Metaverse, kullanıcıların sanal olarak etkileşime girmesini sağlamak için sosyal medya, çevrimiçi oyun, artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR) ve kripto para birimlerinin özelliklerini birleştiren dijital bir gerçekliktir.

Artırılmış gerçeklik, kullanıcı deneyimini geliştirmek için görsel öğeleri, sesi ve diğer duyusal girdileri gerçek dünya ayarlarına yerleştirir. Buna karşılık, sanal gerçeklik tamamen sanaldır ve kurgusal gerçeklikleri geliştirir.

Meta veri deposu büyüdükçe, kullanıcı etkileşimlerinin mevcut teknolojinin desteklediğinden daha çok boyutlu olduğu çevrimiçi alanlar yaratacaktır. Meta veri tabanındaki kullanıcılar, yalnızca dijital içeriği görüntülemek yerine, dijital ve fiziksel dünyaların birleştiği bir alana kendilerini kaptırabilecekler.

Teknolojideki en büyük fikirler, gerçekten tutarlı olmadan önce genellikle sözlüğe girer. Jargon birdenbire ortaya çıkıyor, yeterince açıklanmıyor ve fazla kullanılıyor: nesnelerin interneti, paylaşım ekonomisi, bulut.

Bazı nadir durumlarda, terminoloji yapışır. Pek çok insan gevşek bir şekilde ilişkili pek çok şey hakkında çok konuşur ve sonra bu şeyler yarı anlaşılır tek bir şeyde birleşir. Sonra hayatımızı sonsuza kadar o şeyin içinde yaşarız. “İnternet” hakkında bir şeyler duyduğunuzu hatırlıyor musunuz? “Metaverse” için hazır olun.

Terim, dijital antik çağlardan gelmektedir: Yazar Neal Stephenson tarafından 1992 tarihli “Snow Crash” adlı romanında türetilmiş, daha sonra Ernest Cline romanı “Ready Player One”da Vaha olarak yeniden tasavvur edilmiştir. içinde yaşadığımız analog.

Kurguda, ütopik bir metaverse, sosyal normların ve değer sistemlerinin yeniden yazılabileceği, kültürel ve ekonomik sklerozdan kurtulduğu yeni bir sınır olarak tasvir edilebilir. Ancak daha sıklıkla metaverse’ler biraz distopiktir – düşmüş bir dünyadan sanal sığınaklar.

Bir terim olarak, metaverse, pandeminin çevrimiçi-her şey değişimi sırasında ivme kazanan çeşitli sanal deneyimlere, ortamlara ve varlıklara atıfta bulunur. Birlikte, bu yeni teknolojiler, internetin bir sonraki adımda ne olacağına dair ipuçları veriyor.

Bu kelime, 2021 yılının Ekim ayının ortalarında, şirketin metaverse bağlılığını benimsemek için yeni bir adla tamamlanan bir Facebook markası hakkında söylentiler dönmeye başladığında haberlerde görünmeye başladı.

metaverse facebook ilişkisi
metaverse facebook ilişkisi

Metaverse Hakkında Önemli Bilgiler

  • Meta veri deposu, insanların internet üzerinden eriştiği paylaşılan bir sanal ortamdır.
  • Sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) gibi teknolojiler, bir “sanal varlık” duygusu yaratmak için meta veri tabanında birleştirilir.
  • Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, artırılmış gerçeklik gözlüklerinin sonunda akıllı telefonlar kadar yaygın olacağına inanıyor.
  • Ekim 2021’de Facebook, metaverse’i şekillendirmeye yardımcı olmak için Avrupa Birliği’nde (AB) 10.000 yeni yüksek vasıflı iş yaratma planlarını duyurdu.

Oyuncuların kendi dünyalarını inşa edebilecekleri Roblox ve Fortnite ve Animal Crossing: New Horizons gibi video oyunları, çoğu sosyal medya gibi metaverse eğilimlerine sahiptir. Değiştirilemez bir jetonunuz veya hatta sadece bir miktar kriptonuz varsa, metaversal deneyimin bir parçasısınız. Sanal ve artırılmış gerçeklik, en azından, bitişik meta veri deposudur. Dijital bir avatar kullanarak bir iş toplantısına veya bir partiye katıldıysanız, metaverse mahallesine adım atıyorsunuz demektir.

Kurucular, yatırımcılar, fütüristler ve yöneticiler, sosyal bağlantı, deney, eğlence ve en önemlisi kâr potansiyelini açıklayarak metaverse’deki iddialarını paylaşmaya çalıştılar.

Girişim kapitalisti ve üretken bir denemeci olan Matthew Ball, metaveriyi sanal bir dünya ya da bir alan olarak değil, “mobil internetin bir tür ardıl durumu” olarak tanımlıyor – son derece bağlantılı bir yaşam için bir çerçeve. “Temiz ‘Metaverse’den Önce’ ve ‘Metaverse’den Sonra’ olmayacak” diye yazıyor. “Bunun yerine, farklı ürünler, hizmetler ve yetenekler bütünleşip bir araya geldikçe zaman içinde yavaş yavaş ortaya çıkacak.”

Mayıs ayında CNET’e konuşan Mark Zuckerberg, kendi Facebook merkezli görüşünü paylaştı: “Mümkün olduğunca çok insanın sanal gerçekliği deneyimleyebilmesini ve metaverse atlayabilmesini ve bu sosyal deneyimleri bunun içinde yaşamasını istiyoruz, İnsanların Facebook’un Oculus kulaklıklarını kullanarak keşfetmesini umduğu şirketin deneysel sanal gerçeklik ortamı Horizon’a atıfta bulunarak” dedi.

NFT‘ler için bir pazar yeri olan Foundation’ın kurucusu ve CEO’su Kayvon Tehranian, aynı zamanda, internetin eski temsilcilerinin ve kullanıcılarının yanlış yaptığına inandığı şeyi doğru yapmak için bir metaverse inşa etme şansı olarak görüyor. Anahtarın blockchain teknolojisi olduğunu söyledi. İnsanların metaverse ile nasıl etkileşimde bulunduğu ikincildir.