MetaMask, Ethereum blok zinciri ile etkileşim kurmak için kullanılan bir yazılım kripto para cüzdanıdır. Kullanıcıların, daha sonra merkezi olmayan uygulamalarla etkileşim kurmak için kullanılabilecek bir tarayıcı uzantısı veya mobil uygulama aracılığıyla Ethereum cüzdanlarına erişmelerine olanak tanır. MetaMask, Ethereum tabanlı araçlara ve altyapıya odaklanan bir blockchain yazılım şirketi olan ConsenSys Software Inc. tarafından geliştirilmiştir.

MetaMask, Ethereum blok zincirine bağlanan bir kripto para cüzdanı işlevi gören popüler ve yerleşik bir tarayıcı uzantısıdır. MetaMask, kullanıcıların cihazlarına tüm blok zincirini indirmelerine gerek kalmadan geniş bir merkezi olmayan uygulamalar (Dapps) evrenini barındıran Ethereum ekosistemi ile etkileşime girmelerini sağlar. Bu nedenle, merkezi olmayan borsalara (DEX), oyun platformlarına, kumar sitelerine ve diğer birçok uygulamaya kolay erişim için en iyi Ethereum cüzdan çözümlerinden biridir.
Cüzdan, Chrome, Firefox, Brave ve Microsoft Edge gibi en yaygın olarak kullanılan tarayıcılarla uyumludur. MetaMask, Ethereum’un yerel para birimi ETH’yi depolamanın yanı sıra, protokolün ERC-20 ve ERC-721 standartları üzerine inşa edilmiş jetonları da tutar.
MetaMask, Aaron Davis ve blockchain şirketi ConsenSys tarafından kuruldu.
Aşağıdaki kılavuz, MetaMask’in özelliklerini, MetaMask’in nasıl kurulacağını ve kullanılacağını ve MetaMask’in güvenli olup olmadığını inceleyecektir.

MetaMask: Kısa Bir Tarihçe ve Temel Özellikler

MetaMask, 2016 ile Eylül 2020 arasında cüzdanın oluşturulması arasında 400.000 kullanıcı kazandı. Geçen Ekim ayında, aylık bir milyon aktif kullanıcıya ulaştı. 2019’dan önce, Ethereum çevrimiçi cüzdanı yalnızca Firefox ve Chrome için bir masaüstü tarayıcı eklentisi olarak mevcuttu. Eylül 2020’de ConsenSys, Android ve iOS destekli mobil cihazlar için ilk resmi MetaMask mobil uygulamasını yayınladı.
Bir güvenlik şirketi olan Least Authority tarafından yapılan bağımsız bir denetime göre, Ethereum çevrimiçi cüzdan, güvenlik ve tasarım açısından birinci sınıf özellikler ve işlevler sağlar.
MetaMask’i en iyi Ethereum cüzdanı yapan bir özellik, her kullanıcının cihazında parolaları ve özel anahtarları güvenli bir şekilde saklayan olağanüstü şifreleme teknolojisidir. Ayrıca, kullanıcıların birden fazla cüzdan bağlamasına ve Ethereum ana ağı, ana test ağları ve hatta Binance Akıllı Zincir ana ağı arasında geçiş yapmasına olanak tanır.

MetaMask Cüzdanı Güvenlimidir ?

Ethereum blok zinciriyle uyumlu başka bir cüzdan, MetaMask ile bazı temel farklılıkları olan Trust Wallet’tır. Örneğin, MetaMask hem tarayıcı hem de mobil tabanlı bir cüzdan iken Trust Wallet yalnızca mobil cihazlarda kullanılabilir. Ayrıca Trust Wallet, Ethereum ve varlıklarından daha fazlasını destekler. Kullanıcılar, ETH, Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC) ve Ripple (XRP) dahil olmak üzere daha geniş bir dijital para birimi yelpazesini depolayabilir.
Trust Wallet’ın diğer işlevleri arasında BTC satın alma, depolanan fonlardan faiz kazanma, takas edilemeyen token (NFT) ekosistemi ile etkileşim kurma, kripto fiyatlarını izleme ve kripto para borsası olarak hareket etme yeteneği yer alır.
MetaMask Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

MetaMask Chrome Tarayıcı Uzantısını Yükleyin

Cüzdanı kullanmaya başlamak için doğru tarayıcı eklentisini yüklemeniz gerekir. Kurulum süreci ve kullanım, kullandığınız tarayıcıdan bağımsız olarak neredeyse benzerdir.
Başarılı bir kurulumdan sonra, görünen iletişim kutusundaki “Başlayın” düğmesine tıklayın. Bu, “Cüzdan Oluştur” seçeneğine yol açacaktır.
Bir sonraki iletişim kutusunda, “MetaMask’i İyileştirme”ye yardımcı olmak için kabul edebilir veya etmeyebilirsiniz.

Ardından, bir şifre oluşturmanız istenecektir. MetaMask, harfler, sayılar ve semboller dahil olmak üzere en az sekiz karakterden oluşan güçlü bir parola olarak kabul eder. “Oluştur” a basın ve ardından 12 kelime içeren tohum yedekleme ifadesini yazın.

MetaMask Parola Kurtarma Cümlesini Kaydet ve Sakla

Her zaman bir başlangıç ​​cümlesi yazmanız ve diğer taraflardan güvenli bir yerde saklamanız önerilir. Ayrıca, tohum kurtarma olarak da adlandırılan yedekleme ifadenizin dijital bir kopyasını asla saklamamanız şiddetle tavsiye edilir. Herhangi biri buna erişim elde ederse, tohumu başka bir cüzdana aktararak ve fonlarınıza tam erişim sağlayarak cüzdanınızı temizleyebilir ve muhtemelen de temizleyecektir.

