Sosyal medya daha da zorlaşacak, burada sizinle sosyal medyada işinize gerçekten yardımcı olacak 10 şık püf noktası ve ipucunu paylaşıyorum.

Sosyal medya işletmeler için daha da zorlaşacak, içerik arzı zaten talebi çok aşıyor ve ücretli erişim çarpıcı bir şekilde düşmeye devam ediyor. Ayrıca, tüm platformlar kaliteli içerik için ödeme yapmak istiyor. Ancak organik sosyal medya ölmedi, sadece yaratıcı ve biraz farklı olmanız gerekiyor.

İşletmeler için Sosyal Medya Üzerine 10 İpucu

Bir Numaralı Sosyal Medya İpucu:

Bir gönderiyi, yayına almadan önce yarım saat takipçilerinizin profillerini ziyaret etmelisiniz. Ve modern sosyal medya çağında, bu ipucu tartışmasız sosyal paylaşımlarınız üzerinde en büyük etkiye sahip olacak.

Peki bir numaralı ipucu nedir?

Katılımı erken elde edin – her platform için sosyal medya algoritmaları buna bayılır. Örneğin Instagram’ı ele alalım, algoritma üç aşamada çalışır.

  1. Bir şey gönderir göndermez algoritma, yeni gönderileri hedef kitlenizin küçük bir örneğine göstermeye başlayacak ve ardından bu gönderinin ne kadar hızlı etkileşime girdiğini izleyecektir.
  2. instagram, yeni gönderinin aldığı etkileşim düzeyini, daha önce günün benzer bir saatinde yapılmış bir gönderiyle karşılaştıracak.
  3. Instagram, onu hedef kitlenizin daha büyük bir kısmına göstermeye başlayacaktır. Hatta süper viral olma şansı için Explorer sayfasında sergileyebilir.
    ***Bonus: Çok sayıda etkileşimi çeken fotoğraflardır.

Gönderi, güçlü etkileşimi çekmeye devam ederse, daha fazla kişinin yayınlarının başında kalacak, erişimi artıracak ve fotoğraf veya marka sayfasıyla ekstra etkileşim şansını artıracaktır.

Hikaye her sosyal platform için aynıdır, gerçekten erkenden etkileşimi artırmanız gerekir. Bu, hem erişiminize hem de gönderilerin uzun ömürlü olmasına yardımcı olacaktır.

Ve erken katılım sağlamazsanız – içerik yayınlayacak diğer 3 milyar sosyal hesap tarafından boğulmayı bekleyin.

Hızlı Bonus Sosyal Medya İpucu

Algoritmalarınızı bilin.

Bu, sosyal medyaya hakim olmak için temel olacak.

Taktiklerinizi gerçekten bilgilendirecek, mükemmel olmanıza ve rekabeti kesinlikle yenmenize yardımcı olacak.

İki Numaralı Sosyal Medya İpucu:

Biraz hile yapma zamanı.

Gönderinizin gerçekten erken sıralanmasını istiyorsunuz. Bu nedenle, gerçekten büyük bir ipucu, mümkün olduğunda, giden bağlantılardan ne pahasına olursa olsun kaçınmaktır.

Her sosyal medya platformu sizin o platformda kalmanızı ister.

Temel olarak, size daha fazla reklam gösterimi sunabilecekleri ve nihayetinde daha fazla para kazanabilecekleri anlamına gelir.

Ama bekleyin, kesinlikle sosyal medyada giden bağlantıları paylaşmanız gerekiyor?

Kesinlikle. Neyse ki, geçici çözümler var.

Bu örnek o platformdan geldiğinden, bu ipucu için dahili Linkedin uzmanımız Ömer’e teşekkür etmeliyiz.

LinkedIn’in en güzel yanı, iki şey yapmanıza izin vermesidir.

Birincisi, daha önce yayınlanmış bir gönderiyi düzenlemenize, ikincisi ise belirli yorumlara bağlantı kopyalamanıza izin verir.

Peki bu ne anlama geliyor?

