Satılan bir kitap kapağı tasarlamak için bilmeniz gereken her şeyi öğrenin. Kitap kapağı tasarımı söz konusu olduğunda en iyi püf noktaları üzerinde çalışmalısınız.

Çocukluğumuzdan beri bize “bir kitabı asla kapağına göre yargılamamamız” söylendi. Ancak gerçekte, kapaklar potansiyel okuyuculara bir kitabın içinde neler bulabilecekleri konusunda değerli ipuçları sunar.

Göz alıcı kapak tasarımına sahip kitaplar, kitapçı raflarından alınma (veya internette gezinirken tıklanma) olasılığı daha yüksektir. Ve bu, bir okuyucunun bir kitap satın almadan önce attığı ilk adımdır. Peki satan bir kitap kapağı nasıl tasarlanır ?

Kendiniz veya bir müşteriniz için bir kitap kapağı tasarlamaya başlamadan önce, raflardan uçup giden dikkat çekici bir kitap kapağı tasarlamak için şu dokuz en iyi uygulamayı inceleyin:

  • Kitap kapağı tasarımından ilham alın
  • Kitabın ana temalarını ana hatlarıyla belirtin
  • Türü düşünün
  • Görsel hiyerarşi kullanın
  • Dağınıklıktan kurtulun
  • Küçük resimler açısından düşünün
  • Uygun yazı tiplerini ve renkleri seçin
  • Başlığınızı öne çıkarın
  • Sırtı veya arka kapağı gözden kaçırmayın

1. Kitap kapağı tasarımlarından ilham alın

Tasarıma başlamadan önce, kapağınızın genel görünümünü ve hissini yönlendirmeye yardımcı olması için her zaman görsel ilham almalısınız.

Farklı kitap kapağı fikirleri toplamak, neye ilgi duyduğunuzu, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamanıza yardımcı olur, böylece kapak tasarımınızla neyi başarmak istediğinizi daraltabilirsiniz.

Yeterince fikir topladıktan sonra, ilginizi çeken belirli görsel, tema, görüntü ve düzen kalıplarını fark etmeye başlamalısınız. Sonraki adımlarda bunu aklınızda bulundurun.

George Orwell 1984 kapak tasarımı
George Orwell 1984 kapak tasarımı

2. Kitabın ana temalarını ana hatlarıyla belirtin

Bir kitap kapağının, kitabın araştırdığı temaları desteklemesi gerekir. Ayrıca kitabın havasını da desteklemesi gerekiyor. Kitap ne hakkında? Modern toplumun ciddi bir keşfi mi? Kendinizi bulmakla ilgili eğlenceli, maceralı bir anı mı?

Ciddi bir kitabın nispeten ciddi bir kapağı olmalı, eğlenceli bir kumsal okuması ise tamamen farklı bir estetiğe ihtiyaç duyar.

Kitabınızın ana temalarını ana hatlarıyla belirtin ve kapakta kullanmak isteyeceğiniz görsellere karar verirken bunları aklınızda bulundurun.

Not: Bir müşteriyle çalışan bir grafik tasarımcıysanız, bir kapak tasarlamak için kitabın tamamını okumanız gerekmez. Bununla birlikte, kitabın tonu ve havası hakkında bir fikir edinmek için bir özet ve ilk veya iki bölümü okumalısınız.

Ben neyim kitap kapak tasarımı
Ben Neyim kitap kapak tasarımı

3. Kitabın Türü düşünün

Kapak söz konusu olduğunda, farklı türlerin farklı kuralları vardır.

Kapağında bir çiftin kucaklaşmasının olmadığı, buharlı bir aşk romanına nadiren rastlarsınız. Gerçek suç kitaplarında genellikle suça işaret eden karanlık kapaklar bulunur.

Türün ne beklediğini anlamak için rakip kitaplara bakın. Hepsi belirli bir kuralı takip ediyorsa, muhtemelen o türün okuyucularının hemen tanıyabilmesi için kapağınızın da o kurala uymasını isteyeceksiniz.

Hakan Günday Kinyas Kayra kapak tasarımı

4. Görsel hiyerarşi kullanın

Bir kitap kapağındaki görsel hiyerarşi anahtardır. Rafları (fiziksel veya sanal) gezen okuyucunun önce kapağın en önemli kısmını gördüğünden emin olmanız gerekir.

Çoğu kitap için başlık bu olacaktır. Ancak bazı çok satan yazarlar için, başlıktan daha belirgin olması için adlarını vurgulamayı düşünebilirsiniz. Çünkü o yazarın hayranları, onun kitaplarından biri olduğunu hemen anlayabilir.

Genel olarak, hiyerarşiniz başlık ve kapak grafiklerini en belirgin şekilde yerleştirmeli, ardından bir alt başlık (varsa), ardından yazarın adı gelmelidir.

Kapağa eklenecek onaylar veya ödüller de olabilir, ancak bunlar genellikle diğer öğelerden daha az göze çarpar.

Küçük prens kapak tasarımı
Küçük Prens kapak tasarımı

5. Dağınıklıktan kurtulun

Dağınık kapaklar, küçük boyutlarda görüntülendiğinde iyi çalışmaz. Çevrimiçi olarak çok sayıda kitap taraması yapıldığından, kapaklar genellikle küçük resim boyutuna küçültülür. Kitap kapağınız küçük resim boyutunda dağınık görünüyorsa, potansiyel okuyucuları geri çevirme riskini alırsınız.

Kapağınız için bir odak öğesi seçin. Bu, kapakta kullanılan resmin bir parçası olabilir veya kitabın adı olabilir.

Odak noktanızı öğrendikten sonra, bu noktayı vurgulamak için kapağın geri kalanını tasarlayabilirsiniz. Ayrıca bu odak noktasının etrafında bol miktarda beyaz boşluk bıraktığınızdan emin olun.

