Yazı tipleri, tüm arayüz üzerinde büyük etkisi olan tipografinin temel öğelerinden biridir. Tasarımcıların başarılı ve okunabilir bir arayüz oluşturma yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmak için Çizikçi, tasarımcıların en çok kullandığı ve ücretsiz yazı tiplerinden 10 tanesini seçti.

1. Helvetica

Tasarımcı : Eduard Hoffmann ve Max Miedinger

Helvetica, Haas Tipi Dökümhanesi tarafından yayınlanan en ünlü ve popüler sans-serif yazı biçimlerinden biridir. 1957’de piyasaya sürüldüğünden bu yana, düzgün bir okuma sürecine mükemmel desteği nedeniyle Helvetica, her türlü tipografik projede en çok kullanılan klasik yazı tipi haline geldi. ABD hükümeti ve 3M, BMW, Microsoft gibi markalar logo tasarımları ve devlet belgeleri için Helvetica kullanıyor.

2. Futura

Tasarımcı : Paul Renner

Bugünlerde mevcut olan tüm yazı tipleri arasında Futura muhtemelen tasarımcıların en sık kullandığı en iyi klasik sans-serif yazı tiplerinden biridir. 1927’de piyasaya sürüldü ve geometri, minimalizm ve modern tarzın mükemmel bir karışımına sahip. Bu, Futura’yı ekran tasarımı, tipografi ve tüm zamanların baskısı için en iyi yazı tiplerinden biri yapar.

3. Bodoni

Tasarımcı : Giambattista Bodoni

Bodoni, dergiler, posterler ve kitaplar için yaygın olarak kullanılan çok klasik ve romantik bir serif yazı tipidir. 1798’de kurulduğundan beri uzun bir yorum tarihi vardır. 20. yüzyılda Morris Fuller özellikle ATF için canlandırdı. Bodoni, son teknoloji bir tarza sahiptir ve farklı ağırlıklar arasında güçlü bir kontrast içerir.

4. Palatino

Tasarımcı : Herman Zapf

Palatino, 1986’da kaligrafik tasarıma dayalı olarak tasarlanmış eski tarz bir serif yazı tipidir. Düşük kaliteli kağıt ve baskıda bile net bir şekilde okunabilen sağlam yapısı nedeniyle kısa süre sonra vücut metninde popüler oldu.

5. Trajan

Tasarımcı : Carol Twombly

Trajan 1989’da tasarlanan popüler serif yazı biçimlerinden biridir. Carol Twombly özellikle Adobe için tasarlanmıştır. Capitalis monumentalis veya Roma kare başkentlerinin harf formlarına dayanmaktadır. Trajan film afişlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

6.  Avenir

Tasarımcı : Adrian Frutiger

Tüm geometrik sans-serif yazı biçimleri arasında, Avenir muhtemelen duymuş veya hatta kullanmış olmanız gerekir. Bir tasarıma daha fazla derinlik getirebilen birkaç ağırlığa sahiptir.

7. Raleway

Tasarımcı : Matt McInerney

Raleway, başlıklar ve diğer büyük boyutlu kullanım için tasarlanmış zarif bir sans-serif yazı biçimi ailesidir. Başlangıçta ince ve bold olarak tasarlanan 2012 yılında Pablo Impallari ve Rodrigo Fuenzalida tarafından 9 ağırlık ailesine ve Igino Marini tarafından iKerned’e genişletildi.

8. Montserrat

Tasarımcı : Julieta Ulanovsky

Buenos Aires’in geleneksel Montserrat semtindeki eski posterler ve işaretler, Julieta Ulanovsky’ye bu yazı tipini tasarlaması ve yirminci yüzyılın ilk yarısında ortaya çıkan kentsel tipografinin güzelliğini kurtarmak için ilham verdi. Montserrat Projesi, Montserrat’takileri kurtarma ve SIL Open Font Lisansı olan bir libre lisansı altında serbest bırakma fikri ile başladı.

9. Rachel

Tasarımcı : Danilo De Marco

Rachel çok klasik bir serif yazı tipidir. 2015 yılında tasarlanmasına ve diğer ünlü yazı tiplerine kıyasla çok kısa bir geçmişe sahip olmasına rağmen, yıllar boyunca artan popülariteye sahiptir. Bodoniano ve Lapidale yazı tiplerinden ilham aldı. Zarif ayrıntılarla birlikte gelir, böylece hem başlıklarda hem de paragraflarda kusursuz görünecektir.

10. VAG Rounded

VAG Rundschrift olarak da bilinen VAG Rounded, 1979’da tasarlanan geometrik bir sans-serif yazı tipidir. Tüm konturlarda yuvarlak hatlara sahiptir. Logo tasarımında ve birçok mağaza içi öğesinde Rede Globo’nun web sitesinde en çok kullanılan yazı tiplerinden biridir.

Tüm fontları bulabileceğiniz iki kaynak site linki:
Türkçe ücretsiz fontlar : Fonttr
Yabancı ücretsiz fontlar : Dafont