Bu, gönderiyi yayınlayarak ve ardından bağlantıyı bundan sonraki ilk yoruma yerleştirerek gönderinin ana gövdesindeki giden bağlantılardan kaçınabileceğiniz anlamına gelir, yorum bağlantısını kopyalamanız ve gönderinin gövdesinin içine yerleştirmeniz yeterlidir.

Bu tekniği kullanmaya başladığımızdan beri, erişimde genellikle %1 ila 200’lük bir artış gördük.

Bunun gibi diğer platformlarda harika numaralar biliyor musunuz?

Bonus Sosyal Medya İpucu:

Bu, sosyal medyada yapmayı sevdiğim bir şey ve bağlantılarınızı maskelemek için Rebrandly gibi araçlar kullanıyor.

Bunun üç faydası vardır.

Birinci avantaj: Markaya göre çok daha güzel ve çok daha fazla görünüyorlar.

İkinci avantaj: Tıklama sayısı, bu tıklamaların coğrafyası ve hatta bu tıklamaların geldiği platformlar ve kuruluşlar gibi daha da fazla ölçümü izlemek için ClickMeter gibi bir araç da kullanabilirsiniz.

Üçüncü fayda: ve kesinlikle favorimiz, markalı bağlantılara yeniden hedefleme pikselleri ekleyebilmenizdir. Bu, alakalı içerikle ilgilenen kişilere reklam satan bir sayfayı tetiklemenize olanak tanır.

Üç Numaralı Sosyal Medya İpucu:

E-posta pazarlamasında konu satırı hilesini hiç kullandınız mı ?

Bu, e-posta kampanyalarınızın performansını artırmaya gerçekten yardımcı olabilecek kullanışlı, küçük bir pazarlama otomasyonu hilesidir.

Basitçe söylemek gerekirse, birkaç gün sonra bir e-postayı yeni bir konu satırıyla açmayan herkese yeniden gönderebilirsiniz.

Aslında bu taktiği kullanarak açılma oranlarının %25’in üzerinde arttığını gördük. Farklı kopya farklı insanları ilgilendirir.

Ama bir dakika, bunun sosyal medyayla ne ilgisi var?

Aslında bu bir sosyal dağıtım hilesi. Sahip olduğunuz içeriğin erişimini ve ömrünü önemli ölçüde iyileştirmenin bir yolu.

Sahip olunan medya, kontrol edebileceğiniz herhangi bir mülktür ve işinize özgüdür.

İnternette her gün 1,5 milyardan fazla içerik yayınlanıyor, fark edilmek için çok şey yapmanız gerekiyor.

Harika bir blog yazısı veya ilgi çekici bir açılış sayfası oluşturmak için çok zaman ve çaba harcadınız. Bu nedenle, izleyicilerinizin mümkün olduğu kadar çok sayıda olduğundan emin olmak istiyorsunuz.

Ancak aynı içeriği tekrar tekrar paylaşmak gerçekten işe yaramıyor.

Bayatlaşıyor ve sosyal algoritmalar bundan nefret ediyor.

Yani eskiyi yeni gibi göstermelisiniz, ama nasıl? Meta verileri değiştirin.

Çoğu blog platformu ve açılış sayfası oluşturma aracı bunu yapmanıza izin verecektir.

Örneğin, bir e-postanın konu satırını değiştirmek gibi WordPress için Instapage, HubSpot ve Yoast’ı ele alalım, kendi içeriğinizdeki meta verileri değiştirmek, kitlenizin yepyeni bir kesimi tarafından görülmenize yardımcı olacaktır.

Ve asla bilemezsiniz, bazı şaşırtıcı yeni kopyalar ve görseller ile viral olmasına bile yardımcı olabilir.

Başka bir Sosyal Medya Bonus İpucu:

Henüz sahip olunan bir sürü içeriğiniz yok mu ? Sorun yok.
İçerik küratörlüğü, sosyal izleyicileriniz için gerçekten değerli olabilir ve düşünce liderliği oluşturmaya yardımcı olabilir.

