Alman otomobil üreticisi Opel, otomobil ve scooter arasındaki boşluğu kapatmayı amaçlayan ve 15 yaşındaki insanlar tarafından sürülebilen elektrikli bir Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik aracını piyasaya sürdü.

Rocks-e olarak adlandırılan Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik aracı (SUM), resmi olarak hafif motorlu araç olarak sınıflandırılmıştır.

Araç bu sonbaharda Almanya’da piyasaya sürülecek ve uygun ehliyete sahip 15 yaşındaki kişiler tarafından sürülebilecek.

İki kişilik araç sadece 2.41 metre uzunluğunda ve 1.39 metre genişliğinde ve sadece 471 kilogram ağırlığında.

Opel’in satış ve pazarlama müdürü Stephen Norman, “Yeni Opel Rocks-e’miz her açıdan tavizsizdir” dedi.

“Tasarım cesur ve saf, boyutları son derece kompakt,” diye devam etti. “SUM’umuz tamamen elektrikle çalışıyor ve fiyatı rakipsiz.”

Elektrikli otomobil, şehir içi kullanım için emisyonsuz, park etmesi kolay bir araç olarak tasarlandı. 75 kilometreye (46 mil) kadar bir menzile sahiptir ve saatte 45 kilometreye (saatte 28 mil) kadar çıkılabilir.

Tamamen şarj olabilen 5.5 kilowatt saatlik bir bataryaya sahiptir. Kolay ve rahat şarj sağlamak için araca üç metre uzunluğunda bir kablo entegre edilmiştir.

Opel, Rocks-e’yi verimli olacak şekilde tasarladı, ancak aynı zamanda emelleriyle uyumlu güçlü bir estetiğe de sahip.

Norman, “Rocks-e herkese elektrikli mobilite sağlıyor ve sıra dışı, sade tasarımıyla şehir trafiğinde çok dikkat çekecek” diye ekledi.

Otomobilin önü, LED farlar ve göstergelere sahip yeni Opel Vizor marka yüzü ile öne çıkıyor.

Otomobilin her iki kapısı da üretim maliyetini artırmak için aynı olacak şekilde tasarlandı. Bu, farklı yönlerde sallandıkları anlamına gelir. Yolcu kapıları normal yönde açılırken, sürücü kapısı ters çevrilir ve geriye doğru açılır.

Aracın içinde, temel bilgilerin kolayca görülebildiği basitliğe odaklanılır.

Aydınlık ve açık iç mekan, panoramik cam tavan ile tamamlanmıştır.

Araç, Opel’in PACE’inin bir parçası olarak piyasaya sürüldü! 2024 yılına kadar piyasaya sürülen her Opel modelinin elektrikli bir varyantını görecek olan strateji.

Rocks-e hakkında daha fazla bilgiyi web sitesinde bulabilirsiniz. Tıklayınız

Endüstriyel tasarımında yeni trendler