İşletmeniz için bir kurumsal marka kimliği tasarlamak eğlenceli ve yaratıcı bir süreçtir, ancak hem işletmenizin değerlerini temsil eden hem de ticari çekiciliği olan bir tasarım yaratma baskısı zor bir iş gibi gelebilir.

Yapılandırılmış bir eylem planını izlemek, beyin göçünden kaçınmanıza ve fikirlerinizi ileriye taşımanıza yardımcı olacaktır. Burada, kurumsal kimliğinizin benzersiz, gelişmiş ve süper profesyonel hissetmesine yardımcı olacak bir marka tasarımı projesine başlamak için temel dokuz adımlık rehberimi paylaşıyorum.

Kurumsal marka tasarlarken yapılması gereken işlerin sayısı (Logo! Web Sitesi! Basılı Medya, Matbaa!) zor gelebilir. Süreci yönetilebilir parçalara bölmek, yaratıcı ve idari işleri dengelemenize izin verecek ve bu da gerçek ilerleme kaydetmenizi sağlar.

Şimdi işletmeniz için yeni bir marka kimliği tasarımı geliştirmeye yönelik bu dokuz adıma geçelim.

1. Araştırmanı Yap

Boşlukta hiçbir iş olmaz, bu çok açık. Ancak, bir kurumsal marka kimliği tasarımı projesine başladıklarında birçok işletme sahibinin bunu tamamen hafife alması şaşırtıcı. Birçoğu, markalarının kaçınılmaz olarak rekabetçi bir pazarda var olacağı gerçeğini göz ardı ederek tasarım fikirlerine odaklanacaklar.

Markanızın bir uzaylı tarafından tasarlanmış gibi görünmesini önlemek veya daha da kötüsü, yanlışlıkla mevcut bir tasarımı taklit etmekten kaçınmak için (uç bir örnek olarak talihsiz Tokyo 2020 logo tartışmasına bakın), rakiplerinizin markaları hakkında biraz araştırma yapmanız gerekir.

Serbest çalışan bir yaratıcıysanız, yerel tasarım firmalarının ve reklam ajanslarının kendilerini çevrimiçi ortamda ve ofislerinde nasıl sunduklarına bir göz atın. Bir ürün için marka mı tasarlıyorsunuz ? Sektörü Google’da aratın ve sektördeki markalar için neyin uygun olduğunu okuyun. Ve anlamak için görsellere geçin. Pinterest, belirli bir sektördeki hangi markaların oyun tasarımında en üst sıralarda yer aldığını araştırmak için mükemmel bir kaynaktır.

Bir not defteri alın ve araştırdığınız markaların paylaştığı en yaygın paylaşımların bazılarını not edin. Mesela kozmetik sektörünü araştırmak ? Çeşitli cilt bakımı ve makyaj markalarında kullanılan yaygın renklere veya yazı tipi stillerine dikkat edin (İpucu: yakında kendinizi pastel renkler ve Vogue-esque serifler denizinde bulacaksınız). Kahve sektörü ? Kullanılan grafik türleri için gözlerinizi dört açın (İpucu: nadiren fotoğrafçılık ve neredeyse her zaman vintage tasarımlar).

Bu liste, kendi markanızı tasarlamaya başladığınızda, daha geniş ticari pazar için kaynağınız olacaktır. Tasarım sürecini tamamladığınızda bu listeye geri dönün. Tasarımınız listelenen özelliklerden herhangi birine sahip mi ? Değilse, markanızın rekabetçi bir pazarda başarılı olamayacak kadar alışılmadık olacağının bir işareti olabilir.

2. Nişinizi Bilin

Rekabeti araştırdınız ve kendi marka tasarımlarına nasıl yaklaştıklarını incelediniz. Şimdi bu bilgiyi beyninizin arkasına dosyalamanız ve markanız için hedefe odaklanmanız gerekiyor.

Zor kısım ? Markanızın doğru pazar sektörüne girmesini ve bazı yönlerden rakip markalara göre alakalı görünmesini nasıl sağlarsınız, aynı zamanda markanızın sadece benzersiz değil, aynı zamanda bu rakiplerden üstün olmasını nasıl sağlarsınız ?