Yedekleme ifadesi, şifrenizi unutmanız, cihazınızın hasar görmesi veya MetaMask’i başka bir cihazda açmak istemeniz durumunda cüzdanınızı kurtarmanın tek yolu olacaktır. “İleri” düğmesine tıklamak sizi “gizli Yedekleme İfadesi” onay sayfasına götürür.

Burada, ifadeyi tam olarak sunulduğu sırayla girmeniz gerekir. Bundan sonra, “Onayla” düğmesine basın.

Başarılı bir onaydan sonra kurulum işlemi sizi kurulum işlemini tamamlamak için “Tüm Bitti”yi tıkladığınız son sayfaya götürür. Sonuç olarak, otomatik olarak giriş yapacak ve Ethereum ekosistemiyle arayüz oluşturmaya hazır olacaksınız.

Çıkış yaptığınızda, tarayıcınızdaki MetaMask simgesine tıklayın ve cüzdana tekrar erişmek için oturum açma kimlik bilgilerini kullanın. Simgenin genellikle tarayıcının sağ üst köşesinde göründüğünü unutmayın.

MetaMask Cüzdan Özellikleri

Cüzdan içerisinde, “Varlıklar” sekmesinden fonlarınıza erişebilir ve “Aktivite” bölümünde aktivitenizi takip edebilirsiniz.

MetaMask üzerinde bir işlem, alıcının Ethereum adresini, göndermek istediğiniz miktarı ve ödemek istediğiniz gaz maliyetini girmenizi sağlayan “Gönder” seçeneği ile başlar.

MetaMask Mobil

Özellikle, mobil sürüm, masaüstü tarayıcı tabanlı uzantılarla aynı işlevleri sağlar. Bu nedenle, güvenli oturum açmalar, anahtar kasaları, hesaplar sağlar ve kullanıcıların DApp tarayıcısını kullanarak Ethereum tabanlı DApp’lere göz atmalarına olanak tanır. Sıcak bir cüzdan olmasına, yani internete bağlı olmasına rağmen, MetaMask, Ledger, CoolWallet, KeepKey ve Trezor gibi soğuk cüzdanlarla bağlantı kurmayı kolaylaştırır.
MetaMask’ı Android veya iOS’ta kullanmak için Android için Google Play Store’dan veya iOS için App Store’dan MetaMask mobil uygulamasını indirmeniz ve istemleri izlemeniz gerekir.

iOS kullanıcıları için MetaMask mobil uygulaması buradan indirilebilir.

Android kullanıcıları için MetaMask mobil uygulaması buradan indirilebilir.

MetaMask Ücretleri Nelerdir?

MetaMask, Ethereum ağının durumuna bağlı olarak her işlem için varsayılan bir gaz ücreti sağlar. Ek olarak, kullanıcılara parametre özelleştirmesine izin veren gelişmiş bir sekme aracılığıyla gaz ücretlerini ve gaz limitlerini değiştirme seçeneği sunulur.
Ücretler ve limitler arasındaki fark, ücretlerin işlemlerin işlem maliyeti olması, gaz limitlerinin ise bir kullanıcının tek bir işlem için bahis yapmak istediği en yüksek işlem maliyetleri olmasıdır.
İşlem ücretlerinin, ikinci en büyük merkezi olmayan blok zincirinde işlem işleme hızını belirlediğini unutmayın. Fiyatlar ne kadar yüksek olursa, onay süresi o kadar hızlı olur ve bunun tersi de geçerlidir.

MetaMask, gaz ücreti seçeneklerini “En Hızlı, Hızlı ve Yavaş” olarak ayırır.

Gaz ücretleri, 2021‘de bugüne kadar büyük bir sorun olan ve akıllı sözleşme ağının çözmesi için büyük bir engel olan Ethereum blok zincirindeki tıkanıklığa bağlıdır. Gaz ücretlerinizi MetaMask tarafından sağlanan varsayılan ücrete göre çok düşük ayarlarsanız, işleminizin takılıp asla onaylanmama ihtimalinin yüksek olduğunu unutmayın.

MetaMask Güvenli mi?

MetaMask’in çevrimiçi doğası, güvenlik seviyesini Trezor ve Ledger gibi soğuk depolama çevrimdışı cüzdanlarına kıyasla sınırlar; Ancak, hem masaüstü hem de mobil platformlarda kolay kurulumu ve kullanılabilirliği sayesinde Ethereum DApp dünyası ile erişim kolaylığı açısından diğer cüzdanları geride bırakıyor. Aslında, MetaMask tarayıcı uzantısı olmasaydı DeFi sektörünün nasıl bu kadar çoğalacağını hayal etmek zor.

MetaMask’e göre, sunucularında kişisel veya özel veriler üzerinde herhangi bir kontrolleri yoktur ve her şey kullanıcının tarayıcılarında ve şifresinde korunur veya şifrelenir.
Bununla birlikte, MetaMask, kripto varlıklarının depolanması için internete bağlı bir yazılım cüzdanı olduğu için hala sıcak bir cüzdan olarak kabul edilir. Sıcak cüzdanlar, kripto varlıklarının bir donanım üzerinde çevrimdışı olarak depolanması olan soğuk cüzdanlardan genellikle daha az güvenli olarak kabul edilir. Bunlar, kripto varlıklarını saklamanın en güvenli şekli olarak kabul edilir.
Ek olarak, cüzdanın gaz limitini ortalama ücretlerin üstüne veya altına ayarlama seçeneği, kullanıcılara işlemlerinin ne kadar hızlı gerçekleştirileceğini ve ne kadar ücret ödemeleri gerektiğini seçme özgürlüğü verir; çoğu kripto cüzdanında bulunmayan bir işlev.