Volvo Trucks, daha karmaşık lojistik sistemlerine entegre olabilecek otonom, tamamen elektrikli bir araç olan Vera’yı tanıttı.

Volvo Trucks’ın Gothenburg’daki tasarım stüdyosu tarafından tasarlanan Vera, müşterilerin aracın kendisinden ziyade A ve B noktaları arasında sürekli ve tekrarlayan bir nakliye akışı ihtiyacına odaklanıyor. Bu bütünsel yaklaşım için büyük bir ilham kaynağı ekosistemdi ve amaç hem gündüz hem de gece boyunca sürekli bir süreç oluşturmak, böylece verimliliği arttırmaktı.

Volvo Trucks Dış Tasarım Şefi İsmail Ovacık;
“ Vera’yı yarattığımızda bizim için önemli bir değer basitlikti. Bu, insanlar tarafından insanlar için yapılmış bir ulaşım çözümüdür. Vera’nın bir sürücüsü olmasa bile, çevresindeki insanlarla etkileşime girecek ve daha etkili lojistiği kolaylaştırmak için geliştirilecek. Yani, bunun için tasarladığımız kişinin aslında tüm toplum olduğunu söyleyebiliriz. “ diye açıkladı.

Tasarım ekibi, Oblivion gibi birçok fütüristik film ve otomasyon ve elektrifikasyona bağlı öğeleri dikkatlice inceleyen ilhamlar dahil olmak üzere geniş ve uzun görünüyordu. Ovacik, “Başka herhangi bir nesneyle doğrudan bir bağlantı olmasa da, tasarımcı olmanın bir parçası ilham için mümkün olduğunca çok izlenim toplamak.” “Telefonlar, tabletler ve hoparlörler gibi birçok yüksek teknolojiye sahip ürüne baktık ve teknolojiyi nasıl entegre ettikleri konusunda lham aldık.

Ovacik, “Geriye baktığımda, önceki eskizlerimizin çoğunun sonuçla karşılaştırıldığında çok sportif olduğu açık.” Dedi. “Doğru dengeyi bulmamız bizim için önemliydi, böylece Vera, bir eğlence parkında formül yarış arabası, çim biçme makinesi, robot elektrik süpürgesi veya uzaktan kumandalı araba yerine bir ulaşım aracı gibi görünüyordu. Tüm detayları istediğimiz şekilde elde etmeden önce hem kağıtta hem de bilgisayarda yüz eskiz denemesi yapıldı.

“Benim gözümde, Vera dürüst, temiz ve işlevsel bir tasarıma sahip, güven ve güvenilirlik ifadesi veriyor. Teknik ve fütüristik unsurlarını ortaya çıkarırken ona başarılı bir şekilde bir kişilik ve insan ifadesi verdiğimizi hissediyorum. Vera’nın amacı otomatik taşımacılık sistemimizi görselleştiriyoruz ve görevimizle başarılı olduğumuzu hissediyorum. “