iPhone kameraları, 2007’nin 2 megapiksel modelinden bu yana çok yol kat etti. Ancak en iyi iPhone fotoğraflarını elde etmek için yine de yararlı iPhone fotoğrafçılığı ipuçları gerekir.

Akıllı telefon teknolojisi sayesinde, profesyonel düzeyde bir kamera olmadan profesyonel düzeyde fotoğraf çekmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Günümüzün iPhone’ları, cebinize sığan yüksek kaliteli kameraların yanı sıra, resimlerinizi optimize etmek ve en iyi şekilde görünmelerini sağlamak için kullanabileceğiniz çok çeşitli kamera ayarları ve fotoğraf düzenleme uygulamalarına sahiptir. Peki iyi iPhone fotoğrafları çekmenin sırrı nedir ? Herkesin yakalama becerilerini geliştirmek için kullanabileceği faydalı tekniklerle en iyi iPhone fotoğrafçılığı ipuçlarımızdan 11’ini derledik.

Daha net, daha keskin çekimler için iPhone kamera ayarlarının nasıl değiştirileceğinden, fotoğraflarınızın bir profesyonel tarafından çekilmiş gibi görünmesi için hızlı püf noktalarına kadar, kaçırmak istemeyeceğiniz iPhone kamera ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Profesyonel görünümlü fotoğrafçılık için lüks bir DSLR’ye ihtiyacınız olmadığının kanıtı. Skillshare öğrencisi Umapathy Manohar’ın fotoğrafı.

İleri Seviye Fotoğraflar için iPhone Fotoğrafçılığına Yönelik 11 İpucu

Nasıl daha iyi iPhone fotoğrafları çekerim?

Bu, çoğu iPhone kullanıcısının muhtemelen bir noktada sorduğu ve çeşitli yanıtları olan bir sorudur; bunların tümü daha etkileyici fotoğraflar çekmenize yardımcı olabilir. Bu iPhone fotoğraf ipuçları ve teknikleriyle başlayın ve fotoğrafçılık oyununuzu ne kadar hızlı geliştirebileceğinizi görün.

Izgara Özelliğini Kullanın

iPhone’unuzun ızgara özelliğini açarak kompozisyonunuzu yerinde tutun. Bu, çerçeve içinde denge ve uyum sağlamak için tahminde bulunmayı ortadan kaldırdığı için profesyoneller arasında bir numaradır.

Izgarayı açtığınızda, ekran görünümünüz otomatik olarak dokuz eşit kadran gösterecektir ve daha sonra fotoğrafınızın temel özelliklerini konumlandırmak için kullanabilirsiniz. Profesyonel görünümlü sonuçlar için, üçler kuralını kullanın ve görüntünüzün ana odağının ızgara çizgileri ve/veya bunların kesiştiği noktada olmasını hedefleyin.

Kendinize Birçok Seçenek Yaratın

En kullanışlı iPhone kamera ipuçlarının çoğu, herhangi bir kamera türü için alacağınız ipuçlarına benzer. Bu, her şeyi tek seferde doğru yapmaya çalışmak yerine çok sayıda fotoğraf çekmeniz ve oradan en iyi karenizi seçmeniz gerektiği fikrini içerir. Işık, gölge, açı ve perspektifin mükemmel dengesini ne zaman bulacağınızı asla bilemezsiniz, bu yüzden bir kerede çok sayıda çekim yapın (bunu manuel olarak yapabilir veya telefonunuzun seri çekim özelliğini kullanabilirsiniz) ve ardından grup arasından seçim yapın.

Biraz Derinlik Gösterin

New York City, bir apartman penceresinden vuruldu. Skillshare öğrencisi Michael Szuslik’in fotoğrafı.

Çekime derinlik katarak iyi iPhone fotoğrafları çekin. Bu, bakılacak belirgin bir ön plan, orta yol ve arka plan olduğundan daha ilgi çekici görüntüler oluşturur. Yukarıdaki resimde, fotoğrafçı ön plandaki pencereden gözü arkasındaki binalara çekmek için ana hatlar kullandı ve ardından izleyicileri sahnede bir yolculuğa çıkardı.

iPhone fotoğraflarınıza derinlik katmanın diğer yolları arasında ön plandaki bir nesneden çekim yapmak (fotoğraf örneğinde pencere çerçevesi bu amaca hizmet ediyor) ve odağınızı kilitlemek (aşağıdaki beş numaralı ipucuna bakın) sayılabilir.