Ama elbette faydaları sınırlı olabilir, değil mi?

Bu küratörlüğün içeriğini snip.ly gibi bir araçla dağıtmayı denemeye ne dersiniz?

Snip.ly, derlenmiş makalelere bir harekete geçirici mesaj eklemenize ve ardından trafiği sitenize geri çekmenize olanak tanıyan bir araçtır.

Bu harekete geçirici mesajı parçanın içeriğiyle gerçekten ilişkilendirdiğinizden emin olun. Ayrıca, içerik oluştururken, viralliği kanıtlanmış bir makaleyi paylaşmak için en iyi makaleyi bulmak için buzzsumo.com gibi bir araç kullanmayı deneyin.

Dört Numaralı Sosyal Medya İpucu:

Tasarlanmış pazarlama, değerli bir şeyi ücretsiz olarak verme ve daha sonra ilgili bir şeyi daha sonraki bir tarihte satma fikridir.

Ve gerçekten iyi çalışacak olan şey, sosyal medyanın sınavlar olmasıdır.

Bir Buzzsumo makalesi, Facebook’ta en çok paylaşılan içerik parçalarından ikisinin aslında sınavlar olduğunu ve Neil Patel’in araştırması, açık ara en popüler içeriğin sınavlar olduğunu buldu.

Testler, makaleler için 15k’ye kıyasla 50k’den fazla paylaşım ve beğeni üretti.

Testleri paylaşmak egomuzu besler ve insanlara kim olduğumuza, neyle ilgilendiğimize ve neye değer verdiğimize dair bir fikir verir.

Buna sosyal para birimi denir.

Buna biraz sonra geleceğiz.

Sınavlar, nitelikli müşteri adayı oluşturmak için ideal olabilir. Yeter ki doğru soruları sor.

Örneğin, T şeklindeki oyuncu testimizi yapın, bu sosyal medyada çıldırdı.

Ve sadece birkaç hafta içinde yaklaşık 1000 yanıt oluşturduk çünkü insanlar becerilerini akranlarıyla karşılaştırmayı seviyor.

Ve bizim için, becerilerin bol olduğu ve eksik olduğu yerlerle ilgili pazara dair inanılmaz bir içgörü elde ediyoruz – bir eğitim şirketi için oldukça güçlü.

Ve harika bir haber. Doğru araçlarla testler yapmak gerçekten çok kolay.

Growth Tribe’da Typeform adlı bir aracı seviyoruz. Ancak Outgrow ve Survey Monkey gibi başka araçlar da var ya da sadece sosyal platformları kullanabilirsiniz.

Twitter ve Facebook’u kullanarak sınavlarla denemeler yapıyoruz. Ve şimdiye kadar, çok iyi.

Bunları platformda yerel olarak oluşturmak, belirtilen araçlardan çok daha az işlevsellik sunar.

Ama harika olan şey, daha önce de söylediğimiz gibi, giden bir bağlantı oluşturmayacaksınız. Algoritmalar sizi çok sevecek, ayrıca sınavlar, izleyicilerle konuşmaya başlamanıza gerçekten yardımcı olacak.

Beş Numaralı Sosyal Medya İpucu:

Çoğu sosyal ağ son zamanlarda ortaya çıktı ve anlamlı konuşma dedikleri şeyi oluşturan gönderileri tercih edeceklerini söyledi.

Kullanıcılarının daha iyi bir deneyim yaşamasını istiyorlar.

Böylece bir kez daha, arkadaşlar ve aile lehine sayfa gönderilerinin erişimini öldürdüler.

Örneğin, Facebook’u ele alalım, yakın zamanda çıktılar ve önümüzdeki birkaç ay içinde, insanların en çok değer verdikleri insanlarla etkileşim kurmak için daha fazla fırsata sahip olmaları için sıralamada güncellemeler yapacaklarını söylediler.

Bunun da ötesinde, Mark Zuckerberg kendisi ortaya çıktı ve en büyük odak alanlarımızdan birinin Facebook’ta geçirdiğimiz zamanın iyi harcandığından emin olmak olduğunu söyledi.

