En İyi Ücretsiz Online Pazarlama Sitelerinin Listesi

Size zaman kazandırmak için web sitenizin reklamını yapmak için olağanüstü ücretsiz reklam sitelerinin bir listesini topladık. Bazıları yalnızca hızlı bir URL gönderimi gerektirirken, diğerleri daha bilinçli, stratejik bir yaklaşım gerektirir.

1. İşletme Rehberleri

Çevrimiçi dizinler, yüksek profilli platformlardan yerel listelere kadar geniş bir tüketici yelpazesine hitap eder. Her biri benzer bir prosedür izler: şirketiniz veya grubunuz hakkında ek bilgilerin yanı sıra çevrimiçi pazarlama sitelerinizin URL’sini sağlarsınız. Bu siteler daha sonra bu verileri veritabanlarına kaydederek, tüketiciler uygun içerik kategorileri aradığında web sitenize bir bağlantının gösterilmesini garanti eder.

Bu ücretsiz reklam siteleri, şirket adınızı ve web sitenizi göstermenin yanı sıra arama motoru optimizasyonunuzu veya SEO’nuzu artırabilir. Bu, arama motoru derecelendirmesini iyileştirerek, Google’da bulunma olasılığını artırarak ve ona trafik çekerek web sitesinin tanıtımına yardımcı olur.

• Google Benim İşletmem
2021’de Google My Business, web sitenizi tanıtmak için gerekli çevrimiçi pazarlama sitelerinden biri olacak. SEO’nuzu güçlendirir, potansiyel müşterilere şirketiniz hakkında daha fazla bilgi sağlar, insanlar şirketinizi aradığında zengin arama sonuçları üretir, müşterilerin Google üzerinden incelemesine ve sizinle iletişim kurmasına olanak tanır ve çok daha fazlasını yapar. Halihazırda bir GMB hesabınız yoksa çok şey kaçırıyorsunuz.

• Yerel Dizinler
Yerel dizinler, şehirde bulunan firmaların isimlerini ve değerlendirmelerini içermektedir. Her meslek grubunun bulunduğu ve adres telefon ve web site URL’si girişi yapıldığı takdirde, işletmeler için önemli bir platformlardır.

• Apple Haritaları
Bilmeyenler için Apple Haritalar, Apple’ın GPS pazarına girişi ve Google Haritalar’ın doğrudan rakibidir. Her Apple mobil cihazı ve PC’si, her hafta beş milyardan fazla kullanıcı isteği alan Apple Haritalar ile önceden yüklenmiş olarak gelir. Başka bir deyişle, şirketiniz Apple Haritalar’da listelenmiyorsa birçok potansiyel müşteriyi kaçırıyorsunuz demektir. İşte işletmenizi bu çevrimiçi pazarlama sitelerine ekleyebileceğiniz yer.

3. Sosyal Medya Platformları

İşletme sahipleri için sosyal medya pazarlaması hayati bir tekniktir. Özünde, sosyal medya platformları ücretsiz reklam siteleridir; İster Instagram’da kendinizi pazarlayın, ister işletmeniz için bir YouTube kanalı geliştirin, markanızı oluşturabilir ve potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz.

• Twitter
Twitter şu anda medya, üniversite öğrencileri ve diğer kuruluşlar arasında en fazla nüfuza sahip. Doğru kullanıcı web sitenizden bahsederse, hızlı bir şekilde geniş bir kitle oluşturabilir.

• Facebook
Facebook, ailesi ve arkadaşlarıyla etkileşim kurmak veya siyaset tartışmak isteyen 30 yaşın üzerindeki kişiler için harikadır. Bununla birlikte, ücretsiz reklam araçları ve içeriği için çeşitli seçenekler sunar. Nasıl daha fazla Instagram takipçisi edineceğinize dair bir rehber de var!

• Instagram
Instagram, kullanıcıların fotoğraf, video ve müzik paylaşmasına olanak tanıyan çevrimiçi pazarlama sitelerinden biridir. Ticari kolu, işletmeleri milyonlarca potansiyel tüketici ve müşteriyle birleştirmeyi amaçlamaktadır.

• Pinterest
Pinterest’te ürün pazarlarken küçük şirketler gelişir. Çoğu kişi Instagram’ı yemek tarifleri ve el işi alışverişi yapmak için harika bir site olarak biliyor, ancak küçük işletmelerin uygun stratejiyle görünürlük kazanmasına da yardımcı olabilir. Ayrıca Pinterest’teki istatistikler, etkinizi takip etmenize yardımcı olabilir.

4. Sosyal İşaretleme

Sosyal yer imi ve küratörlük web siteleri bağlantı gönderimlerine güvenirken, buradaki odak, kaliteli içerik oluşturmadır. Sonuç olarak, sosyal medya platformlarına benzer şekilde işletmeler için ücretsiz reklam araçları sağlarken, bireyler için ilginç tarama deneyimleri sağlarlar.

İçeriğinizi bu platformlarda dağıtarak hizmet ya da ürünlerinizi yumuşak bir şekilde tanıtabilir ve kullanıcıları nazikçe web sitenize yönlendirebilirsiniz. Aynı zamanda tüm internet üzerinden kuruluşunuza inbound bağlantılar kurarak SEO’nuzu artıracaksınız.

• Reddit
Reddit, aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce farklı “oda” içeren dev bir tartışma panosudur. Reddit gibi çevrimiçi pazarlama sitelerinde, iyi veya kötü olabilecek çok fazla ilgiyi hızla alabilirsiniz.

• Quora
Bu platform, güncel olayları tartışmak için daha sofistike ve entelektüel bir mekan olmayı amaçlamaktadır. Quora kullanıcıları doğrudan pazarlamaya karşı temkinli olsa da, zaman içinde bir ağ ve güven oluşturmak, belirli işletmeleri tanıtmak için uzun vadeli bir strateji olabilir.

• Tumblr
Tumblr, kendisini bir sosyal medya platformu olarak yeniden başlatmaya karar verdi. Üyelerin katkıda bulundukları fotoğrafları kullanarak bloglar oluşturmasına olanak tanır.

• Mix
Ağırlıklı olarak ticari içerik olmak üzere içerik paylaşımına odaklanan StumbleUpon web sayfası ve kullanıcı tabanı Mix tarafından satın alındı. Bu tür çevrimiçi pazarlama siteleri, içeriği kolayca göndermenize ve makalelere, müziklere ve internette bulduğunuz diğer her şeye yer işareti koymanıza olanak tanır.

İşinizi Büyütmek için En Etkili Çevrimiçi Pazarlama Araçları

Büyük veya küçük her marka için çevrimiçi pazarlama önemli bir yatırımdır ve bu yatırım her zaman dolar şeklinde değildir. Test etmek için harcadığınız çabaya değmeyecek düzinelerce ücretsiz çevrimiçi pazarlama sitesi ve web pazarlama aracı bulunmaktadır.

Peki, gelirleri, olası satışları ve dönüşümleri artırmak ve şirketinizi ayakta tutmak için en seçkin çevrimiçi pazarlama araçlarına zamanınızı ve paranızı çarçur edip etmediğinizi nasıl bilebilirsiniz?

Ortaya çıkardığımız en iyi çevrimiçi pazarlama araçları listemize bakarak varsayımlardan kaçınabilirsiniz. Fiyatlandırma bilgilerini ve ücretsiz denemenin mevcut olup olmadığını bile ekledik.

1. Tailwind

Tailwind, hem basit hem de güçlü bir Pinterest ve Instagram içerik planlama aracıdır. Toplu resim yükleme, basit bir sürükle ve bırak takvimi, çoklu pano sabitleme ve pin döngüsü, hashtag listeleri ve diğer özellikler zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur. Ayrıca Pinterest ve Instagram takvimlerinizi, hedef kitlenizin en aktif olduğu zamana göre otomatik olarak optimize edebilirsiniz.

Tailwind ayrıca istatistikler içerir, bu nedenle içeriğinizin uygun kişilere ulaşıp ulaşmadığını veya bir yanıt üretip üretmediğini asla sorgulamanıza gerek kalmaz!