Çerçeveyi Doldurun

Fotoğrafçı Dale McManus, iPhone’unuzda profesyonel fotoğraflar çekme kursunda, “çerçeveyi doldurma” olarak bilinen bir stil seçimi de dahil olmak üzere, daha iyi iPhone fotoğrafları çekme konusunda bir dizi püf noktası paylaşıyor. Bu, görüntünün odağını çekime bağlam, doku ve renk ekleyen diğer ilgi çekici öğelerin yanına konumlandırarak iPhone fotoğraflarınızı daha çekici hale getirir. İyi yapıldığında, gözün tam olarak gitmesini istediğiniz yere çekilmesine yardımcı olur ve ayrıca fotoğrafınızla daha eksiksiz bir hikaye anlatmanıza olanak tanır.

Odaklanmanızı Kilitleyin

En sevdiğimiz iphone fotoğrafçılığı ipuçlarından biri: Resminizin ana konusunu vurgulamak için odağınızı manuel olarak kilitleyin. Skillshare öğrencisi Kristine Tague’nin fotoğrafı.

Fotoğrafınızın öznesinin gerçekten göründüğünden emin olmak için odağınızı manuel olarak ayarlayın. Bunu yapmak için, istediğiniz çerçeveyi ekranda konumlandırın ve ardından parmağınızı fotoğrafın ana konusuna basılı tutun. Bu, odağı o belirli alana kilitleyecek ve onu birincil ilgi noktası olarak konumlandıracaktır. Arka planı bulanıklaştırmak istiyorsanız, öznenize yaklaşın ve ardından odağı kilitleyin, bu da arkasındaki her şeyi bulanıklaştıracaktır.

Panoramik Modda çekim yapın

Panoramik mod (veya pano modu), daha sonra tek bir uzun çekimde birleştirilen bir dizi fotoğraf çekmenize olanak tanıyan bir iPhone özelliğidir. Sonuç, yatay veya dikey çekim seçeneği ile geniş açılı lense ihtiyaç duymadan geniş açılı bir fotoğraftır. Panoramik çekimler yaparken en iyi sonuçları elde etmek için, görüntünün kristal netliğinde çıkması için elinizi mümkün olduğunca sabit ve düz tutun.

Aydınlatmada Ustalaşın

İyi iPhone fotoğraflarının nasıl çekileceği konusunda aydınlatma çok önemlidir. Seyahat ve yaşam tarzı fotoğrafçısı Sean Dalton, iPhone fotoğrafçılık temel kursunda fotoğraf aydınlatmasının temellerini ele alıyor, ancak işin özü, ışığınızın kaynağına, ışığınızın yönüne ve gücüne çok dikkat etmeniz gerektiğidir. senin ışığın.

Doğru yapmak, altın saatte çekim yapmak ile titreyen bir floresan ampulün altında çekim yapmak arasındaki farktır; birincisi çok daha akılda kalıcı ve çok daha profesyonel bir son görüntü sunar

Bir Konsept Oluşturun

En sevdiğimiz iphone fotoğrafçılığı ipuçlarından biri: Yalnızca iPhone kameranızı ve bir düzenleme uygulamasını kullanarak kavramsal fotoğraflar çekin. Skillshare öğrencisi Mariela Pita’nın fotoğrafı.

iPhone fotoğraflarınızla, bağımsız bir kamerayla çektiğiniz fotoğraflar kadar yaratıcı olabilirsiniz. Kavramsal fotoğraflar çekmek, iPhone fotoğrafçılığının sınırlarını test etmenin ve beklenmedik görüntüler üretmenin harika bir yoludur ve fotoğraflarınızın sosyal medya akışınızda öne çıkmasına da yardımcı olabilir.

Fotoğraf sanatçısı ve sanat yönetmeni Amelie Satzger’ın bu tür görüntüleri telefonunuzda çekme ve düzenleme konusunda adım adım bir kılavuz için kavramsal iPhone fotoğrafçılığı kursuna göz atın.

Düzenleme Uygulamalarına Aşina Olun

İPhone’unuzun yerleşik düzenleme yetenekleri ve App Store’daki çok sayıda fotoğraf düzenleme aracı arasında, resimlerinize ince ayar yapmak için kesinlikle adil seçeneklere sahipsiniz. Bunlara alışmak biraz pratik gerektirir, bu yüzden biraz oynayın ve filtreler, airbrushing ve diğer özellikler açısından nelerin mevcut olduğunu görün. Bir adım daha ileri gitmek istiyorsanız, Adobe Lightroom’da şansınızı deneyin.

Gece Çekimleri Yapın

En sevdiğimiz iPhone fotoğrafçılığı ipuçlarından biri: Daha koyu ışıklarda daha net fotoğraflar için gece modunu kullanın. Skillshare öğrencisi Aliy Ciobanu’nun fotoğrafı.