Bir Van Gogh tablosuna saatlerce baktığınızı ve ardından buna benzer ama farklı ve hatta daha iyi bir şey çizmesini söylendiğini hayal edin. Kolay bir başarı değil mi ?

Artık rakip marka araştırma listenizi bir araya getirdiğinize göre, bunu şimdilik bir kenara koyabilirsiniz. Endişelenmeyin; onları araştırmak için zaman harcadığınıza göre, rakip markaların nasıl göründüğünü artık unutmayacaksınız. Önemli olan, kendinizi taze ve benzersiz hissettiren bir kurumsal marka tasarımı yaratabilecek konumda hissetmenizdir.

Şimdi USP’nize Unique Selling Proposition (Benzersiz Satış Teklifi) odaklanmanız gerekiyor. İşletmenizin teklifini rakiplerinizden tamamen farklı kılan nedir ? Küçük bir fotoğraf ajansı için bir marka tasarladığınızı varsayalım. Yerel fotoğrafçılara baktınız ve neler sunduklarını gördünüz. Piyasayı diğerlerinden farklı bir şekilde kullanabileceğinizi bilmeden bir işe başlamazsınız. Belki de benzersiz portre fotoğrafçılığı veya üstün post-edit hizmetleri sunuyorsunuz. Bu sizin USP’niz ve marka tasarımınızda buna atıfta bulunulması gerekiyor.

USP’nizi tanımlamakta zorlanıyor musunuz ? Markanızın efektif değerlerini bilmek, işletmenizin müşterilere gerçekte sunduğu faydalara odaklanın.

3. Kalem Kağıdı Hazırla

Bir tüketici bir markayla ilk kez karşılaştığında, göreceği ilk görsel şey markanın logosudur. Bir mağazanın tabelasında ilk gördüğünüz şey nedir ? Evet, logo. Sabah kahvenizin yanında sıvalı ne var ? Tahmin ettin.

Bir ürünle körü körüne karşılaşmadığınız sürece (örneğin, bir arkadaşınızın daha önce markasını bilmeden satın aldığı bir ürünü denediğinizi varsayalım) bir ürünle, onu üreten şirketin logosunu görmeden etkileşim kurmanız neredeyse imkansızdır.

Çoğu kurumsal marka için logolar, markanın temsil ettiği her şeyin sade bir yorumudur. Bir işletme hakkında birçok bilgiyi yalnızca logosundan yorumlayabilirsiniz. Daha resmi veya gösterişli görünmesi için bir serif yazı tipini seçmiş olabilirler, oysa bir yazı tipi bir markayı daha rahat ve sanat odaklı hissettirebilir. Renk psikolojisi de işin içinde olabilir; turuncu iyimser ve değerli, mavi sakinleştirici ve teknolojik bir duygudur. Altın veya bakır gibi metalik bir ton kullanmak, lüks faktörünü artırabilir ve bir markanın daha istekli hissetmesini sağlayabilir.

Bir logo yalnızca müşterilerin markanıza yönelik ilk çağrı noktası değil, aynı zamanda markanızın olmasını istediğiniz her şeyin görsel bir özeti olduğundan, logo, kurumsal marka kimliği tasarımı oluşturmak için doğal bir başlangıç noktasıdır.

Bir logo oluşturmaya başlamak için şimdilik bilgisayardan uzaklaşmanız gerekiyor. Bir kalem veya kurşun kalem ve büyük bir eskiz defteri alın. Temel fikirleri temsil eden hızlı karalamalar hazırlayarak başlayın.

Sembolik bir vurguya sahip (daha fazla görüntü tabanlı) bazı fikirleri ve işletmenin adının tür stiliyle oynayan bazı fikirleri hedefleyin. Tek bir fikir üzerinde uzun süre durmayın; her biri için birkaç dakika yeterli olacaktır. Renk, stil veya konsepti geliştirmenin olası yolları hakkında sahip olduğunuz herhangi bir fikri daha sonra kendinize hatırlatmak için her fikre kısa hatırlatma notları ekleyin.

