Tasarımlarınızı nasıl oluşturacağınız konusunda ilham arıyorsanız, Japon tasarımını hiç düşündünüz mü? Japonlar, diğerlerinin yanı sıra animasyon filmlerinde son teknoloji ve ilgi çekici hikaye anlatımı ile tanınırlar. Muhtemelen kaçırdığınız şey, Japonya’da ilham alabileceğiniz grafik tasarım trendleridir.

Cesur, minimal, canlı ve deneysel Japonya’da yaygın olarak kullanılan stereotipik grafik tasarım öğeleridir. Ancak bunlar Japon tasarım kültürünü tam olarak yakalamaz ve Japonya’da takip edilmesi gereken Japon grafik tasarım trendlerini keşfetmek üzeresiniz.


1- Özelleştirilmiş Tipografi

Japon grafik tasarımcıları, tasarımlarında özel tipografi kullanmaya bayılıyorlar. Biraz Japonca eğitimi aldıysanız, özelleştirilmiş yazı tipi kullanımının ardındaki gerekçeyi anlayacaksınız.

Japonca karakter sistemi benzersizdir ve karmaşık olarak tanımlanabilir. Böylece, bir Japon tasarımcı bütün bir yazı tipi oluşturmak yerine karakterleri birkaç kelime için çizmeyi daha kolay bulur.

2020 Tokyo Olimpiyatları tasarım tartışmasını hatırlıyor musunuz? Tasarımcıların, Japonya’daki çoğu tasarımcının kesinlikle yapmayacağı belirli bir yazı tipine olan yakınlığı nedeniyle eleştirildi.

Bu nedenle, bir sonraki projenizi oluştururken, bu Japon grafik tasarım trendini kullanmayı düşünün. Yalnızca yüzlerce benzer seçenek arasından seçtiğiniz başka bir yazı tipi değil, özel yazı kullanın; bu, kendinizin ve müşterinizin iletisini iletmek için yeterli değildir. Ayrıca, özel tipografi kullanmak genel tasarımınıza sofistike ve çarpıcı bir görünüm katar.


2- Parlak ve Canlı Renkler

Tokyo, Harajuku ve Shibuya gibi bir Japon şehrine veya mahallesine daha önce gittiyseniz, Japon halkının parlak ve canlı renklere olan sevgisini fark edeceksiniz. Bu şehirlerin sokakları hayat ve renkle doludur. Tasarım kültürlerini kaydırırsanız, tasarımlarının çoğunun diğer renklerin yanı sıra kırmızı, altın ve siyah tonlarda boyandığını göreceksiniz.

Japonlar çok çeşitli renkleri sever. Tasarımlarında, binalarında ve sanat eserlerinde kanıtlandığı gibi çeşitli bir palet içerirler. Görünüşe göre Japonlar renk kombinasyonlarından veya tonların birlikte nasıl çalışacağından korkmuyorlar. Sonunda, canlılıkla dolu bu olağanüstü tasarımı yapmak için bu renkleri karıştırmayı başardılar.

Renklerinizi karıştırmayı deneyin ve tasarımınızı nereye götüreceğini görün. Sonuçta, Japonlar deneysel tasarımlarında herhangi bir zarar olmadığını kanıtladı.


3- Sevimlilik

Bu muhtemelen Japonlarla ilişkili en tipik tasarımlardan biridir. Hello Kitty ve Totoro’yu düşünün. Dikkat edin, sadece çocuklar için değil.

Sevimli kültür veya “kawaii” televizyon şovlarından telekomünikasyon şirketlerine, pirinç ambalajlarına ve diğer ürünlere kadar Japonya’nın her yerinde kullanılıyor. Bu sevimli kültür, Japon sanatına ve eğlence sevgisine derinden gömülüdür. Sevimli çizimlerle, izleyiciden herhangi bir düşmanlığı kaldırabileceklerine, ancak onlarla daha samimi bir ilişki geliştirebileceklerine inanıyorlar.

Örneğin, sevimli bir maskotu veya herhangi bir markanın resmini ele alalım, şirket hakkında ilk izleniminiz herhangi bir düşmanlıktan yoksun, şefkat ve yaklaşılabilir olduğudur. Sevimlilik için tasarımınıza bir şekilde, bir şans vermeye istekli iseniz, çalışmanıza yardımcı olabilir.


4- Minimalizm

Daha önce bir Japon evine girdiyseniz veya Japon animasyonların’da tasvir edildiği gibi gördü iseniz, kullandıkları minimalist tasarımı fark etmiş olacaksınız. Japonların mümkün olduğunca az mobilyaları var. Aynı şekilde, tamamen yok olmasa da, evdeki süslemeler azdır.

