UI nedir?

UI = User Interface Türkçe karşılığı Kullanıcı Arayüzü anlamlına gelir. Kullanıcı arayüzü tasarımı olarak adlandırılan UI tasarımı, yazılım insan-bilgisayar etkileşimi, çalışma mantığı ve etkileşim odaklı arayüzün genel tasarımını ifade eder.

Kullanıcı Arayüzü Tasarımı Nedir?

Kullanıcıların tıkladığı düğmeler, okudukları metin içeriklerin tipografik yapısı, resimler, slider ve kullanıcının etkileşime girdiği diğer tüm öğelerin oluşturduğu tasarımın bütününe UI Tasarım denir. Buna ekran düzeni, ekran geçişleri, arayüz animasyonları ve bütün etkileşim alanları dahildir.

“ UI tasarımı, web site, mobil uygulama veya yazılımın dijital ekrana yansıyan grafik düzenidir. “

Kullanıcı Arayüzü Tasarımı

Kullanıcı Arayüzü Tasarımının Amacı

Kullanıcıyı bir ürünün arayüzü üzerinden görsel olarak yönlendirmektir. Her şey, kullanıcının çok fazla düşünmesini gerektirmeyen sezgisel bir deneyim yaratmakla ilgilidir!

UI tasarımı, markanın güçlü yönlerini ve görsel varlıklarını bir dijital ortamın arayüzüne aktarır ve tasarımın tutarlı, güçlü ve estetik açıdan uyumlu olmasını sağlar.

Kullanıcı Arayüzü (UI) Tasarımı Tarihçesi ?

Kullanıcı arayüzü ilk çıktığında, DOS ortamından Windows işletim sistemine geçiş tarihini vermek yanlış olmaz. Bilgisayarlar, bazı simgeleri ve arayüzleri oluşturmak için zayıf bilgi işlem gücüne ve küçük belleğe sahip donanıma dayanıyordu, böylece grafik işletim sistemleri gibi uygulamalar ortaya çıktı. O zaman insanlar heyecanlandı, sonuçta nihayet ekranlarında görmek için bir şey buldular, peki doğal tepkileri neydi? Tabii ki, simgeler ve diğer sanat formları çizmek için mümkün olduğunca gerçek nesnelerin şeklini ekrana aktarma dönemi başladı, ve böylece UI tasarım doğdu!

Kullanıcı Arayüzü Tasarımı Uygulama Alanları  Nerelerdir ?

Günlük hayatımızda kullandığımız dijital ekrana sahip olan her şey J cep telefonları, bilgisayarlar, TV’ler, araç içi dijital ekranlar, iPad’ler, ATM’ler, endüstriyel merkezi kontrol sistemleri … Elektronik ekranlı bir görüntüleme cihazı olduğu sürece, tüm ihtiyaçlar UI tasarımı ile karşılanır.

Kullanıcı Arayüzü Tasarımcısı Olmak İstiyorum Ne Yapmalıyım ?

UI tasarımcısı olmanın yolu genellikle dijital medya tasarımı alanında çalışmalara veya eğitime sahip olmak gerekir. Üniversite mezunu olmak bir avantajdır, ancak mesleğinde tecrübe kazanmak için bir önkoşul değildir. Dijital endüstri aynı zamanda hırslı kariyer değiştiriciler için de elverişli bir ortamdır.

UI tasarımcının sahip olması gereken yetenekler ;

  • Teknik bilgi
  • Empati kurma
  • Yaratıcılık
  • Etkileşim kuralları bilgisi

Kullanıcı Arayüzü Tasarımcısı Ne İş Yapar ?

UI tasarımcısının (veya kullanıcı arayüzü tasarımcısının) amacı, bir web sitesinin (veya başka bir dijital ortamın) kullanıcı arayüzünü mümkün olduğunca kullanıcı dostu hale getirmektir. 

UI tasarımcısı arayüze odaklanır. “

Kullanıcı arayüzü tasarımı, kullanıcı ve sistem arasındaki bağlantıyı temsil ettiğinden kullanıcı etkileşim ortamı olarak da adlandırılır. Bir web sitesinin tasarımı bir arayüz örneğidir. Arayüz tasarımcısı, maksimum kullanıcı deneyimi yaratacak şekilde etkileşim ortamı tasarlamayı amaçlamaktadır.

Kullanıcı Arayüzü tasarımcısı’nın görevleri nelerdir?

UI tasarımcı görevi, oluşturacağı arayüz tasarımında bulunan tüm görsel öğeler, site şeması ve metin içeriklerin tipografik yapısı bileşenlerinibir araya getirerek kullanıcıları en basit şekilde hedefe yönlendirmektir. 

Şirkete ait ürün satışı, hizmet alımı veya marka kimliği oluşturma çalışmaları, şirket hedefleri arasındadır.

 Bir UI tasarımcı’nın faaliyet alanı aşağıdaki görevleri içerebilir:

• Kullanıcı yaşam tarzlarını ve özelliklerini bularak hedef kitlenin belirlenmesi
• Müşterilerin (hedef kitle)  taleplerini belirleme
• Tasarım araştırması ve iş akışı geliştirme
• Grafik tasarımı ve animasyonlar, arayüz düğmeleri, logolar, vs.
• Web sitesi veya uygulamanın şematik bir temsili olan Arayüz Tasarımı şeması oluşturulması
• Geliştirme sonuçları ve geri bildirimlere dayalı olarak kullanıcı arayüzü tasarımının uyarlanması
• Web sitesindeki kurumsal kimliğe ve diğer çevrimiçi veya basılı medyaya uygunluğun kontrol edilmesi
• Tüm cihaz ekran boyutlarına uyumun sağlanması
• Kullanılabilirlik testleri yapmak

UI tasarımcı ne kadar kazanıyor?

UI Tasarımı Türkiye’de çok yeni bir sektör olduğu için aylık net bir maaş söylemek yanlış olur. Avrupa ülkelerinde bir UI tasarımcısı yılda brüt yaklaşık 50.000 $ ortalama ​​maaş alıyor. Mesleki tecrübeyle, kullanıcı arayüzü tasarımcılarının ortalama geliri 75.000 $, Amerika’da bu rakam en yüksek 130.000 $.

Freelancer serbest çalışan bir UI tasarımcısının ortalama saatlik ücreti 75 euro/100 dolar. 8 saatlik bir güne göre hesaplanan günlük oran yaklaşık 600 Euro/800 $ ‘dır.
(freelancer fiyat endeksi – Mart 2020 itibariyle).

Telif hakkı bildirimi: Bu makale, blog yazarı “Caner GÜRPINAR” ın telif hakkı sözleşmesini kapsayan özgün bir makalesidir. Kendi dilinize çevirmekte özgürsünüz ve yeniden paylaşmak için lütfen orijinal kaynak bağlantısını (backlink) ekleyin.  😉 

Kaynak bağlantı: https://cizikci.com/ui-nedir-kullanici-arayuzu-tasarimcisi-nasil-olunur/