Sayfa gönderilerinin organik erişimini azaltmak, Facebook’u işletmeler için oyun oynama arenası haline getiriyor, bu yüzden muhtemelen bununla hiçbir ilgisi yok.

Ancak bu, işletmeler için Facebook’taki organik sosyal medyanın sonu değil.

Sadece daha akıllı olmamız gerekiyor. Bu yüzden konuşkan olun. Her platformda en iyi uygulamadır.

Herhangi biri konuşmayı başlatır, konuşmaya aracılık eder ve bir konuşmaya dahil olur.

Ama konuşmayı nasıl başlatırsınız? İlk olarak, metin yazarlığınızda akıllı olmak istiyorsunuz.

Gerçekten bir yanıt ortaya çıkaran bir metin yazın – örnek olarak, bir blog gönderisini paylaşıyorsanız bir soru sorun. Ayrıca, insanların bir konu hakkındaki düşüncelerini sorabilir veya son zamanlarda trend olan konular hakkında bir tartışma başlatmak için tetikleyicileri düşünebilirsiniz.

Reklamcılığın vaftiz babası David Ogilvy bir keresinde şöyle demişti:

Okurlarınıza bir stadyumda toplanmışlar gibi hitap etmeyin. İnsanlar kopyanızı okuduğunda, yalnızdırlar. Bu nedenle, bir takipçi için değil, bir kişi için sorular yazın, kopyalayın ve gönderin.

İkinci olarak, doğru içerik ortamını kullanmak isteyeceksiniz. Facebook’taki Newsfeed başkanı yakın zamanda canlı videoların genellikle Facebook’taki izleyiciler arasında tartışmalara yol açtığını söyledi.

Aslında, canlı videolar ortalama olarak normal videolardan altı kat daha fazla etkileşim alır.

Facebook’ta video yayınlayan birçok içerik oluşturucu, takipçileri arasında tartışmalara yol açar.

Ve sohbet ederken sadece temelleri hatırlayın – her zaman yanıt verin.

Medya, reklam panoları, TV ve basılı reklamlardır. Sosyal medya konuşkandır. Profiliniz, işletmenizin ve markanızın bir uzantısıdır.

Esasen, hiçbir profile sahip olmamak, iş için aktif olmayan bir profile sahip olmaktan daha iyidir

6 Numaralı Sosyal Medya İpucu:

Tüm web trafiğinin %80’inden fazlası video olacaktır.

Her 30 günde bir, büyük televizyon kanallarının son 30 yılda yarattığından daha fazla video içeriği yükleniyor.

Ayrıca, Forrester’ın araştırmasına göre bir dakikalık video, kitleniz için 1,8 milyon kelimeye eşittir.

Altıncı ipucu, videoyu seven tüm sosyal platformlarda üstün olmaya devam edecek olan videoyu kullanmaktır.

Daha fazla istatistik uyarısı.

Sosyal videonun, metin ve resimlerin birleşiminden %1200 daha fazla paylaşım oluşturduğunu biliyor muydunuz?

Artı, iyi arkadaşımız Mark Zuckerberg, bir sosyal ağın günde 8 milyar video görüntüleme ürettiğini duyurdu. Batan gemi Snapchat bile, her gün hala 10 milyardan fazla video görüntüleme ürettiklerini söylüyor.

Ayrıca, videonun yaklaşık %60’ı cep telefonlarında tüketiliyor, bu nedenle markanız mobil öncelikli bir yaklaşım benimsediğinden emin olmalıdır.

Önce mobil olmak büyük bir konudur.

Growth Tribe’da videoları seviyoruz, bizim için bir videoya ortalama katılım, fotoğraflardan %225 ve bağlantılı gönderilerden %186 daha fazla.

İlk olarak 2017’de videoya gittik. Ve şimdiye kadar yaptığımız en iyi pazarlama hamlelerinden biriydi.

Videoya geçmeniz gerekiyor, ama bekleyin, bekleyin – video pazarlamanın giriş için büyük engelleri var değil mi?

