Pinterest, görüntüleri tablolara sabitlemenizi sağlayan çok popüler bir web platformudur. 2010 yılında kurulan tasarım, seyahat, yemek pişirme ve dekorasyon gibi çeşitli konularda görüntüler bulmak mümkün. Bununla birlikte, özellikle bir blogunuz varsa, bu sitenin SEO’suna büyük bir destek sağlayabileceğini biliyor muydunuz? Ama önce, Pinterest’te sakınılması gereken 10 hataya daha yakından bakalım.

1- Profilinizi tamamlamak için zaman ayırmamak

Profiliniz Pinterest hesabınızın temelini oluşturur. Bu nedenle, bu sayfayı tamamlamak için zaman ayırmak önemlidir, sadece birkaç dakika sürecektir! Logonuzu, adınızı ve web sitenize bir bağlantı ekleyerek başlayın, ardından kendinizin veya sitenizin kısa bir açıklamasını yazın. Bu, bu platformun güvenilir bir kullanıcısı olarak sunulmanıza olanak tanır.

2- Pinterest’i Facebook gibi kullanmak

Pinterest Facebook değil. İnstagram da değil. Bu platform, sosyal medyadan çok, bir arama motoru olan Google’a benzer. Gerçekten de, muhtemelen fark ettiğiniz gibi, üyeler arasında pinlerin veya ilginç tabloların kayıtları dışında çok fazla etkileşim yoktur. Bu nedenle, iğnelerinizi oluştururken bunu akılda tutmak önemlidir. Kullanıcılar tarafından aranacak içeriği yayınlayın.

3- Blogunuzu tanıtmak için Pinterest kullanmamak

Bir blogunuz varsa, makalelerinizi tanıtmak için Pinterest’i kullanmayı hiç düşündünüz mü? Muhtemelen metinlerinizi paylaşmak için Facebook veya Instagram’ı zaten kullanıyorsunuz, ancak Pinterest’in şu anda bir siteye en yüksek tıklama oranlarından birine sahip olduğunu biliyor muydunuz? İlk olarak, metinlerinizi yazın ve insanlarla ilgilenme potansiyeli en yüksek olanları seçin. Ardından güzel bir montaj oluşturun, ardından makalenize yönlendiren bir bağlantı vereceğiniz bir pin oluşturun. Bu kadar basit! Ayrıca, farklı stilleri deneyerek bir öğe için farklı pinler oluşturmaktan çekinmeyin.

4- Pinlerinize açıklama yazısı yazmamak

Pinlerden bahsetmişken, Pinterest’te yayınladığınız her resim için bir açıklama yazmak için zaman ayırmanız önemlidir. Bu site Google gibi çalışıyor. Bu nedenle, anahtar kelimelerinizi indekslemek ve pinlerinizi bulmak mümkün olacaktır. Hem iğnenin konusuyla alakalı hem de potansiyel okuyucularınıza hitap edecek bir açıklama eklediğinizden emin olun.

5- Hedef bağlantısı ekleme

Yukarıda belirtildiği gibi, Pinterest web siteniz için hızlı bir şekilde bir tavsiye sitesi haline gelebilir ve doğru şekilde yaparsanız ziyaretçi getirebilirsiniz. Bu nedenle, her PIN yayınladığınızda makalenize bir bağlantı eklemek önemlidir. Konuyla ilgili daha fazla okumak isteyenler makalenin tamamına erişebilecekler.

6- Düşük kaliteli görüntüler kullanmak

Görüntüler Pinterest’in temelini oluşturur. Bu nedenle, insanların dikkatini çekmek ve göze çarpmak istiyorsanız kaliteli pinler oluşturmak zorunludur. Özellikle, iğnelerinizin çözünürlüğü, biçimi iyi olduğundan ve varsa metni kolayca görebildiğinizden emin olmanız gerekir. Pinterest için montajları nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, kesinlikle Canva’yı kullanabilirsiniz. Bilginiz için Canva’nın Pinterest için önerdiği biçim 735 x 1102 pikseldir.

7- İlham kaynağı olarak kullanmamak

Beyaz sayfa sendromuyla mı karşılaşıyorsunuz? Sanatsal bir alanda mı çalışıyorsunuz? Pinterest, ister dekorasyon ister marka olsun, yaratıcı projeleriniz için ilham bulmanıza yardımcı olmak için büyük bir yardımcı olabilir. Araştırma ile başlayın, sonra ilginç pinleri iyi tanımlanmış tablolarda gruplayın. Göreceksiniz, bir süre sonra onsuz yapamayacaksınız!

8- Profesyonel hesabı kullanmamak

Pinterest’in profesyonel bir hesaba ücretsiz sahip olma seçeneğini sunduğunu biliyor muydunuz? Kişisel hesabınızı ayırmanıza yardımcı olmanın yanı sıra (denemek için en iyi tariflerde veya oturma odanızı nasıl dekore etmek istediğinize dair tablolarınız varsa), amacı web sitenizi veya şirketinizi tanıtmak olan bir hesap. , pinlerinizdeki istatistiklere erişebileceksiniz. Gerçekten de, iğnelerinizin gösterimleriyle ilgili değil, aynı zamanda kitleniz ve etkileşimleri hakkındaki verileri de görebilirsiniz.

9- Sık Pin yayınlamamak

Ne yazık ki, arada bir pin göndermek sizi bir Pinterest yıldızı yapmaz. Gerçekten de, bazı etkileyiciler günde otuz kez yayınlamanız gerektiğini bile söylüyor! Panik yapmadan veya pes etmeden önce, kendinize günde binlerce görünüme ulaşmadan bir yerden başlamanız gerektiğini söyleyin. Size sunmamız gerekenler şunlardır: makalelerinizin her biri için bir raptiye oluşturarak başlayın, ardından en popüler makaleleriniz için raptiye varyasyonları oluşturun. Hangilerinin en popüler olduğunu görebilir ve bir sonraki kreasyonlarınız için ilham alabilirsiniz.

10- Sadece içerik eklemek

Her zaman yeni içerik oluşturmak zor olabilir. Bu yüzden temalarınızla ilgili pinleri tablolarınıza sabitleyebilirsiniz. Kullanıcılar için daha alakalı tablolar oluşturmanın yanı sıra, güvenilirliğiniz ve kullanışlılığınız da artacaktır. İlk başta, başkalarından daha fazla içerik sabitlenmesi bile önerilir. Örneğin, Türkiye’de nereleri ziyaret edeceğiniz konusunda bir yayınınız varsa, Türkiye şehirlerindeki turistik yerlere pinler veya gezginler için ipuçları ekleyebilirsiniz. Yararlı olun, alakalı olun!

Sonuç olarak, Pinterest’in web siteniz ve işletmeniz için sahip olduğu potansiyelden eminim. Bu yüzden onu kullanmamak büyük kayıp olurdu. Hesabınızı oluşturarak başlayın, tamamlayın, ardından güzel kreasyonlar oluşturun. Ardından açıklamayı doldurun ve sonuçlarınızı analiz edin.