Bir KPI nedir sorusunun cevabını bilmeseniz bile, muhtemelen bu kavramı birden fazla kez duymuşsunuzdur. KPI Temel Performans Göstergesi anlamına gelir.

KPI (Key Performance Indicator) Anahtar Performans Göstergesi Nedir ?

Temel performans göstergesi (KPI), bir iş hedefine ulaşmada kaydedilen ilerlemeyi gösteren ölçülebilir bir değerdir.

Metrikler ve KPI’lar tam olarak aynı değildir: Metrikler, kampanyanızın hedeflerine ulaşıp ulaşmadığınızı değerlendirmenize yardımcı olan farklı veri noktalarıdır. KPI’lar – aynı zamanda ölçümler de olsalar – yalnızca eylemin etkinliğini değerlendirmek için gerekli olarak tanımladığımız göstergelerdir.

Pazarlama Metrikleri, tüm pazarlama kanallarında kampanyaların etkinliğini göstermek için pazarlama ekipleri tarafından kullanılan ölçülebilir değerlerdir. İster dijital pazarlama performansını, SEO ilerlemesini veya sosyal medyadaki büyümenizi izlemek istiyor olun, ölçülebilir pazarlama metriklerine ve KPI’lara sahip olmak, işletmenizin aydan aya hedeflere ulaşmasına yardımcı olabilir.

21. yüzyılda var olan bir işletme olarak, şirketinizin pazarlama çabalarını neyin başarılı kıldığı konusunda hiçbir anlayış eksikliği olmamalıdır. Tam tersine, şirketinizin pazarlama çabalarını temel alan şeyin ne olduğuna dair hiçbir gizem de olmamalıdır. Tüm pazarlama çalışmalarınız ölçülebilir olmalıdır.

“ Geleneksel pazarlamaya karşı dijital pazarlamanın en büyük başarılarından biri, çevrimiçi olarak gerçekleştirilen tüm eylemleri ölçme ve optimize etme becerisidir. “

KPI’ların işiniz için önemi

Bir işletme sahibi olarak, işletmenizin hangi alanlarının iyi performans gösterdiğini ve beklentilerin altında performans gösterdiğini kesinlikle bilmek istersiniz. Böylece KPI’lar, işletmenizin etkin performans gösteren alanlarını ortaya çıkaran ve işletmenin zayıf noktalarını da vurgulayan bir ayna görevi görür. KPI’larla, trenddeki değişiklikleri hızlı bir şekilde keşfetmek kolaydır. Bu, işletmenizin büyümesi ve gelişmesiyle ilgili hayati kararlar almanıza yardımcı olabilir.

Uygun bir mekanizma mevcutsa, KPI’lar, işi önemli ölçüde etkileyebilecek olaylara yanıt olarak anlayışlı kararlar almak için gereken faydalı bilgileri sağlayabilir. Bunun nedeni, KPI’ların, karar verme için harika olan kısa, net ve alakalı bilgiler sağlayan iyi bir iletişim şekli olmasıdır. Ayrıca, KPI’lar üretkenlikle ilgili faydalı performans bilgilerini ortaya çıkarır. Bununla, iş hedeflerine ulaşılıp ulaşılmadığını ve performansı iyileştirmek için hangi kararların alınması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Pazarlamada KPI’lar Neden Önemlidir ?

Pazarlamada KPI nedir ?” Sorusunun yanıtını bilmek yeterli değildir. Ayrıca, KPI’lerin neden önemli olduğunu da bilmeniz gerekir.

Pazarlama departmanları birden çok kanalda çalışır. Sosyal medyadan e-posta pazarlamasına, müşteri adayı oluşturmaya kadar, dijital pazarlama stratejiniz bir dizi etkinlik içerecektir. Bu kadar çeşitli kanalların kullanıldığı için, pazarlama ekiplerinin ilerlemeyi ve performansı doğru pazarlama metrikleriyle gerçek zamanlı olarak aktif bir şekilde izlemesi önemlidir.

Pazarlamadaki KPI’lar, şunları tanımlamanıza yardımcı oldukları için önemlidir:

 1. Nereye gidiyorsun (Pazarlama hedefleriniz nelerdir ?)
 2. Oraya nasıl gidilir (Bu hedeflere ulaşmak için ne yapmanız gerekiyor ?)
 3. Son varış noktanıza ulaştıysanız (Çabalarınız değerli sonuçlar üretti mi ?)
 4. Bir dahaki sefere nasıl daha iyi bir rota izlenir (Daha iyi sonuçlar almak için neyi değiştirebilirsiniz?)

KPI’lar olmadan, stratejik pazarlama kampanyaları oluşturmak ve pazarlama sonuçlarını değerlendirmek zordur.