Burada, büyüme kabilesinde Video Pazarlamayı seviyoruz. İki tam zamanlı video uzmanımız ve gerektiğinde katkıda bulunabilecek T şeklinde pazarlama profesyonellerinden oluşan bir ekibimiz var. Daha az insan, daha az kaynak ve daha az zamana sahip küçük işletmeler ne olacak?

Yardımcı olmak için, yerleşik video uzmanımız Paolo, bir bütçeyle profesyonel iş videoları oluşturmaya yönelik bu videoyu yayınladı.

Animoto, WAV ve hatta açılış konuşması gibi araçları sosyal medya için mükemmel şekilde uygun videolar oluşturmak için de kullanabilirsiniz.

Büyük oyuncular bile bu araçları verimlilik için kullanıyor.

Bu videoyu Dünya Ekonomik Forumu’ndan alın Bu, Animoto gibi bir araç kullanılarak kolayca yeniden oluşturulabilir.

Bonus yanlısı sosyal medya ipucu:

Facebook, Twitter ve Instagram beslemesi için kare video kullanmayı deneyin ve Instagram hikayeleri, Facebook hikayeleri ve Snapchat için açıkça dikey video kullanın.

Niye ya? Çünkü daha çok görsel gayrimenkul demek.

Ekstra bonus ipucu – henüz orijinal video içeriği fikirleriniz yok mu? Eski makaleleri video olarak yeniden kullanarak denemeler yapın. Lumen5 gibi araçlar, makaleleri kısa bir videoya dönüştürmek için aslında bir tür AI kullanır. Sosyal medya için mükemmel.

Sosyal medya için son bir not veya video olarak, mümkünse her zaman yerel olarak yayınlayın. Bununla kastettiğimiz aslında videoyu sosyal platforma yüklemek ve ardından yayınlamak.

İki hafta kuralı dediğim şeyi kullanıyoruz. Bu yüzden ilk video yaptığımızda, sosyal platformlarımıza bir bağlantı gönderiyoruz. Ancak yaklaşık iki hafta sonra, ilk çekiş düştüğünde, onu yerel olarak sosyal platformlara yeniden yüklemekten çok mutluyuz. Çünkü erişimde bir artış görüyoruz.

YouTube’da harika bir video buldunuz, paylaşmak ister misiniz? Aslında biraz arsız davranabilir ve içerik sahibine bu videoyu paylaşmanızdan memnun olup olmadığını sorabilirsiniz.

Bu YouTube videosunu indirin ve yerel olarak tercih ettiğiniz sosyal platforma yeniden yükleyin çünkü çok daha fazla erişim göreceksiniz.

Yedi Numaralı Sosyal Medya İpucu:

Daha önce de belirttiğimiz gibi, etkileşimi gerçekten erkenden yönlendirmeniz gerekiyor. Ama bunu söylemenin yapmaktan daha kolay olduğunu anlıyoruz.

İnsanların hemen beğenmek, yorum yapmak ve paylaşmak istediği destansı bir gönderiyi nasıl hazırlayabilirsiniz? Harika soru. Ve sosyal medyaya sahip olmak için çok önemli.

Favori tarifimiz, bu kitapta Jonah Berger tarafından geliştirilen S.T.E.P.P.S çerçevesidir.

Bu çerçeve, esasen, şeyleri neyin viral hale getirdiğine dair ilk gerçek bilimsel bakıştır.

Jonah’ın sözleriyle, insanların neden bazı şeyleri diğerlerini değil de neden paylaştığının arkasında aslında bir bilim var.

Ve sosyal medya platformlarını ve teknolojilerini hatırlayın. Kendi başlarına stratejiler değiller, sosyal medyayı kendi yararınıza kullanmak için insanların neden bazı şeyleri diğerlerini değil de paylaştığını anlamalısınız.

Çerçevenin ilk kısmı ve kesinlikle tartışacağım sosyal medya için en önemli kısım sosyal para birimidir.

