Sosyal medyanın karmaşık dünyasına giriş yapmadan önce, zamanınızın iyi harcandığından ve sosyal varlığınızın etkili olduğundan emin olmak için sağlam bir stratejiye ihtiyacınız var. Bir sosyal medya stratejisi oluşturmak, size net bir eylem planı hazırlatacaktır.

Sosyal varlığınızın etkili olduğundan emin olmak için sağlam bir stratejiye ihtiyacınız var.

Caner Gürpınar

Sosyal Medya’da Stratejiye Giden Yol

İşinizle Uyumlu Hedefler Belirleyin
Sosyal Medya Kanalınızı Seçin
Sosyal Medya’da Rakip Analizi Yapın
İçerik Türünüzü Belirleyin
Düzenli İçerik Üretin
İçerik Takviminizi Oluşturun
Katılım ve İstatistikleri İzleyin

Net Hedefler Belirleyin

Ölçülebilir hedefler belirlemek, sosyal medya planınız için net taktikler tanımlamanıza ve ölçümleri değerlendirerek ilerlemeyi izlemenize olanak tanır.

Sosyal Medya Kanalınızı Seçin

Herhangi bir pazarlama planında olduğu gibi, mevcut ve potansiyel müşterileri içerebilecek hedef kitlenizi bilmek, hangi sosyal medya kanallarının ve içerik türlerinin olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

Rakip Analizi Yapın

Hedef kitlenizin en aktif olabileceği yer hakkında fikir sinmek için rakiplerinizin çeşitli ağlarda kaç takipçisi olduğunu araştırın. Hangi taktiklerin daha başarılı olabileceğini öğrenmek için rakiplerin farklı içerik türleri için hangi yanıtları veya yorumları aldığını görebilirsiniz.

İçerik Türünüzü Belirleyin

Ürün lansmanları veya etkinlikleriyle ilgili kampanyaları içerebilir, ancak kimse tanıtım içeriğiyle boğulmak istemez. Bu nedenle hedef kitlenize gerçek değer sunduğunuzdan ve tanıtım içeriği ile diğer içerik arasında bir denge kurduğunuzdan emin olun.

Düzenli Paylaşım Yapın

Sosyal medyadaki anahtar kelime “Sosyal” dir. Bu nedenle sohbeti teşvik ederek, yorumlara yanıt vererek ve kaliteli müşteri hizmeti sunarak ilgi çekici bir varlık oluşturmak için düzenli olarak kaliteli içerik paylaşın.

İçerik Takvimi Oluşturun

Bir içerik takvimi kullanarak stratejinizi planlanmış bir operasyona çevirin. Bu çeşitli kanallar için hedeflerinizi, ne sıklıkta ve hangi zamanlarda gönderi paylaşacağınızı ve paylaşılacak içerik türlerini içerir.

Katılım ve Ölçümler

İzleyici katılımını izlemek, belirli hedef kitleniz için gönderebileceğiniz en iyi günler ve saatler hakkında size bilgi verecektir.