Connect 2021’de Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, uygulamalarını ve teknolojilerini yeni bir şirket markası altında bir araya getiren Meta’yı tanıttı. Meta’nın odak noktası, meta evreni hayata geçirmek ve insanların bağlantı kurmasına, topluluklar bulmasına ve işletmeleri büyütmesine yardımcı olmak olacaktır.

Metaverse, günümüzün çevrimiçi sosyal deneyimlerinin bir melezi gibi hissedecek, bazen üç boyuta genişletilecek veya fiziksel dünyaya yansıtılacak. Birlikte olamadığınız zamanlarda bile diğer insanlarla sürükleyici deneyimleri paylaşmanıza ve fiziksel dünyada yapamayacağınız şeyleri birlikte yapmanıza olanak tanır. Bu, uzun bir sosyal teknoloji serisinde bir sonraki evrim ve şirketimiz için yeni bir sayfa açıyor.

Facebook şirket adını Meta olarak değiştirdi


Kilit Başlıklar

  • Facebook şirket adını Meta olarak değiştirdiğini duyurdu.
  • Facebook Connect artırılmış ve sanal gerçeklik konferansında duyurulan isim değişikliği, şirketin sosyal medyanın ötesinde artan hedeflerini yansıtıyor.
  • Yeniden markalaşma, şirketin geçtiğimiz ay boyunca ihbarcı Frances Haugen’in dahili belge hazinesinden kaynaklanan bir dizi haber raporuyla uğraşmasının ardından geldi.

Mark zuckerberg metayı tanıttı
David Paul Morris Bloomberg Getty Images

Mark Zuckerberg Facebook şirket adını Meta olarak değiştirdiğini duyurdu.

İsim değişikliği, Facebook Connect artırılmış ve sanal gerçeklik konferansında duyuruldu. Yeni isim, şirketin sosyal medyanın ötesinde artan hedeflerini yansıtıyor. Artık Meta olarak bilinen Facebook, sanal bir dünyada çalışma ve oynama vizyonunu tanımlamak için bilim kurgu terimi metaverse’e dayanan yeni takma adı benimsedi.

“Bugün bir sosyal medya şirketi olarak görülüyoruz, ancak DNA’mızda insanları birbirine bağlamak için teknoloji oluşturan bir şirketiz ve metaverse, tıpkı başladığımız zamanki sosyal ağlar gibi bir sonraki sınırdır.” Dedi.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg

Temmuz ayında şirket, metaverse üzerinde çalışacak bir ekibin kurulduğunu duyurdu. İki ay sonra şirket, şu anda şirketin donanım bölümünün başkanı olan Andrew “Boz” Bosworth’u 2022’de baş teknoloji sorumlusu rolüne yükselteceğini söyledi. Şirket, üçüncü çeyrek kazanç sonuçlarında dördüncü çeyrekten itibaren donanım bölümü Reality Labs’ı kendi raporlama segmentine ayıracağını duyurdu.

Zuckerberg, yazdığı bir mektupta, “Umudumuz, metaverse bir milyar insana ulaşacak, yüz milyarlarca dolarlık dijital ticarete ev sahipliği yapacak ve milyonlarca yaratıcı ve geliştirici için işleri destekleyecek” dedi.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde şirket, bir dizi Portal görüntülü arama cihazı sunarak, Ray-Ban Stories gözlüklerini piyasaya sürerek ve Oculus sanal gerçeklik başlıklarının çeşitli sürümlerini piyasaya sürerek donanım konusundaki çabalarını hızlandırdı. Şirket, artırılmış ve sanal gerçekliğin önümüzdeki yıllarda stratejisinin önemli bir parçası olacağını belirtti.

Mark Zuckerberg Meta adını nasıl yarattı ?

“Meta”yı seçtik çünkü “ötesi” anlamına gelebilir. Bu sonraki bölüm, bizi dijital bağlantının bugün mümkün kıldığının ötesine, ekranların kısıtlamalarının, mesafenin ve hatta fiziğin sınırlarının ötesine götürecek, hepimizin yarattığı bir gelecek. Şirketimiz için Meta, her zaman inşa edilecek daha çok şeyin olduğunun bir hatırlatıcısıdır.

Facebook Meta Logosu

Mark Zuckerberg’in Meta logosu ne anlama geliyor ?

Geleneksel marka tasarım süreçlerinden farklı olarak, bu sembolü hareket halinde ve 3 boyutlu yaşamak için tasarladık. Kendi Quest teknolojimizi kullanarak uzayda tek bir çizgiden çizilen Meta sembolü, 2D ve 3D bağlamlar arasında sorunsuz bir şekilde çalışan sürekli bir döngü oluşturur. Farklı bakış açılarından deneyimlemek ve etkileşim kurmak için tasarlanmıştır. Meta veri tabanındaki sonsuz ufukları simgeleyen “Meta” için bir M’ye ve bazen bir sonsuzluk işaretine benzeyebilir.

Bu makale ilginizi çekebilir: Facebook Meta Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey