Uzman ellerin illüstrasyon dünyasından biraz ilham mı arıyorsunuz, yoksa belki de birlikte çalışabileceğiniz yeni bir sanatçının peşinde misiniz?

İngiltere’deki illüstratörler için önde gelen profesyonel kuruluş olan The Association of Illustrators, 1973’ten beri bu alanda yaratıcıları destekliyor. Ve 2021 Dünya İllüstrasyon Ödülleri’nin kısa listesini yeni açıklamış olan şirket, yaratıcılara ilham verecek bir dizi sanatsal yeteneği gün yüzüne çıkardı.

Size kısa listeye alınan yüksek kalibreli çalışma hakkında bir fikir vermek için, gözümüze çarpan en etkileyici 10 editoryal illüstratör topladık. Şu anda bu sektörde çığır açan en parlak yıldızlarla ilgili hızlandırılmış kurs için okumaya devam edin.

Felicia Fortes

İşlerine tasarıma önem veren ilham verici bir illüstratör olan Felicia Fortes’in müşterileri arasında Göteborg Film Festivali, Offside Press ve Faktum yer alıyor. Renkli ve ayrıntılı çizimleri sayesinde popüler olan Felicia’nın çalışmaları iki stile ayrılabilir: düz kompozisyonlar ve dokulu, grafit bazlı detaylarla çizilmiş olanlar. İnsan davranışlarına, ilişkilere ve psikolojiye ilgi duyarak düşüncelerimizi ve duygularımızı eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde yakalamaya çalışır.

Illustration for Göteborgs Posten by Felicia Fortes
Illustration for Göteborgs Posten by Felicia Fortes

Maarten Peeters

Antwerp merkezli serbest illüstratör Maarten Peeters, kavramsal görüntüler yaratma tutkusunu ve baskı sevgisini birleştirdiği için editoryal çalışmaya yöneldi. Kaba çizimin kendiliğinden doğasını korumak için bir Wacom tableti üzerinde çalışan Maarten, daha sonra eskizlerini bitirmek için Photoshop’a aktarıyor. Çizimleri De Morgen Magazine, Flanders DC ve Planadvisor Magazine’de yayınlandı.

Maarten Peeters
Maarten Peeters

Benjamin Flouw

Benjamin Flouw Marsilya’da yaşayan bir sanatçıdır. Yaşam boyu bir doğa aşığı olan Benjamin, vahşi yaşam belgesellerinden oluşan bir diyetle büyüdü ve bir yetişkin olarak botanik kitaplarının keyfini çıkarmaya devam ediyor. O zaman çevre sorunlarıyla ilgilenmesi ve doğal dünyanın unsurlarını içeren illüstrasyonlar yaratmayı sevmesi şaşırtıcı değil. Renkli geometrik şekiller ve dokulardan oluşan başarılı karışımı, onu The New York Times ve Variety ile çalışırken gördü.

Benjamin Flouw
Benjamin Flouw

Colin McElwaine

Avustralya merkezli sanatçı Colin McElwaine, Queensland Sanat Koleji’nden mezun olmasına hala birkaç yıl var, ancak New York Times Style Magazine, Big Issue ve The Financial Times gibi dergilerden editörlük komisyonları aldı bile. Colin, editoryal illüstrasyonlar üretmenin yanı sıra, hareketli grafiklere odaklanan bir tasarımcı olarak da çalışıyor. Gerçekten uyumlu kompozisyonlar yaratmak için tasarım ve illüstrasyonu bir araya getirmesini etkileyici.

Spike's America by Colin McElwaine
Spike’s America by Colin McElwaine

Yizhou He

Şu anda İtalya’da grafik tasarım alanında yüksek lisans eğitimi alan ve çalışan Yizhou He, iPad’inde Procreate kullanarak çarpıcı çizimler yaratıyor. Resimlemeyi içsel duygularını not almanın bir yolu olarak tanımlıyor ve çizgi ve rengin insanlığın doğuşundan beri düşüncelerimizi ve duygularımızı kaydetmek için kullanıldığına dikkat çekiyor. Çizimleri SUPER dergisinin sayfalarında yer aldı.

Yizhou He
Yizhou He

Stephan Schmitz

Hem geleneksel hem de dijital araçlarla çalışan Stephan Schmitz, Dominik Cumhuriyeti’nde doğmuş ve şu anda İsviçre’de yaşayan bir editoryal illüstratördür. Lucerne Uygulamalı Bilimler ve Sanatlar Okulu’nda illüstrasyon okuduktan sonra, şimdi büyük miktarda bilgi içeren aldatıcı derecede basit kompozisyonlar ve görüntüler oluşturma konusunda uzmanlaşmıştır. Onlara ne kadar uzun bakarsan, onlardan o kadar çok çıkarsın.

Stephan Schmitz
Stephan Schmitz

Rosie Leech

Bu listedeki birçok çizerin aksine, Rosie Leech geleneksel, analog ortamlarda uzmanlaşmıştır. Buna baskıresim, çizim ve seramik dahildir. Şu anda Cicada Books ile ilk kitabı üzerinde çalışmakta olup, kökleri anlatıya dayanan küçük, kesin çizimler oluşturmaktadır.

Rosie Leech
Rosie Leech

Pawel Jońca

Paweł Jońca, illüstrasyonları psikolojik ve yeni medya konularıyla ilgilenen Varşova merkezli profesyonel bir sanatçıdır. Cesur renkleri ve karakter tasarımları sayesinde işi anında fark edilir ve zeki mizah anlayışı, kompozisyonlarını esprili görsel kelime oyunlarına dönüştürmeye yardımcı olur. Paweł’in çizimleri Label Magazine, Playboy ve The Hollywood Reporter’da birkaç isim olarak yer aldı.

Paweł Jońca
Paweł Jońca

Mengjie Wang

Çin’den bağımsız bir illüstratör olan Mengjie Wang, şu anda Kingston Üniversitesi’nde illüstrasyon alanında yüksek lisans eğitimi alıyor, sosyal gerçeklikten ve çocukluk fantezilerinden ilham alıyor. Bu kafa karıştırıcı karışım, kendi imajı gibi ağır konuların gerçeküstü imajlarını çağrıştıran çalışmalarında görülebilir. Kontrastlı sıcak ve soğuk renkleri akıllıca kullanması, görüntülerinin sayfadan ve ekrandan sıçramasına da yardımcı oluyor. Mengjie’nin çizimleri ELLE ve T Magazine’de yayınlandı.

Mengjie Wang
Mengjie Wang

Cami Ruohonen

Cami Ruohonen, gerçekten çarpıcı editoryal illüstrasyonlar oluşturmak için geleneksel ortamları dijital araçlarla harmanlıyor. Dikkat ve doğa temalarıyla ilgilenen Fin-İtalyan illüstratör, izleyicileri yükseltmeyi ve kendi kendine yardım teknikleri konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Kalın analog boya izleri Procreate tarafından geliştirildi ve The Philosophers Mag, Arjumand’s World, Collana Verde ve Lauren Baker gibi müşterileri kazandı.

Cami Ruohonen
Cami Ruohonen