Ayrıca, KPI’lar, pazarlama kampanyalarınızın değerini üst yönetime ve müşterilere sunmanıza yardımcı olur. Sonuçlarınızı ve pazarlama yatırım getirinizi göstermek için bir pazarlama raporu şablonuna KPI’lar ekleyebilirsiniz.

Doğru KPI Seçimi Nasıl Yapılır ?

Doğru KPI seçmek, hangi kanalı kullandığınızı ve işle ilgili kararlar almak için verileri kimin kullanacağını aklınızda bulundurmalısınız. İzlemek istediğiniz KPI çeşitleri, farklı pazarlama rolleri için değişiklik gösterecektir. 

İlk adım, cevaplamak istediğiniz soruları belirlemektir. Bir reklam kampanyasının etkinliğini ölçmek istiyorsanız, bir markalaşma sürecinde misiniz? Bu durumda farkındalık veya edinme ile ilgili KPI’ları tercih etmelisiniz. Bu durumda performansa, tıklamalar ve dönüşüm açısından odaklanmalısınız.  Anlaşılması kolay olan bu göstergeler, bir eylem planı uygulamanıza izin vermelidir.

KPI çeşitleri nelerdir
KPI çeşitleri nelerdir

Çevrimiçi pazarlama stratejisinde 12 KPI örneği

 • ROI – yatırım getirisi.
 • Yükselmiş satışlar.
 • Bize daha fazla ziyaretçi veren trafik kaynakları hangileridir?
 • Huni satışları: Müşteri kazanma sürecini anlamamıza yardımcı olduğu için yerel reklamcılıkta önemlidir.
 • Potansiyel müşteri veya satışların başarı oranını ölçmek.
 • Seçtiğiniz anahtar kelimelerin performansı.
 • Mobil cihazlardan aldığımız görünümler.
 • Olası satış başına maliyet.
 • E-posta pazarlamasının katılımı.
 • Yaşam Süresi Değeri.
 • Sayfaya yapılan ortalama ziyaretler.
 • Sosyal profillerdeki takipçiler.

Dijital Pazarlamada Hedef, Strateji ve KPI İlişkisi

1. Hedef Belirleyin

İlk adımda, kampanya hedeflerinin tanımlanması esastır. Nereye gittiğimizi ve ne istediğimizi bilmek. İlk etapta hangi hedeflere ulaşmak istediğimize ve hangisinin orta ve uzun vadede daha fazla öncelik verdiğine karar vermek optimaldır. Bu, faydalı olan gerçek sonuçları elde etmenin anahtarıdır.

 2. Pazarlama stratejinizi tasarlayın

Kendi belirlediğimiz hedeflere dayanarak, dijital pazarlama stratejimize ve dijital kanalların her birinin sahip olması gereken dijital içerik varlığına karar veririz.

3. KPI’ları tanımlayın

İlk iki adımı tamamladığınızda, Temel Performans Göstergelerini veya KPI’ları seçmek için ilerleyebilirsiniz. Hedeflerimize ulaşmak için gerçekleştirdiğimiz eylemlerin başarılı olup olmayacağını ölçmek ve değerlendirmek için gerçekten ihtiyaç duyulacak olanlar dışında bilgi ekleyebilecek olsalar da, ölçülen işlemlerin etkinliğini tespit etmemize yardımcı olmayacak tüm bu metrikleri atacağız.

KPI analizi bize veri vermeye başladığında, hangi süreçlerin verimli olduğunu ve neyin optimize edileceğini veya ortadan kaldırılacağını belirleyebiliriz.

Her pazarlama KPI’sı SMART olmalıdır. Bu şu anlama gelir:

 • Özel
 • Ölçülebilir
 • Ulaşılabilir
 • Alakalı
 • Zamana bağlı
Smart ipi özellikleri nelerdir
Smart kpi özellikleri

SONUÇ

Pazarlama yaratıcı bir alandır, ancak giderek daha fazla veriye dayalı hale gelmektedir. Bu, bilgili pazarlama departmanlarının artık potansiyel müşterileri belirlemek ve dönüşümü artırmak için tüketici davranışına ilişkin ayrıntılı bilgileri kullandığı anlamına geliyor. Ekibiniz en havalı reklam kampanyalarını, en yaratıcı içeriği ve en iyi tasarımı oluşturuyor olabilir, ancak hepimiz çalıştıklarını kontrol edemezsek bunların hiçbirinin önemli olmadığını biliyoruz.

Yöneticiler alt çizgiye bakar. Pazarlama stratejinizin etkinliğini değerlendirmek zor gibi görünebilir, ancak mevcut verilerin bolluğu sayesinde sonuçları ölçmek artık her zamankinden daha kolay.