Markanızı farklılaştırmanız gerektiğini herkes duymuştur. Ama gerçekten önemli mi ? Ve eğer öyleyse, bunu nasıl yaparsınız ? 

Başarılı marka farklılaştırma, müşterilerin zihninde kalma şansının artması anlamına gelir.

Bu yazıda, markaların pazarda farklılaşmak için kullandıkları yaygın ve değerli stratejilerini ana hatlarıyla belirttim.

Marka farklılaştırma stratejileri

İcat / Yenilik

Bir markayı farklılaştırmanın en iyi yolu bir şey icat etmektir. Bu şekilde pazar lideri olarak görülüyorsunuz çünkü pazara ilk giren sizsiniz.

Örnek: Google (Algoritma yenilikleri), Netflix

Satış Sonrası Hizmet

Satın alma öncesi ve sonrası deneyimini keyifli kılan markaları insanlar sever çünkü müşteri sadakati, mutluluk ile doğrudan orantılıdır.

Örnek: Amazon

Fiyat Farklılaştırma

En yaygın farklılaştırma biçimlerinden biridir. Ölçek olarak ucuzdan pahalıya / En iyiyiye kadar farklı fiyatlarda ürünlerinizin olması hedef kitlenizi arttıracaktır.

Örnek: Samsung

Kalite Algısı

Burada, tüm müşterilerin satın alma kararı vermek için bilmeniz gereken, ürünü üreten ve tasarlayan şirkettir. Bu strateji, şirketin vaadini destekleyen müşteri deneyimine ve programlarına dayanır.

Örnek : Apple

Ambalaj

Ambalaj satar. Bir alışveriş merkezine girdiğinizde ve farklı türde ürünleri içeren 100’lerce rafı hayal edin. Böyle bir zamanda, ambalaj, sloganlar, etkili bir strateji sunabilir.

Örnek : Coca Cola

Ürün Dayanıklılığı

Bu strateji ürünler seviyesindedir. Uzun kullanım ömrü, kullanım kolaylığı aynı niş içindeki diğer ürünler için bir farklılaşma noktası olarak hizmet edebilir.

Örnek : Duracell

Markanızı Hangi Stratejiyle Farklılaştırmalısınız ?

Markanın en iyi yaptığı bir şeyden yararlanarak veya öne çıkaracak farklı stratejileri birleştirerek farklılaştırmanın birçok yolu vardır. Yukarıda belirtilen stratejilerden markanız için uygun olanı seçebilirsiniz.

Başarılı farklılaştırma, müşterilerin zihninde kalma şansının artması anlamına gelir.

Caner Gürpınar