Mikro anlar artan popülaritesi, pazarlamacıların belirli bir yolu izleyen doğrusal pazarlama hunisini yeniden düşünmeleri gerektiği anlamına gelir: farkındalık, değerlendirme ve karar. 2021’deki mikro anlardan yararlanmak için, tüketicilerin o anda bilgi aradığı yerde olmanız veya Google’ın dediği gibi, pazarlamacıların “orada olması, yararlı olması, hızlı olması” gerekir.

“Şu anda ihtiyaçlarımıza göre hareket ettiğimizde beklentilerimiz yüksek ve sabrımız düşük. Bu, pazarlamanın kalitesini, alaka düzeyini ve kullanışlılığını her zamankinden daha önemli hale getiriyor. “

Caner Gürpınar
Mikro anlar ve Tüketicinin alışveriş yolculuğu
Mikro Anlar Akış Şeması

Bu anlarda, tüketiciler istediklerini istedikleri zaman ister ve ihtiyaçlarını karşılayan markalara yönelirler.

2022 ve sonrasında müşteri yolculuğu, tüketici isteklerindeki hızlı değişikliklere yanıt vermesi gerektiğinden daha dinamik ve öngörülemez hale gelecektir. Sonuçta, mobil çağda, insanlar anında tatmin olmaya alıştılar. Bir şey hakkında düşünürler veya konuşurlarsa, sadece birkaç tıklama ile daha fazlasını öğrenmek, daha fazlasını görmek ve daha fazlasını satın almak isterler. Bu mikro anlar sizin temas noktalarınızda bulunmanızla başarıya ulaşılabilir.

Google tarafından yapılan bazı son araştırmalardan elde edilen bu bulguları göz önünde bulundurun:

  • Akıllı telefon kullanıcısı olan tatil amaçlı seyahat edenlerin %69’u, sıra beklerken veya metro beklerken olduğu gibi boş anlarda seyahat fikirleri arıyor. Bu gezginlerin yaklaşık yarısı, seçimlerini tamamen ayrı bir kanal üzerinden rezerve etmeye devam ediyor.
  • Akıllı telefon kullanıcılarının %91’i bir görevin ortasındayken akıllı telefonlarında bilgi arıyor.
  • Akıllı telefon kullanıcılarının %82’si hangi ürünü alacağına karar verirken bir mağazada dururken telefonlarına bakıyor. Her 10 kişiden biri planladığından farklı bir ürün satın alıyor.
  • Çevrimiçi tüketicilerin %69’u bir şirketin mesajının kalitesinin, zamanlamasının veya alaka düzeyinin marka algılarını etkilediğine katılıyor.

Yarının başarılı markaları, bu mikro anlarda tüketicilerin ihtiyaçlarını anlama ve karşılama stratejisine sahip olanlar olacak.

mikro anlardan en iyi şekilde yararlanmak için şunları yapmalısınız:

  • Tüketicilerinizin “satın almak istiyorum” anlarını belirleyin
  • Bu ihtiyaç anlarında orada olun
  • Alakalı içerik sunun
  • Alışveriş yapmalarını kolaylaştırın
  • Önemli olan her anı ölçün

Şu anda ihtiyaçlarımıza göre hareket ettiğimizde beklentilerimiz yüksek ve sabrımız düşük. Bu, pazarlamanın kalitesini, alaka düzeyini ve kullanışlılığını her zamankinden daha önemli hale getiriyor. 

2021 ve sonrasında müşteri yolculuğu, tüketici isteklerindeki hızlı değişikliklere yanıt vermesi gerektiğinden daha dinamik ve öngörülemez hale gelecektir. 

Sonuçta, mobil çağda, insanlar anında tatmin olmaya alıştılar. Bir şey hakkında düşünürler veya konuşurlarsa, sadece birkaç tıklama ile daha fazlasını öğrenmek, daha fazlasını görmek ve daha fazlasını satın almak isterler. 

Mikro anlar sizin temas noktalarınızda bulunmanızla başarıya ulaşılabilir. 

Caner GÜRPINAR

Bu Makaleler İlginizi Çekebilir!

Pinterest Hesabı Hakkında İpuçları
Sosyal Medya’da Strateji Nasıl Belirlenir ?