Sayfayı doldurduğunuzda, bir kenara koyun ve bir sonraki sayfaya geçin. 2-3 büyük sayfayı birçok farklı, ilginç fikirle doldurmayı hedefleyin. Bazı fikirlerin diğerlerinden daha zayıf olduğunu düşünüyorsanız endişelenmeyin, hangi eskizin harika bir fikir için odak noktası olacağını asla bilemezsiniz.

İşiniz bittiğinde, eskiz defterinizden uzaklaşın ve ister bir kahve molası ister bir günlük küçük bir mola verin. İşinize geri döndüğünüzde, fikirlerinizi taze bir zihinle yeni bir ışık altında görebileceksiniz.

4. Logo Seçeneklerinizi Daraltın

Daraltın, sonra dışarıdan fikir alın. Beyin fırtınası sürecine değer verin ve bir fikre duygusal olarak çok erken bağlanmaktan kaçının.

Yenilenmiş hissederek logo eskizlerinize geri döndüğünüzde, tasarımlarınıza eleştirel bir bakış atın. Hangi tarzlar diğerlerinden daha güçlü görünüyor ? Bazı sembolik kavramlarınız dışarıdan birinin anında anlayamayacağı kadar karmaşık mı ? En fazla potansiyele sahip üç tasarımı belirleyin (belki de daha güçlü bir tematik fikre veya sadece daha güçlü bir görsel stile sahiptirler) ve bunları farklı eskizlerde daha da hassaslaştırarak her fikre kendi sayfalarını bırakın.

Bu aşamada tek bir fikir üzerinde durmaktan kaçınmak çok daha iyidir. Üç fikirden birinin en güçlü olduğunu hissetseniz bile, bu aşamada seçeneklerinizi açık tutmanız gerekir. İyileştirilmiş eskizlerinizi aldıktan sonra, dışarıdan görüş alın. Birkaç arkadaşınızı, aile üyelerinizi veya iş arkadaşlarınızı alın ve onlardan üç tasarıma bakmalarını isteyin. Kişisel favoriniz olmayan bir tasarımı tercih ettiklerini görebilirsiniz, ancak cesaretiniz kırılmasın. Bu, kurumsal marka logo tasarımınızın ticari bir çekiciliğe sahip olmasını ve yalnızca kişisel zevkinize dayalı olmamasını sağlayacaktır.

Başkalarının fikirlerine ve kendi fikirlerinize dayanarak eskizleri en güçlü tasarımınıza göre daraltın. Tasarımı daha da iyileştirme fırsatını kullanarak taslağın bir kopyasını siyah mürekkeple yapın. Bu aynı zamanda tasarımı daha minimal ve gölgeli yapıp yapmadığınızı değerlendirmek için harika bir alıştırmadır.

Tüm logoların, tam renkli olduğu gibi basit siyah ve beyaz zeminde de eşit derecede iyi görünmesi gerekir. Ardından logo tasarımınızı vektörleştirme için bilgisayara aktarmaya hazırsınız. Siyah mürekkep taslağını, varsa bir tarayıcı kullanarak tarayın veya yüksek çözünürlüklü bir resim çekmek için bir kamera veya telefon kullanın.

Hala logo tasarımlarınızdan emin değil misiniz ? Panik yapma! Bir logo şablonu, profesyonel görünümlü bir kurumsal marka logo tasarımı oluşturmak için harika bir başlangıç noktasıdır. En iyilerinden bazılarını seçmek için bu makaleye göz atın: 2022 logo tasarım trendleri

5. Renkler Hakkında Düşünün

Siyah beyaz çiziminizi bilgisayarınıza yükledikten sonra, onu vektörleştirme zamanı geldi! Son vektör logosunu oluşturmak için taranmış tasarımınızı şablon olarak kullanabilirsiniz.

Orijinal tasarımı, seçtiğiniz programda (Adobe Illustrator veya CorelDRAW gibi) kilitli bir katmana yerleştirin ve görüntüyü bir izleme yardımcısı olarak kullanarak vektörünüzü bunun üzerine oluşturun. İdeal olmasa da, vektör yazılımına güven duymuyorsanız ‘hile yapmanın’ yolları vardır; Adobe Illustrator’da Görüntü İzleme işlevini (Pencere > Görüntü İzleme) deneyin.

