Otonom otomobilin geleceğine Renault ürettiği EZ-POD Fransız dokunuşu ile geleceğe merhaba diyor. Hızlı ulaşım, minimum park sorunu ve kurye araçları olarak hizmet verebilen %100 elektrikli ve otonom araçlarla trafiğe yeni çözüm bulundu. Renault firmasının geliştirdiği konsept otonom araç trafiğe çıkmadan büyük ilgi gördü.

1Asırdan fazla zamandır hayatımızın vazgeçilmezi olan otomotiv sektörü büyük bir devrim geçiriyor. Yakın geçmişe dair sadece iki nokta arasında  ulaşımı sağlayan bir araç olarak gördüğümüz otomobiller günümüzde yapay zeka sahibi birer tekerlekli bilgisayarlara dönüşüyor. İçten yanmalı motorların yerini yüzde 100 elektrikli motorlara bırakıyor. Otonom yani sürücüsüz kendi kendine gidebilen otomobiller trafiğe çıkmak için gün sayıyorlar.

Bu makalede sizlere otomotiv sektöründe yaşanan teknolojik dönüşümleri aktarmaya çalışacağız. Fransız otomobil markası Renault firmasının geliştirdiği geleceğin otonom otomobili Renault EZ-POD yüzde 100 elektrikli otonom aracı sizler için araştırdık.

Renault EZ-POD adını verdiği konsept araç kısa mesafede hızlı ulaşım ve kurye hizmeti vermek amacıyla tasarlanmış. Minimal ve küçük yapısı EZ-POD’u şehir içi yoğun trafik için de alternetif bir araç yapıyor.

Renault Otonom Otomobil EZ-POD

Renault EZ-POD Otonom Özelliği

Şirketin ürettiği yüzde 100 elektrikli bu araç otonom yani sürücüsüz olarak hareket edebiliyor. Konsept aracın ön ve arkasında iki adet kamera ve tavan kısmında gerçek zamanlı iki adet internet bağlantılı anten ve GPS bulunuyor.  

2018 yılında tanıtılan EZ-GO ve EZ-PRO konsept modellerden esinlenerek tasarlanan Renault EZ-POD, otonom ve paylaşımlı mobilite hizmeti sunmayı hedefliyor.

Renault Otonom Otomobil EZ-POD

Renault EZ-POD Tasarım ve Konsept Özellikleri

Twizy platformunda üretilen Renault, EZ-POD adı verilen kısa mesafelerde insanları ve eşyaları taşımak için yeni bir mikromobil sundu. Konsept araç pille çalışıyor ve tamamen otomatiktir. Bölmeler, daha büyük grupların taşınması için konvoylar oluşturmak üzere birleştirilebilir. EZ-POD, rahat biniş ve aydınlanma için geniş bir açık yan bölüm ile, karşılıklı olarak oturan iki kişi için geniş alan sunuyor. Direksiyon simidi veya pedallar gibi kumanda elemanları bulunmuyor.

Tasarım, Renault’nun Robo-Taxi konsepti EZ-GO‘dan esinlenmiştir, modüler konsept tamamen özerk lojistik konsepti EZ-PRO‘dan geliyor. Fransızlara göre, minyatür pilli elektrikli araç sadece üç metrekarelik bir yer kaplıyor ve örneğin şehirde, alışveriş merkezlerinde, şirket binalarında veya büyük otel komplekslerinde çalışmaya uygundur.

Renault Otonom Otomobil EZ-POD

Boston Dynamics otonom robotları iş başında makalesi ilginizi çekebilir. “