İnsanlar kendilerini güzel gösteren şeyleri paylaşırlar.

Sosyal medyada paylaştığınız son şeyi düşünün. Neden paylaştın? Seni akıllı mı gösterdi? Seni havalı mı gösterdi? Sosyal medya için yeni içerik oluşturduğunuzda kendinize sorun, bu dikkate değer mi?

İkinci olarak, tetikleyiciler hakkında düşünmeye başlayın. Bununla kastettiğimiz şey, sosyal medya dünyasında hedef kitlenizin aklında ilk sırada ne olacak?

Gerçek bir güvenli bahis, neyin trend olduğuna bakmaktır, muhtemelen bir TechCrunch veya bir LadBible değilsiniz.

Bu nedenle, mutlak en son trendleri ve haberleri paylaşmaya çalışmak muhtemelen işe yaramayacaktır, büyük olasılıkla çılgın miktarda kaynağa sahip çok, çok daha fazla yayıncı tarafından yenileceksiniz ve onlar da sizi sonuna kadar yenecekler.

Ancak yapabileceğiniz şey, mevcut trendleri kendi benzersiz marka yönteminize dahil etmektir.

GDPR sürecinde. Tam düzenlemeye odaklanmak yerine, bunun özellikle büyüme korsanlarını ve pazarlamacıları nasıl etkileyeceği üzerine içerik yayınladık çünkü dürüst olmak gerekirse, bu delice sıkıcı.

Tetikleyiciler konusunda, sadece adı geçen özel bir Oreo’yu atmak istiyoruz, bizim için muhtemelen tüm zamanların en zamanında tetiklenen sosyal gönderisini buldular, bu yüzden biraz ilham alın.

2013 Super Bowl sırasında şirket, karanlıkta hala dunk yapabilirsiniz başlıklı bu gönderiyi tweetleyerek büyük bir elektrik kesintisinden yararlandı.

Huffington Post aslında Pazar günkü Super Bowl’un en çok konuşulan reklamlarından birinin bir reklam bile olmadığını ilan etti. Karartma sırasında Oreo’dan sadece bir tweet oldu.

Super Bowl reklamlarının multi milyon dolarlık projeler olduğunu unutmayın. Yani bu bir başarı ve şimdiye kadarki en iyi gerçek zamanlı pazarlama çabalarından biri olarak azaldı.
Sırada, duygusallaşalım.

Jonah Berger tarafından zekice icat edildiği gibi: önemsemek paylaşmaktır.

Bu yüzden çoğu zaman en viral içerik en duygusal içeriktir.

Öyleyse sosyal medya için içerik oluştururken, bunun ne kadar yüksek uyarılma duygusu yaratabileceğini düşünün? Gönderi ilham veriyor ve şaşırtıyor mu? Belki komiktir, bir sinire çarptığında seni kızdırır mı? Belki tartışmalıdır.

Paylaşabileceğimiz her şey aşırı duygusal olmayabilir, ama sorun değil çünkü bir sonraki nokta pratik değer.

Önemsemenin neden paylaşmanızı sağladığını inceledik. Ama bu tamamen paylaşmakla ilgili çünkü yapabilirsin.

Bir eğitim şirketi olarak Growth Tribe’da genellikle pratik değere odaklanırız. İşlem yapılabilir mi, siz izleyici bu bilgiyi alıp hemen kullanabilir misiniz?

Hem duygu hem de pratik değer söz konusu olduğunda, istatistikler gerçekten yalan söylemez.

En viral Facebook içeriğinin listesini alın, en viral 10 içerik parçası ya iç açıcı, ilham verici, şaşırtıcı ya da pratik ipuçları sunuyor.

Güya tek pasta kesme videosu, ki bu çok çirkin, çünkü turta sevmeyen biri mi? Ve iki, bize göre, belki de pratik değerin nihai biçimi.

Öyleyse neden hepsi en iyi gönderi türleri? Duygu ve pratik değerle dolu içerikler çok daha fazla sosyal değere sahiptir.