Şimdi de renkle denemeye başlamanın zamanı geldi. Pazar araştırmanızı tekrar düşünün; markanızın sektöründe sıkça ortaya çıkan renkler var mıydı ? Ayrıca renk psikolojisinin ilkelerinden de yararlanabilirsiniz. Logonuzun rengini değiştirmeyi deneyin ve bunun genel etkiyi nasıl değiştirdiğini değerlendirin. Belirli bir renk size nasıl hissettiriyor ? Bu duygusal çekim, markanızla elde etmeye çalıştığınız hedefle örtüşüyor mu ?

Örneğin, bir altın rengi bu spor salonu logosunu lüks hissettiriyorsa, spor salonunuzun USP’si müşterilere ucuz katılım ücretleri sunacaksa yanlış mesaj gönderiyor olabilir. Bu durumda daha sakinleştirici, verimli görünen bir mavi daha iyi bir seçim olacaktır.

Belirli markalar ve ürünlerle uzun vadeli renk çağrışımlarının etkilerini de hesaba katmalısınız. Örneğin, Birleşik Krallık’taki net paket renkleri, neredeyse her zaman, net Walker’s şirketinin köklü marka renklerini taklit eder. Bu renk kodlaması müşterilere o kadar yerleşmiştir ki, gıda ambalajlarının rengini değiştirmenin bir tüketicinin ürünün tadını nasıl algıladığını değiştirebileceği gösterilmiştir.

6. Markanızı Genişletin: Yazı Tipi

Logonuzu vektörleştirdikten ve uygun bir renge karar verdikten sonra markanızı genişletmeye başlamaya hazırsınız. Markanızın kişiliğini tanımlamanın en önemli yollarından biri, marka kimliğinize vermek istediğiniz bazı özelliklere sahip yazı tiplerini seçmektir.

Çoğu marka, biri başlıklar ve sloganlar için ve diğeri gövde metni için olmak üzere iki “marka yazı tipi” benimser. Bazı büyük markalar, kendilerine tamamen benzersiz olan özel bir yazı tipi sipariş edebilir, ancak çoğu işletme, markalarına uygun olduğunu düşündükleri yazı tiplerini benimser.

İşte bazı popüler teknoloji şirketlerinin ne kullandığını öğrenmek için bir dizi marka yönergesi. Adobe, marka kimlikleri için Clean ve Minion yazı tiplerini kullanır ve her birinin orada pazarlama varlıklarında nerede kullanılacağına işaret eder:

Kendi marka kimliği tasarımınıza nelerin uygun olabileceği hakkında fikir edinmek için geniş bir yazı tipi yelpazesine göz atın.

Büyük harfli sans serifler kendinden emin ve modern hissediyor. Yuvarlak bir stili daha keskin, grafik bir görünümle değiştirmek, bir markayı daha iddialı ve erkeksi hissettirebilir.

Komut dosyası yazı tipleri, daha gayri resmi görünmek isteyen markalar arasında popülerdir. Senaryoların vintage esintili görünümü, sanat stilleri için pazar trendinden yararlanıyor.

Bu, onu daha az kurumsal ve daha bağımsız görünmek isteyen markalar için harika bir eşleşme haline getiriyor.

Logonuzu farklı yazı tiplerinde ayarlanmış örnek bir metin parçasıyla birleştirmeyi deneyin. Birkaç seçeneğin çıktısını alın ve karşılaştırın. Her bir yazı tipi stili markanıza hangi kişilik özelliklerini getiriyor ? Hem logo tasarımınızı tamamlayan hem de onun için doğru kişiliğe sahip olan en uygun olanı belirleyebilir misiniz ?

7. Markanızı Genişletin: Fotoğraf ve Grafik

Kurumsal marka kimliği yalnızca bir logo ve yazı tipinden oluşmaz. Fotoğraf ve grafik gibi diğer görsel unsurları düşünerek markanızı genişletmeye devam edin. Logonuz, renkleriniz ve yazı tipleriniz matbaa, pazarlama ve web sitenizde sabit kalabilirken, özel fırsatlar, reklamlar veya ürüne özel ambalajlar gibi belirli mesajları iletmek için kullandığınız görseller kaçınılmaz olarak farklılık gösterecektir.