Fiyat: Ücretsiz

2. Google Alerts

Web sitenize trafik sağlayan önde gelen çevrimiçi pazarlama sitelerini bulmak için Google Alerts’i kullanabilirsiniz. Markanız veya anahtar kelimeleriniz referans alındığında bilgilendirileceksiniz. Aynı zamanda kullanımı çok kolay olan sofistike bir araçtır.

Fiyat: Ücretsiz

3. Tweetdeck

TweetDeck, öncelikle mevcut en önemli ücretsiz Twitter aracı olarak kabul edilir ve bu listedeki en iyi bilinen programlardan biridir. Birçok özellik ile birlikte gelir ve kullanımı kolaydır.

Fiyat: Ücretsiz

4. Grammarly

İnsan olan editörler harikadır. Yerleşik yazım denetleyicilerine sahip olmak uygundur. Ancak hiçbiri ideal değildir. Grammarly, çalışmanıza başka bir düzenleme katmanı eklemenin mükemmel bir yoludur. Bu kullanışlı uygulama, bir İnternet tarayıcısında yazdığınız veya yayınladığınız her şeyi iki kez kontrol eder.

Fiyat: Ücretsiz, Premium abonelikler aylık 29,95 dolardan başlar.

5. Headlineanalyzer

Hepimizin bildiği gibi, başlıklar içerik oluşturmanın en önemli yönlerinden biridir. Bir blog yazısı, bir haber parçası veya bir YouTube videosu olsun, başlık tıklamaları doğrudan etkiler. Ne yazık ki, başlıklarınızın etkinliğini ölçmek için birkaç çevrimiçi pazarlama sitesi var ve en önemlisi Başlık Analizcisi. Headline Analyzer, başlığınızı iyileştirmeniz için size bir puan ve öneriler sunar.

Fiyat: Ücretsiz

6. Keyworldtool.io

Anahtar kelimeler, herhangi bir SEO veya pazarlama planının önemli bir parçasıdır. Alıcıları hedeflemenize yardımcı olabilecek alakalı ve faydalı uzun kuyruklu anahtar kelimelerin bir listesini oluşturmak için Keywordtool.io’yu kullanın.

Fiyat: Ücretsiz, Pro seçenekleri ayda 48 dolardan başlıyor.

7. Ahrefs

Tıpkı ücretli kullanıcılar gibi ücretsiz olarak geri bağlantıları analiz etmek için Ahrefs’in ücretsiz geri bağlantı denetleyicisini deneyin. Şirketin 16 trilyondan fazla bağlantı içeren premium veritabanına bağlı. Herhangi bir alana veya sayfaya verilen en iyi 100 geri bağlantıyı ve her birinin ayrıntılı bir dökümünü görebilirsiniz.

Pano, bağlantı, takip etme/takip etmeme durumu, yönlendiren alan ve sayfa derecelendirmelerini ve sayfanın oluşturduğu aylık organik trafiği görüntüler. Ayrıca, geri bağlantılara ek olarak, hedef sitenin en iyi 5 bağlantı noktasına ve en çok bağlantı verilen sayfalara da bakabilirsiniz.

Fiyat: Ücretsiz; Premium planları ile ayda 99 dolardan başlayacak.

8. Quicksprout

QuickSprout, arama sonuçlarında onları nasıl geride bırakacağınızı öğrenmek için sizinkine benzer çevrimiçi pazarlama siteleri hakkında bilgi edinmenizi sağlayan bir araçtır. Ücretsiz olarak başlamak için rakibinizin URL’sini girin ve “Google ile Giriş Yap” düğmesini tıklayın.

Günümüzün çok kültürlü ve hiperaktif çevrimiçi pazarlama sitelerinde doğru hedef kitleye pazarlama, tutarlı çabalar ve yetenekli bir pazarlama ekibi gerektirir. Ek olarak, özel bilgi, veri analitiği ve kullanıcı etkileşiminin iyileştirilmesi için 360 derecelik bir yaklaşım gerektirir.
https://www.strikingly.com/content/blog/online-marketing-sites/