Dolayısıyla bu viralite tarifindeki bir sonraki içerik halka açıktır.

Tüketim malları dünyasında bu, görünürlükle ilgilidir, sosyal medya dünyasında, halkı sosyal kanıt olarak düşünmeyi severiz.

Sosyal kanıt, insanların belirli bir durum için doğru davranışı yansıtmak amacıyla başkalarının eylemlerini üstlendiği psikolojik bir olgudur.

Peki sosyal medyada sosyal kanıt nedir? Bizim için bu, görünür, etkileşimli, görünür beğeni, yorum ve paylaşımdır.

Çok az etkileşimin olduğu veya hiç etkileşimin olmadığı bir makale veya video gördünüz mü, içeriğin ilginç olabileceğini düşünseniz bile, tabii ki görürseniz, o içerikle kendi başınıza etkileşim kurma olasılığınız çok daha düşük olacaktır.

Öte yandan, yüzlerce hatta 1000’lerce görünür katılım noktasına sahip bir gönderi daha güvenilir veya kaliteli görünecektir.

Bu aynı zamanda kalabalığın sosyal kanıtı olarak anılmıştır.
Bu, büyük bir grup insanın onaylıyor gibi göründüğü zamandır. Esasen, bu kadar çok insan yanılıyor olamaz.

Bu nedenle, 2019 sosyal stratejiniz için erken katılımın önemini vurgulamamız gerekiyor. Bu bir kartopu etkisidir, erken katılım daha fazla erişime eşittir, bu da daha fazla katılım için daha fazla potansiyele eşittir.

Ve bu kulağa bariz geliyor, ancak bu nedenle daha fazla katılım, daha fazla katılım, bu sosyal viraliteye eşittir.

Son olarak, her şeyi bir hikayeye sarmanız ve bununla ilgili iyi bir hikaye anlatmanız gerekir.

Neil Patel’in yakın zamanda açıkladığı gibi, yaşam deneyimlerini paylaşmanız gerekiyor. Senin hayatın eşsiz. Kişisel deneyimlerinizi içeriğinize bağlayabilirseniz, çok daha iyisini yaparsınız. Siz ve işletmenizin benzersiz deneyimleri özgün, daha dikkat çekici ve tekrarlanması çok daha zor.

O halde özgün olun, eğlenceli olun, eğitici olun, düşündürücü olun, sadece farklı olun.

Sekiz Numaralı Sosyal Medya İpucu:

İçerik arzının talebi aştığı bir sosyal medya dünyasında öne çıkmanız gerekiyor. Doğru şekilde sunmazsanız harika içerikler bile başarısız olacaktır.

YouTube sosyal paylaşımlarımızı bağlantıdan fotoğraf gönderilerine çevirerek, aslında %250 daha fazla erişim ve %500 daha fazla etkileşim gördük. Niye ya? Çok daha görseldiler ve daha çok gayrimenkul kullandılar.

Aynısı Twitter için de söylenebilir, özellikle mobil cihazlara öncelik vermeye çalıştığınızda, çok sayıda görsel içerikli gönderiler gerçekten mükemmel olacak.

Moz aslında Google SERP’lerin bazı göz takibini yaptı ve bir sayfadaki görsel görüntülerin tüm dikkati üzerine çektiğini buldu.

Bu yüzden daha önce sosyal medyadaki video içeriği hakkında konuştuk ve birçok markanın artık sosyal medyada %100 videoya geçtiğini bilmemize rağmen, bunun herkes için mümkün olmadığını anlıyoruz.

Ve çoğu zaman, aslında her işletme için doğru değildir.

Bu yüzden iki numaralı en iyi uygulama, en azından görsel olduğunuzdan emin olun.

Bununla emojileri, GIF’leri ve gerçekten duygu uyandıran etkili görüntüler kullanmayı kastediyoruz.

Ve lütfen onları orijinal yapın. Asla stok fotoğrafları kullanmayın, uyum sağlamanın en iyi yolu budur. Görünüşe göre, sevimsiz stok fotoğrafları, okuyucularınız için çok büyük bir sonuç olabilir, çünkü bunlar yüz yüzedir.