Çizginin dışındakiler kapak tasarımı
Çizginin dışındakiler kapak tasarımı

6. Küçük resimler açısından düşünün

İnsanlar idefix veya D&R gibi diğer çevrimiçi yayıncılara göz atarken, onlara bir dizi kapak küçük resmi sunulur. Bunlar genellikle oldukça küçüktür – yüksekliği 200 pikselden azdır.

Bu, başlığınız kapakta yeterince belirgin değilse okunaklı olmayacağı anlamına gelir. Ayrıca, kapağınızda anlamı açısından önemli olan bir sürü ince ayrıntı varsa, bunlar küçük resim boyutunda kaybolacaktır.

Bu, mutlaka bu ayrıntıları bir kapağa dahil etmemeniz gerektiği anlamına gelmez. Bunun anlamı, kapağınızın küçük resim boyutunda hala güçlü bir etkiye sahip olduğundan emin olmanız gerektiğidir.

Başlığınızı küçük boyutlarda okunaklı hale getirin ve grafiklerinizin en belirgin kısmının tanınabilir olduğundan emin olun (yani, bir dağ, bir dağ olarak tanınabilir olmalı, bir kişi, bir kişi olarak tanınabilir olmalıdır vb.)

Azra kohen Fi kapak tasarımı
Azra kohen Fi kapak tasarımı

7. Uygun bir yazı tipi ve renk paleti seçin

Kitap kapağınız için bir yazı tipi seçmek zor olabilir. Tam boy kapakta görüntülendiğinde harika görünmesi gerekir, ancak küçük resimlerde küçük boyutlarda okunaklı kalması da gerekir.

Çoğunlukla, herhangi bir süper ayrıntılı görüntüden veya karmaşık komut dosyası yazı tiplerinden kaçınmaya çalışın. Mükemmel yazı tipini ararken, 12 piksel veya 14 piksel boyutlarında görüntülendiğinde hala okunabilir olup olmadığını görmek için hem büyük ekran boyutlarında hem de daha küçük gövde boyutlarında deneyin.

Renk paletleri, bir kitap kapağının en büyük varlığı ya da en büyük düşüşü olabilir. Doğru renk paleti okuyucunun dikkatini çeker ve onlara kitabın tonu ve havası hakkında bir fikir verir, yanlış renkler ise okuyucunun kafasını karıştırma riskini taşır.

Örneğin, neon renkler tipik olarak bir kitabın okunmasının eğlenceli olacağını ve çok ciddi olmayacağını gösterir. Koyu renkler? Bu kitap ciddi veya korkutucu olabilir (türe bağlı olarak). Sessiz renkler? Bu kitabın muhtemelen önemli bir mesajı var.

Unutmayın: Renk paletleri, bir ruh hali oluşturmanın yalnızca bir parçasıdır.

Şeker portakalı kitap kapak tasarımı
Şeker Portakalı kitap kapak tasarımı

8. Başlığınız öne çıkmalı

Başlıklardan daha önce bahsetmiştik, ancak başlığınızın kapağınızda öne çıkması çok önemlidir.

Birisi belirli bir başlığı arıyorsa ve başlık kapakta hemen tanınmıyorsa, hemen arkasından tarayabilir. Başlıklar ayrıca kitabın içeriği hakkında güçlü ipuçları verebilir.

Başlığınızın küçük ve büyük boyutlarda okunabilir olduğundan ve arka plan grafiklerinden farklı olduğundan emin olun.

Kirke kitap kapak tasarımı
Kirke kitap kapak tasarımı

9. Sırtı veya arka kapağı gözden kaçırmayın

Bir kitabın ön kapağı tüm ihtişamı alırken, sırt ve arka kapak da önemli tasarım öğeleridir.

Bir okuyucu kitapçı raflarına göz atarken, özellikle dikenler önemlidir; burada çoğu kitap, yalnızca sırtını gösterecek şekilde raflarda düzenlenir.

Ayrıca ofset yazıcıların çalışma şekli nedeniyle ön kapağınızın, arka kapağınızın ve sırtınızın her zaman mükemmel şekilde hizalanmayabileceğini de hesaba katmanız gerekir.

Temel arka plan tasarımına tüm kapağın çevresinde devam ederek, sırt veya arka kapağın baskı hataları nedeniyle kötü görünmesini engellersiniz. Bu, tüm kitap kapağınızın profesyonel ve tutarlı görünmesini sağlar.

kitap kapak tasarımı

Çok satan unutulmaz bir kitap kapağı tasarlayın

Kitap kapağı tasarımı, çevrimiçi kitapçıların ve e-kitapların popülaritesi ile değişti, ancak iyi tasarımın temel ilkeleri hala geçerli. Okuyucunun dikkatini çeken bir kapak tasarlamak, bir kitabın başarısının anahtarıdır.

Ayrıca, Adobe Photoshop veya Illustrator gibi tasarım yazılımlarını kullanmaktan hoşlanmıyorsanız, çevrimiçi olarak inanılmaz derecede kullanışlı kitap kapağı tasarım şablonları bulabilirsiniz. Ancak, gerçekten satan, unutulmaz bir kapak tasarlama konusunda uzman, profesyonel bir serbest grafik tasarımcı bulmanızı şiddetle öneririm.

Bu Makaleler İlginizi Çekebilir!

2022 Yılının En İyi 10 Logo Tasarım Trendi
Japonya Grafik Tasarım Trendleri
UI / UX Tasarımcılar İçin Ücretsiz Font Siteleri
Tasarım Araştırması Nedir ?

Başlıca Kategoriler: NFT Haberleri | Tasarım Haberleri | Haberler