1971’de Seattle’da kurulan Starbucks, tarihteki en tanınmış marka yeniden tasarımlarından bazılarına maruz kaldı. Dünyanın en popüler ve sevilen kahvelerinden bazılarını satmak, belirli bir imajı korumak için bir marka üzerinde muazzam bir baskı oluşturabilir. Logoları, varlıkları ve markaları, zorlukları iyi bir şekilde karşıladı ve dünyanın en tanınmış markalarından birinin yaratılmasına yardımcı oldu.

Starbucks, hikayesinin ruhunu yakalamaya yardımcı olan adı, markası ve logosu boyunca uzanan bir deniz temasına sahiptir. Adını Moby Dick’in ilk arkadaşı olan Starbuck’tan almıştır. Kurucular başlangıçta Ahab’ın balina gemisinden sonra kahveye “Pequod” adını vermeyi amaçladılar. Her sokak köşesinde bir Pequod hayal edebiliyor musunuz veya her sabah Pequod ev karışımını alıyor musunuz?

Markanın özünde Starbucks deniz kızı var. Çıplak göğüslü, iki kuyruklu deniz kızı, kahvenin kendisi kadar baştan çıkarıcı olması amaçlanmıştır. Eski bir on altıncı yüzyıl İskandinav gravürüne dayanmaktadır.

Dünyanın en büyük özel kahve kavurucusu ve perakendecisi olan Starbucks, bugün hepimizin bildiği ve sevdiği marka ve marka yeniden tasarımlarını yaratmak için Lippincott ile birlikte çalışan etkileyici bir dahili Global Creative ekibine sahiptir.

Araştırma ajansının vaka çalışmasına göre, “Starbucks yeni logo ve görsel kimlik sisteminin geçmişi hakkında olduğu kadar geleceği hakkında da bir şeyler söylemesini istedi. Logoyu geçtikten sonra, kendilerine yeni ürün, bölgesel ve deneyim fırsatlarını keşfetme özgürlüğü ve esnekliği sağlayan ve aynı zamanda mevcut ve gelecekteki müşterileri ile adım adım ilerlemelerini sağlayan bir program istediler.”

Yaratıcı ekibin karşılaştığı süregelen zorluklardan biri, dünya çapındaki insanlara hitap edecek bir tasarım ve marka bulmayı içerir. 55’ten fazla ülkede faaliyet gösteren uluslararası kahvehanenin hitap etmesi gereken çok geniş bir müşteri kitlesi var.