Ancak varyasyon, güçlü bir marka kimliği tasarımının düşmanıdır. Farklı görseller kullanırken, aralarında bir tutarlılık unsurunun kaldığından emin olmanız gerekir. Bu, markanızın reklamını yapmak için yalnızca bir fotoğraf stili kullanacağınızı söylemek kadar basit olabilir. Diyelim ki bir gıda işletmesi için bir kurumsal marka kimliği tasarlıyorsunuz. Marka kurallarınızdan biri, yalnızca üstten çekim kullanmanız olabilir.

Görüntü kurallarınızla istediğiniz kadar basit veya karmaşık olabilirsiniz. Bu, bir işletme büyüdükçe ve her gün markayı kullanmak için daha fazla çalışana ulaştıkça bir markanın hayatta kalması için gerekli hale gelen türden bir uygulamadır.

Diyelim ki birden fazla ofisi olan bir yaşam tarzı şirketi tarafından kullanılacak bir kurumsal marka kimliği tasarlıyorsunuz. Tüm pazarlama çıktılarının tutarlı ve marka için genel vizyonunuzla uyumlu görünmesi için resimlerle ilgili birkaç kural daha koymak isteyebilirsiniz. Tüm görüntülerin insanların fotoğrafları olması gerektiğini söyleyebilirsiniz, ancak sadece bu değil, aynı zamanda siyah beyaz portreler olmalı ve kişinin kameraya dönük olması gerekir. Yani bu üç fotoğraf kutuyu işaretleyecektir:

..ama adam kameraya bakmadığı için bu sizin kurallarınızı çiğniyor. Markanızın tutarlılığını bozan tuhaf bir şey gibi görünüyor.

8. Markanızı Uygulayın

Sıralanmış bir logonuz ve yazı tipleriniz var ve görselleri kullanmak için kurallarınızı belirlediniz. Şimdi markanızı basılı ve dijital medyaya uygulamaya başlama zamanı.

İşletmenizin müşterilerle iletişim kurmak için günlük olarak kullandığı medyaya öncelik verin; uzaktan çalışıyorsanız bu, web sitenize öncelik vermenin en iyisi olduğu anlamına gelebilir ve e-posta imzanıza logonuzu da eklemek önemlidir. Çok sayıda ağ oluşturma etkinliğine veya konferansına katılırsanız, markalı bir kartvizit sizi iyi durumda tutacaktır.

Markanızı matbaa baskılarına da entegre etmek gerçekten önemli. Potansiyel yeni müşterilere kendinizi tanıtmak istediğinizde, verebileceğiniz en iyi izlenim, markalı bir antetli kağıt (ve zamanınız varsa bir zarf da) bulundurmaktır.

Başlamanız için, tüm zor işleri sizin yerinize yapan ve hızlı ve kolay özelleştirilebilir kırtasiye şablon paketleri seçkimiz:

Marka bilincinizi faturalar ve makbuzlar arasında da genişletmek, işletmeye benzer bir izlenim bırakacaktır… Bu, daha sık zamanında ödeme alacağınız anlamına bile gelebilir!

İşletmenizin çok sayıda çalışanı veya ofisi varsa, bir marka yönergeleri kılavuzu oluşturmaya da bakmalısınız. Bu, personele ve yüklenicilere, kırtasiye malzemeleri, el ilanları ve pazarlama malzemeleri gibi daha küçük ölçekli öğelerden şirketin halka açık olarak nasıl temsil edildiğine ilişkin daha büyük ölçekli yorumlara kadar ihtiyaç duyabilecekleri her şeye markanızı uygulamanın doğru yolunu gösteren bir belge olacaktır. ofis tasarımı, reklam ve web sitesi tasarımı olarak.

9. Markanızı İnceleyin

Marka kimliği tasarımınızı tamamladınız, tebrikler! Şimdi ne olacak?

Yapmak isteyeceğiniz son şey gibi görünebilir, ancak artık kullanımda olduğuna göre markanızı gözden geçirmeye açık tutmalısınız.

