Günümüzün girişimcilik dünyasında, bir web sitesi artık önemli bir araçtır. Bir web sitesi oluşturmak, başarılı olma isteğini gerektirir ve başlamadan önce kendinize doğru soruları sormalısınız, örneğin: Ziyaretçilerim ne arıyor, onları hizmetlerimle ilgilenmeye nasıl ikna edebilirim, işimin güçlü yanları nelerdir? Müşterilerime ne sunabilirim vs.

Web siteniz her zaman kitlenizi dikkate alarak harika, aynı zamanda işlevsel ve benzersiz olmalıdır. Bugün 4-5 sayfalık ideal web sitesi için ideal yapıyı tartışıyoruz. Tabii ki, her web sitesi benzersizdir ve faaliyet alanına ve kişisel zevkinize göre farklılaşabilir, ancak burada güçlü bir dijital marka kimliği oluşturmanıza yardımcı olacak temel bir yapı vardır!

1- Ana Sayfa

Web sitenizin oluşturulması çarpıcı bir ana sayfa ile başlar, titiz bir çalışma gerektirir, çünkü ziyaretçilerinizin ilk önce göreceği bu sayfa ve tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi, ilk izlenimde sadece bir şansınız olur. Bu sayfa özenle oluşturulmalı, şirketinizi yansıtmalı, kişisel dokunuşunuzla  markanızı yansıtmalıdır.

CTA ( harekete geçirici mesaj ) düğmeleri eklemelisiniz, daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi okuyabilirsiniz v.b. Ziyaretçilerinizi web sitenizde biraz daha uzun tutmanızı sağlayarak ziyaretçinin müşteri olma şansını artırırsınız. Harekete geçirici düğmeler sitenizi daha da işlevsel hale getirir, çünkü onları web sitenizin iletişim sayfanız, blogunuz ve alışverişiniz gibi diğer sayfalarına yönlendirebilirsiniz. Kitlenizi anlayın, ancak gerçekten aradıklarına odaklanın, çünkü hiçbir şey kullanıcıların aradığı içeriği ilk etapta bulamamak kadar sinir bozucu değildir.

Web sitenizin en can alıcı noktası, çarpıcı bir ana sayfadır.

2- Teklifleriniz: ürünler veya hizmetler

Ana sayfanızı oluşturduktan sonra, teklif sayfalarınızı oluşturmanız gerekir. Bu sayfalar, potansiyel müşterileriniz için ne pahasına olursa olsun net ve kesin olmalıdır, kitlenizin dikkatini çekip ve sonrasında kaybetmek utanç verici olacaktır. Kaliteli görsellere yatırım yapın ve çok uzun metinlerden kaçının. Ziyaretçiler, tekliflerin ne olduğunu, hangi fiyata ve güncel bir satışınız varsa hızlı bir şekilde bilmek ister!

3- İletişim sayfası

İletişim sayfanızı unutmayın! Şimdiye kadar kitlenizi yakalamayı ve tekliflerinizle ilgilenmeyi başardıysanız, gerekirse onlara sizinle iletişim kurma fırsatı verin. İşletmenizin profesyonelliğine tanıklık edecek profesyonel bir e-posta adresi kullanın. Aktif olarak kullandığınız bir telefon numarası ekleyin. Bir mağazanız varsa, fiziksel adresinizi içeren bir Google haritası ekleyin. Sahip olabilecekleri her türlü soruyu veya açıklamayı sorabilmeleri için bir iletişim formu oluşturun.

4-  Hakkında

Şirketiniz hakkında söylenecek daha çok şeyiniz varsa, bu sayfada bunu yapabilirsiniz. İşletmenizin hikayesini açıklayabilir veya varsa ekibinizi tanıtmak için kullanabilirsiniz. Deneyimleriniz hakkında da konuşabilirsiniz çünkü müşterilerinizi güvence altına alacak ve onlara profesyonel olduğunuzu gösterecektir.

Bir örnek vereyim: İnşaat alanında bir iş lideriyim. Hakkında sayfam, başarılarımın resimlerini, şirketimin tarihini ve ekip üyelerimin bazı resimlerini içermelidir. Bu faaliyet sektörünün örneğini incelemek ilginçtir, çünkü müşteriye yönelik maliyetler oldukça önemli olabilir, buradaki rolünüz kitlenizi güvence altına almak, kalitenizi ve hizmetlerinizi kullanarak elde edebilecekleri sonuçları ortaya koymaktır.

5- Diğer sayfalar

Gerekli olduğunu düşündüğünüz diğer sayfaları ekleyebilirsiniz, ancak daha azının daha fazla olduğunu ve bunun yerine kısa açıklamalar ve net bir mesaj veren web sitesine sahip olmanın daha iyi olduğunu unutmayın. Her sayfada aynı tonu ve stili kullanarak, her zaman hedef kitlenizi dikkate alarak güçlü sayfalar oluşturmaya odaklanın.

Bir blog eklemek hem işiniz hem de web siteniz için bir artı olacağı kesindir, çünkü web sitenize içerik eklemenize izin verirken, arama motorları tarafından daha yüksek konumlandırma sağlar ve ziyaretçilerinizle aranızda bir sosyal topluluk duygusu geliştirir. Blog kendi başına bir iletişim aracı olarak hizmet edebilir, ancak haberleri, gelecekteki güncellemeleri, yeni ürünlerin kullanımına ilişkin tavsiyeleri vb. içerebilir.

İyi yönetilen bir web sitesi şüphesiz daha fazla görünürlük sunmanıza, daha geniş bir kitleye ulaşmanıza ve müşterinizi artırmanıza izin verecektir! Artık beklemeyin, bugün web sitenizi oluşturmaya başlayın!