Amerikalı sanatçı Doug Aitken, “Neredeyse kök salan, büyümeye ve yaşamaya başlayan bir sanat eseri, yaşayan bir sanat eseri yapmakla çok ilgileniyordum” diyor. Green Lens ile Aitken bu düşünceyi uygulamaya koymayı başardı. İtalya’nın Venedik kentindeki Isola Della Certosa adasında bulunan interaktif heykel, bir zamanlar askeri mühimmat ve bomba fabrikası olan bir manzarayı büyüleyici bir sanatsal deneyime dönüştürüyor.

Enstalasyon, merkezinde izleyici bulunan canlı bir soyutlamadır. Gün geceye dönerken, Yeşil Mercek parlar ve kinetik bir ışık heykeli ve ses kompozisyonu haline gelir. Eserin merkezindeki yoğun botanik bitki örtüsü, adayı yeniden ağaçlandırmak için kullanılacak. Yeşil Mercek’te yaşayan ağaçlar ve bitkiler, kalıntıları tekrar erişilebilir kılmak için bir ağaçlandırma programının parçası olarak Isola della Certosa’ya dikilecek.

Sanat eseriyle ilgili tüm Sera Gazları (GhG’ler) emisyonları, yerel çevre uzmanları aracılığıyla orijinal ekosistemine saygı duyularak Isola della Certosa bahçesine adanmış yeniden ağaçlandırma programları aracılığıyla dengelenir.

Doug Aitken, New York City’deki 303 Gallery tarafından temsil edilmektedir; Galerie Eva Presenhuber, Zürih ve New York City; Victoria Miro, Londra ve Venedik; Regen Projeleri, Los Angeles; ve Massimo De Carlo, Milano, Londra ve Hong Kong.