Web tasarımında büyüyen bir trend olan minimalizm özgün bir Japon konseptidir. Mimarlar ve sanatçılar onu eserlerinde kullandıklarında Batı perspektifine ulaştılar. Ancak, web tasarımında minimalizm 20. yüzyılın başlarında popüler hale getirildi.

Daha az, minimalizm sanatı formun basitleştirilmesine odaklanır. Daha pragmatik bir tasarım elde etmek için gereksiz unsurları kaldırır.

Minimalizm “daha ​​azı daha fazladır” ilkesi üzerinde çalışır.

Google Arama ve Apple, Japonlardan gelen bu tasarım estetiğinin hevesli kullanıcıları. Tipik negatif alana, metin bloklarına ve sitelerinde sınırlı sayıda işleve sahiptirler. Sonuç olarak, kullanıcıların dikkatini daha uzun süre korurlar ve markalarını daha da öne çıkarırlar.

Minimalizm, önümüzdeki birkaç yıl boyunca trend olması beklenen bir tasarım öğesidir. Zamansız, klasik ve Japonlar sayesinde asla eskimiyor.


5- Farklı Dillerin Birleşimi

Japonlar yazılarıyla gurur duysalar da, grafik tasarımcıları çalışmalarında karışık dilleri kullanmaktan hoşlanıyorlar. Japon ve Roma karakterlerini karıştırmak, çoğu tasarımcının etkili ve estetik bir yaklaşım olduğunu düşündüğü bir trend.

Çoğu Japonca tasarım, ideografik karakterlerle yazılmış Japonca metinden veya Japonca karakterlerle karıştırılmış İngilizce metinden oluşur. Tabii ki, tasarımınızın tasvir etmesini istediğiniz vurguyu dikkate almanız gerekiyor.


6- Karışık Degradeler

Yukarıda Japonların renkleri kullanmayı sevdiğinden bahsettim. Tasarımda kullanıldığında her rengin semboli olan duyguyu anlıyor gibi görünüyorlar. Japon sanat eserlerini sergileyen bir müzede dolaşın ve başyapıtlarına gömülü karmaşık gradyanları göreceksiniz. Büyüleyici bir karışımla karışana kadar solgun ince renkler göreceksiniz. Bunu arka planda ve hatta yazı tipi renklendirmesinde kullanılan yumuşak bir geçişle yaparlar.

Karışık degradeler, bunları kullanma sanatında ustalaştığınızda, hayatınızı arka planınıza getirmek ve tasarımınıza renk vermek için çok yararlı olabilir. Mono ton kullanmaktan yorulduysanız, bu sizin için mükemmel bir seçenektir. Pastel renkleri kullanmaya başlayın ve en iyi gradyanı elde edene kadar  deneyin.


7- Fırça Darbeleri

Japonlar kültür ve gelenekleriyle gurur duyuyorlar. Değişiklikleri, yani teknolojik ilerlemeyi kucakladıkları kadar, eski geleneklerini korumaya da büyük önem verirler. Bu gelenekleri modern tasarımlara aşılamanın yollarını bulurlar. Örneğin, hat sanatı (veya Japoncada “shodou”) Japon kültürünün önemli bir parçasıdır. Çocuklara birinci sınıftan beri shodou sanatı öğretilir ve çoğu insan hat sanatında “ustalık” seviyesine ulaşmaya çalışır. Aslında, dövüş sanatları gibi öğrenmek için gerekli bir beceri olarak kabul edilir.

Hat Japon grafik tasarımlarında görülür. Daha shodou sanatına sahip, daha karışık, daha sert ve çizgili fırça darbelerini gözlemleyebilirsiniz.

Gerçekten de, hat sanatı, Japon tasarımında zaten kanıtladığı gibi, tasarımınızın yeni görünümüne katkıda bulunacaktır.

Bu noktalar Japon tasarım kültürünü oluşturan her şeyi kapsamaz. Hem basılı hem de dijital platformlarda çalışmalarını nasıl oluşturduklarına daha yakından bakarsanız, Japon tasarım tarzında hala çok fazla sanat olduğunu göreceksiniz. Buradaki amacım sizi tasarımlarınız’da Japon tekniklerini ve öğelerini kullanmaya zorlamak değil. Grafik tasarımcıları olarak, daha iyi ve daha çekici tasarımlar bulmak için Japon tasarım kültüründen ilham almanızı öneriyorum.