Gece çekim yapmak, fotoğraflarınıza yepyeni bir bakış açısı getiriyor. Yine de bunu doğru bir şekilde yapmak için, iPhone’unuzun pozlama süresini uzatan ve daha parlak fotoğraflar çekmeniz için daha fazla ışık sağlayan gece modunu kullanmak isteyeceksiniz. Gece modu, flaşı açmaktan çok daha iyi bir alternatif sunar ve günün hangi saatinde olursa olsun size daha etkili ve daha akılda kalıcı iPhone fotoğrafları çekme fırsatı verir.

Bazı Aksesuarlar Ekleyin

Daha iyi iPhone fotoğrafları çekmek için son ipucumuz: Özel aksesuarlar ekleyerek cihazınızın kendisini yükseltin (fotoğrafçı Tyson Wheatley, Instagram için mobil fotoğrafçılığın temelleri konulu kursunda bunun nasıl yapılacağı konusunda iyi tavsiyeler veriyor). Kullanışlı aksesuarlar arasında daha geniş bir görüntü seçenekleri yelpazesi için ek lensler ve daha sabit bir çekim için tripodlar bulunur. Yeni başlıyorsanız kesinlikle yatırım yapmanıza gerek yok, ancak iPhone’unuzun kamerasından biraz daha fazla fayda sağlamak istiyorsanız düşünmeye değer.

En İyi iPhone Kamera Ayarları

Kafes / Izgara

iPhone’unuzun kamerasındaki bir ayarı değiştirirseniz, muhtemelen bu olmalıdır. Izgara, ana konunuz için en uygun yerleşimi seçebilmeniz için çerçevenizi hızlı bir şekilde eşit kadranlara ayırmanıza olanak tanır. Bu, mümkün olduğunca basitleştirilmiş üçte bir kuralıdır ve çoğu profesyonelin mobil fotoğrafçılık için kullandığını göreceğiniz bir hiledir.

Akıllı HDR

Harika bir fotoğraf derlemek için yardım ister misiniz? iPhone’un Akıllı HDR ayarı, deklanşöre bastığınızda kameranıza aynı fotoğrafı birden fazla pozda çekmesini söyler ve ardından optimum aydınlatmaya sahip bir fotoğraf üretmek için yapay zeka kullanır. Aynı anda birden fazla fotoğraf çektiği için oldukça fazla depolama alanı kaplasa da, yüksek kontrastlı konumlarda çekim yapmak için harikadır.

Canlı Fotoğraflar

Canlı fotoğraflar iki nedenden dolayı harikadır: Hareketsiz bir fotoğrafla birlikte hareket yakalayarak resimlerinize hayat verirler ve düzenleme moduna geçmenize ve isterseniz hareketsiz fotoğrafı başka, daha iyi bir çerçeveyle değiştirmenize olanak tanırlar. Bu özelliği aksiyon çekimleri için ve ayrıca günlük anılarınızın çoğunu korumak için kullanın.

Burst için Seri Çekim Sesi Aç

İçeri girip ideal karenizi seçebilmeniz için çok sayıda fotoğraf çekmeyle ilgili ipucunu hatırlıyor musunuz? Ayarlarınızda “Seri Seri Çekim için Sesi Aç” seçeneğini seçerek bunu yapmayı çok kolaylaştırabilirsiniz. Deklanşör düğmesini basılı tutmak zorunda kalmak (ve muhtemelen bazı çekimlerinizde parmaklarla sonuçlanmak) yerine, ses düğmesini basılı tutarak hepsinin engelsiz çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Daha İyi iPhone Fotoğrafları Çekin

Tıpkı geleneksel fotoğrafçılıkta olduğu gibi, iPhone fotoğrafçılığınızı geliştirmek, ekipmanınızı anlamak ve bol bol pratik yapmaktan geçer. Ayrıca, Apple’ın cihaza eklediği tüm kamera iyileştirmelerinden gerçekten yararlanmak istiyorsanız, daha sonraki bir telefon modeline güncelleme yapmanız gerekebilir.

iPhone’unuzla ne kadar rahat fotoğraf çekerseniz, profesyonel görünümlü sonuçlar elde etmenin ne kadar kolay olduğunu keşfedeceksiniz. Bu nedenle, ister köpeğinizin fotoğraflarını çekiyor olun ister ücretli bir müşteri için ticari görüntüler çekiyor olun, etkileyici fotoğraflar çekmek için ihtiyacınız olan tüm araçlara sahip olduğunuzu göreceksiniz.