NFT pazarında yüksek fiyatlara ulaşan garip bir şekilde ( Satisfying ) zevkli 3D animasyon videoları hakkında bilgi edinin.
NFT’lerin büyüleyici evreni sayesinde, dijital sanat eserlerini tokenlaştırma seçeneği ve bunları takas edebileceğiniz bir pazaryerinin aniden ortaya çıkması, sanatçılar için yeni olanaklar yarattı. Dijital sanat dünyasının bu dönüşümünü sağlayan faktörlerden ikisi, küresel ekonomik kriz ve ardından yeni gelir kaynakları yaratma ihtiyacıdır.

Pek çok dijital sanatçı, pratik bir yaklaşım benimseyerek – başka bir deyişle arz ve talebe bakarak – doğrudan pazarı keşfetmeye daldı ve satışların her gün getirdiği önemli (veya o kadar da önemli olmayan) rakamlara kendilerini kaptırdı. Bu arenada, garip bir şekilde zevkli videolar olarak bilinen bir animasyon türü, dijital sanatın en değerli biçimlerinden biri olarak öne çıktı. Bu gönderide, garip bir şekilde zevkli videoların tam olarak ne olduğunu ve şu anda indirimde olan çalışmalardan örnekler paylaşıyoruz.


Adından da anlaşılacağı gibi, izlemesi şaşırtıcı derecede zevkli olan dizileri veya anları gösteren garip bir şekilde zevkli videolar veya animasyonlu giflerdir. Bu videoları izlemenin getirdiği zevk, öğelerin sırasına, nesneler arasındaki hipnotik ve öngörülebilir dinamiğe ya da saldıkları gelgit duyum dalgasına (sinestetik görüntüler) bağlı olabilir.

Zevkli (Satisfying) Animasyonlar Nelerdir ?

Adından da anlaşılacağı gibi, izlemesi şaşırtıcı derecede zevkli olan dizileri veya anları gösteren garip bir şekilde zevkli videolar veya animasyonlu giflerdir. Bu videoları izlemenin getirdiği zevk, öğelerin sırasına, nesneler arasındaki hipnotik ve öngörülebilir dinamiğe ya da saldıkları gelgit duyum dalgasına (sinestetik görüntüler) bağlı olabilir.

Sürrealizm, garip bir şekilde zevkli videoların büyük bir parçasıdır.

Bu animasyonlar genellikle hangi resimlerden oluşuyor ?

Zevkli videoların evreninde, sonsuzluğa uzanan veya sonsuza kadar tekrar eden birçok geometrik veya sıvı şekil döngüsü bulacaksınız. Ayrıca kendi kendine bir araya gelip demonte olan nesneler, sihirli bir şekilde birbirine uyan çarklar ve önceki hallerine dönmeden önce toz haline gelen nesneler de bulacaksınız. Bu videoların görsel kimliğinin endüstriyel mükemmellik ve gerçeküstü manzaralar arasında nasıl zikzak çizdiğini göreceksiniz. Daha sanatsal parçalar genellikle yalnızca rüyalarda karşılaşmayı umduğunuz dizileri ve karakterleri içerir.

Bu videoların sinestezi üretme yeteneği kısmen onları bu kadar popüler yapan şeydir. Sanatçı: Philip Lueck

Bu fenomen nasıl başladı ?

Garip bir şekilde, bu fenomen 2013’te insanlar Reddit’te yüksek basınçlı hortumlar ve endüstriyel makarna kesiciler giflerini paylaşmaya başladığında oldukça fiziksel bir şey olarak başladı.

Kripto sanat dünyasının zevkli ilk videolar, elleriyle sabunu ezmek, renkli sıvıları karıştırmak veya boya dökmek gibi izlemesi zevkli olan şeyleri fiziksel olarak yapan insanların gerçek görüntüleriydi. Bu videoların başarısına yanıt olarak, bazı animatörler deney yapmaya başladılar: Bu anları ve neden oldukları hisleri yakalamak ve geliştirmek için yola çıktılar. Sadece bunu başarmakla kalmadılar, aynı zamanda bu videoları mükemmelleştirdiler ve kendi sihirlerinden bazılarını eklediler.

Sanatçı : Andreas Wannerstedt

Bu animasyonlar neden bu kadar zevkli ?

Bu videoların neden bu kadar tatmin edici olduğuna dair birçok hipotez var. Hepsi bu videoları izlemenin bir zihin spasını ziyaret etmek gibi olduğu fikri etrafında dönüyor. Onları izlerken beynimiz düzeni, tekrarı ve mükemmel akışı inanılmaz derecede rahatlatıcı buluyor. Akışlarımızda görünen her döngü, işlerin basit, hoş ve yavaş olduğu bir alan sunar: mevcut dünyada işlerin tam tersi. Bu tür videoların tüketimi pandemi sırasında hızla arttı. Reddit’in garip bir şekilde tatmin edici videolara adanmış forumu geçen yıl ezici bir şekilde büyüdü: şu anda 5,6 milyon üyesi var. YouTube’un yatmadan önce izlemek için garip bir şekilde tatmin edici videolardan oluşan oynatma listeleri de gerçek bir hit oldu.

Sanatçı Fmk7’nin Raw Life adlı bu çalışması, 2000 U$D karşılığında Nifty Gateway’de satışta.

Ne tür sanatçılar bu tür eserleri üretir ve satar ?


Birçok animasyon sanatçısı, garip bir şekilde tatmin edici videolarla kripto sanat pazarında ilerleme kaydediyor.

İsveçli animatör Andreas Wannerstedt’in çalışmaları çok popüler ve viral hale geldi. Yaklaşık 20 yıllık deneyimiyle Andreas, genellikle tolerans, sürtünme ve yerçekimi sınırlarını aşan, basit ve eğlenceli geometrik şekillerle sonsuz hareketlere olanak tanıyan görseller yaratır. Eserleri Nifty Gateway, Superare ve Market Place gibi galerilerde mevcuttur. Videolarından bazı kareler Infinite Objects’te bulunabilir. Wannerstedt’in yeteneği sadece animasyon becerilerinde değil, aynı zamanda çalışmalarının yarattığı etkinin farkında olmasında da yatıyor.

Guardian Australia ile yakın tarihli bir röportajda sanatçı, ASMR’de uzman olduğunu itiraf etti. ASMR, çok özel bir hissi tetiklemeyi başaran estetik bir deneyime atıfta bulunan bir neolojizmdir: genellikle kafa derisinde başlayan ve boyun ve omurganın arkasından aşağı doğru uzanan deride bir karıncalanma.

Röportajda Andreas Wannerstedt, işinin, insanları az ya da çok istemsiz bir konsantrasyon durumuna sokan tetikleyicileri bulmak olduğunu açıkladı. Şimdiye kadar, en iyi bilinen tetikleyiciler duyulabilirdi. Ancak bu sanatçı, görsellerle benzer efektler elde etme olasılığını araştırmış ve keşfetmiştir. Eserlerinin her biri 2600 dolara satıldı ve NFT fenomeni geliştikçe değerlerinin artması bekleniyor.