Ünlü eğlence şirketi Walt Disney, “metaverse ile fiziksel ve dijital dünyaları birbirine bağlamayı … sınırsız hikaye anlatımına izin vermeyi” planlıyor.

Walt Disney metaverse yolculuğu başlattı. Mickey Mouse ve Princess Elsa’nın evi, metaverse’de Mark Zuckerberg ve Microsoft’un yanına katılmayı planladığını açıkladı.

İnsanların sanal olarak etkileşime girebileceği fiziksel ve dijital dünyaların bir karışımı olan yeni teknoloji konsepti, şirketinin geleceğini başarısına bağlayan Facebook kurucusu da dahil olmak üzere Silikon Vadisi yöneticileri için milyarlarca dolarlık bir saplantı haline geliyor.

Disney patronu, metaverse'i yeni hikaye anlatımı türleri için "üç boyutlu bir tuval" olarak tanımladı. Fotoğraf: Disney/AP

Walt Disney sanal gerçekliğe girmeye hazırlanıyor. “Eğlence deneyimimizi geliştiriyoruz.”

Disney CEO’su Bob ChapekDisney’in eski dijital başkan yardımcısı Tilak Mandadi, 2020’de giyilebilir cihazlar ve cep telefonları aracılığıyla “fiziksel ve dijital dünyanın birleştiği” bir tema parkı metaverse oluşturma hakkında bir LinkedIn yazısı yazdı.

Metaverse konsepti ayrıca, cep telefonlarında oynanan Pokémon Go oyunu veya Facebook’un Ray-Ban ile yakın zamanda kurduğu akıllı gözlükler gibi dijital dünyanın unsurlarının gerçekliğin üzerine katmanlandığı artırılmış gerçekliği de içeriyor.

Şirketin üç aylık kurumsal sonuç çağrısı sırasında “Bugüne kadar ki tecrübemizle, fiziksel ve dijital dünyaları daha da yakından bağlayacağız . Kendi Disney’imizde sınırsız hikaye anlatımına olanak tanıyacağımız bir zamanın yalnızca bir ön sözüdür. metaverse.”

CNBC’de bir başka röportajda şirketin Disney+ yayın hizmetinin dahil olacağını belirtti. Röportajda Chapek, Mickey Mouse’tan Pamuk Prenses’e, Demir Adam’a kadar uzanan bir dizi karakteri içerebilecek yeni hikaye anlatımı türleri için öngördüğü “üç boyutlu tuval” aracılığıyla Disney+’ın bir uzantısı olarak gördüğünü söyledi.

Metaverse Yeni Dünya

Mark Zuckerberg, metaverse’in en önde gelen üssü olmuştur. Geçen ay Facebook’un kurumsal adını Meta olarak değiştirdiğini duyurduğu bir sunumda ortaya koyduğu konsept kavramı, avatarların (veya insanların dijital temsillerinin) sanal alemde VR gözlükleri takarak buluşmasıdır (Meta, Oculus VR kulaklığının sahibidir). Halkla ilişkiler şefi Nick Clegg ve ürün patronu Chris Cox da dahil olmak üzere yöneticileri, şirketin Horizon Workrooms ürünü aracılığıyla artık haftalık ekip toplantılarını meta veri tabanında gerçekleştiriyor. Ancak şirket, arkadaşların kıyafetleri denemek veya pop konserlerine katılmak için buluşabilecekleri tam teşekküllü bir sanal dünyanın on yıl veya daha fazla uzakta olduğunu açıkça belirtti.