Bunun ilk kısmı araştırmaya dayalıdır. Müşterilerin markaya nasıl tepki verdiğine dikkat edin. Fiziksel bir mağazanız varsa bunu yapmak daha kolay olabilir ve ayrıca markanız hakkında şahsen anketler yapmak için harika bir fırsatınız vardır.

İşletmeniz çevrimiçiyse, anketler yapmak için e-posta listelerini kullanmak (geri bildirimde bulunmak için indirimleri ve teklifleri kullanın) veya yeni marka görünümünüzü başlattıktan sonraki haftalar ve aylarda satış performansını analiz etmek isteyebilirsiniz. Satışlarınız artıyorsa, bu markanızın iyi performans gösterdiğinin güçlü bir işaretidir. Satışlarınız eskisi gibi kalıyorsa veya daha kötüsü tükeniyorsa, bu markanızın iyi karşılanmadığının bir işareti olabilir.

Markanız tam olarak çalışmıyorsa, cesaretiniz kırılmamalıdır. İşletmeler kendi görsel kimliklerini ve pazardaki benzersiz yerlerini bulmaya çalıştıkları için bu gerçekten yaygındır. Daha da önemlisi nasıl tepki verdiğinizdir.

Şimdi markanızı gözden geçirmenin ve mevcut kimliğin öğelerini değiştirmenin (renk gibi basit öğelerin değiştirilmesi bir markanın performansı üzerinde büyük bir etkisi olabilir) veya sıfırdan yeni bir kimlik oluşturmanın zamanı geldi. Pazar araştırması aşamasına dönün ve gözden kaçırmış olabileceğiniz bir şey olup olmadığına bakın. Sektör araştırmanızla daha kapsamlı olabilir misiniz? Logo tasarımlarınız hakkında dışarıdan daha fazla tavsiye alabilir misiniz?

Bir marka kimliği tasarlamak kesin bir bilim değildir, ancak metodik, ölçülü bir yaklaşımla, insanlarla duygusal ve ticari düzeyde bağlantı kuran bir şey yaratmak için gerçekten iyi bir atış yapabilirsiniz.

Sürecin her adımında size yardımcı olacak bir profesyonele ihtiyacınız varsa, Envato Studio’da uygun fiyatlı logo tasarımı ve markalama paketleri sunan bir dizi grafik tasarımcıya göz atın.

Temel Marka Kimliği Kontrol Listeniz

İşletmeniz için yeni bir marka kimliği tasarımı oluşturmak zor olabilir, ancak doğru adımları atmışsanız, ödüllendirici ve yaratıcı bir meydan okumadır. Bu, herhangi bir yeni marka kimliği oluşturmak için “kes ve sakla” kontrol listenizdir. Bu dokuz adımlı süreç, herhangi bir marka bilinci oluşturma projesini ele alma konusunda sizi iyi bir konuma getirecektir:

  • Araştırmanızı yapın—sektörünüzdeki rakiplerin marka kimliklerini inceleyin
  • Nişinizi bilin— sektördeki USP’nizi (‘benzersiz satış noktası’) anlayın
  • Kalemi kağıda dök—logoyla başlayın ve bir dizi sembolik ve türe dayalı fikir taslağı oluşturun
  • İyileştirmek için nihai bir tasarım seçmeden önce üç logo konseptine kadar daraltın
  • Renkleri düşünün; logonuza en uygun rengi seçmek için rengin psikolojisine bakın
  • Markanızı yazıyla genişletin—başlıklar ve gövde metni için iki marka yazı tipi seçin
  • Markanızı görsellerle genişletin—pazarlama malzemelerinizde fotoğraf ve grafik kullanma kurallarını tanımlayın
  • Markanızı web siteleri, antetli kağıtlar ve kartvizitler gibi basılı ve dijital ortamlarda uygulayın
  • Markanızı gözden geçirin—markanızın işe yarayıp yaramadığını değerlendirin ve iyi performans göstermiyorsa gözden geçirmeyi düşünün.
  • Marka tasarlama ve oluşturma konusundaki bu yeni kursla başarılı markalar tasarlama ve oluşturma sürecini daha ayrıntılı olarak keşfedin:

Kaynak : https://business.tutsplus.com/articles/how-to-design-a-new-brand-identity-for-your-business–cms-27036