Hatta çoğunun gülünç olduğunu bile iddia edebiliriz. Ama hey, bunu sık sık anlıyoruz. işletmeler, Photoshop ve Illustrator gibi araçları kullanarak yüksek kaliteli profesyonel fotoğraflar oluşturmak için zamana veya bilgiye sahip olmadıkları için stok fotoğrafçılığı kullanma eğilimindedir.

İyi haber. Ve işte size başka bir bonus ipucu – araçları kullanın.

Kişisel favorim Canva, Facebook reklamları, blog afişleri, web seminerleri ve sosyal varlıklar için hızla görseller oluşturmamız gerektiğinde bizim için bir cankurtaran oldu ve genel olarak harika görünüyorlar ve herkes bunu kullanabilir.

Dokuz Numaralı Sosyal Medya İpucu:

Social Media Today tarafından yayınlanan bir gönderiye göre, temel bir sosyal medya programına sahip olmak, tutarlılık ve akılda kalıcılık yaratmanıza, boşlukları doldurmanıza, tutarlı etkileşimler oluşturmanıza ve ulaşmanıza, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamanıza, hangisini yaparak saçınızı çekmenize engel olabilir. Bu şekilde, cesaretimizi kırıyoruz ve daha fazla zaman kazanıyoruz ve marka hikayenizin ana hatlarını oluşturuyoruz.

Bir doğaçlama, sosyal medyaya yaklaşımınız onu kesmeyecek. Çok fazla rekabet politikası çok fazla içerik var.

Söylediğimiz gibi, sosyal içeriğiniz kesinlikle harika olmalı. Bu, çoğunluğunun kaçınılmaz olarak planlanması gerekeceği anlamına gelir. Ürün lansmanları, şirket yol haritası, tatiller ve etkinliklerle uyumlu hale getirilmesi gerekebilir.

Neyse ki, daha fazla araç var ve size yardımcı olmaya bile güvenebiliriz.

Önereceğimiz iki zamanlama aracı Hootsuite ve Buffer’dır.

Hootsuite biraz daha fazla işlevselliğe sahiptir ancak Buffer biraz daha ucuzdur.

Growth Tribe’da, genel içerik takvimimiz aslında sosyal medya takvimimiz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Şirketin yol haritasında olduğu gibi, yaklaşan tüm ürün lansmanları, tatil ve etkinlik takvimi ve ayrıca düzenli olarak yayınladığımız yinelenen yerel sosyal içerikler.

Ve Son Olarak, 10 Numaralı Sosyal Medya İpucu:

Sosyal medyada yer almaktaki amacınız nedir? Sosyal medya dünyasında önemli olan tek ölçütünüz nedir?

Bir makyaj metriği ile kapılmak gerçekten kolay olacak.

Bu videoda erişim hakkında çok şey konuştuğumu biliyorum.

Ve evet, gönderi paylaştığınızı ve sosyal stratejilerin işe yaradığını göstermek için harika bir öncü göstergedir, daha fazla erişim genellikle içeriğinizde daha fazla göz küresine yol açar.

Yani marka bilinirliği, daha fazla katılım ve ardından daha fazla web trafiği ve nihayetinde potansiyel müşteri yaratma.
Sosyal medyayı kullanmanızın tek nedeni marka bilinirliği ve varlığı ise, o zaman sorun değil, erişim sorun değil.

Ancak çoğumuz için erişim, gerçekten önemli olan şeyin bir ön şartıdır. Bu yüzden biraz daha derine indiğinizden emin olun.

Growth Tribe’da hem Sert hem de Yumuşak metrikleri ölçüyoruz.

Bizim adlandırmayı sevdiğimiz şekliyle yumuşak, kabarık metrikler, sosyal kaynaklardan sağlanan erişim, katılım ve oturumları içerir.

Zor metrikler, gerçekten m olanlar https://www.growthtribe.io/blog/10-social-media-tips-for-business