Görünüme Aldanmayın!
En azından popüler bilgelik böyle söylüyor.

Web’de bunun doğru olmadığını söylersek şaşıracak mısınız?

Araştırmalara göre, İnternet kullanıcılarının% 90’ından fazlası bir siteyi önce görsel görünümü ile değerlendiriyor. Eğlenirken daha iyi öğrendikçe, internette mesajlar güzel bir ortam aracılığıyla daha kolay iletiliyor gibi görünüyor. Dikkat çekici bir görsel kimliğe sahip olması için sitenizin tasarımı üzerinde çalışmak bu nedenle asla gereksiz olmayacaktır. Ve metinleriniz için yazı tipi seçimi tamamen bunun bir parçasıdır.

Yazı tiplerinizi akıllıca nasıl seçebilir ve ilişkilendirebilirsiniz ?

Tüylerinizi, kalemlerinizi, fırçalarınızı ve klavyenizi iyi kullanmak için, hızlandırılmış tipografi kursuna hoş geldiniz!

Farklı yazı tipi çeşitleri

Farklı yazı tiplerinde küçük bir hatırlatma ile başlıyoruz.
Matbaanın icadı (Gutenberg, 1450, sınıfın dibinde olanlar için ;-)), yazı tipleri birçok evrimi ve eğilimi bildi. Ancak, 4 ana kategoride sınıflandırılabilirler:

  • Serif yazı tipleri
  • Sans Serif yazı tipleri
  • El yazısı
  • Fantezi yazı tipleri

Serif’li yazı tiplerinde “Tırnak” olarak da adlandırılan süslemeler vardır. Bu yazı tipi stilleri tarihsel olarak kağıt baskılarda (gazeteler, dergiler) kullanılmıştır. Zerafet, ciddiyet, geleneği temsil ederler. Hafif bir “eski okullu” tarafı var ve genellikle uzun metinler için kullanılıyorlar.

Yazı tipinizi nasıl seçersiniz?

Yazı tipi seçimi hafife alınmaması gereken önemli bir andır: marka imajınızı tanımlar veya geliştirir.

Yazı tipini rastgele seçmezsiniz!

Aşağıdaki parametrelere göre seçtiğinizden emin olun:

Marka kimliği

Örneğin, bir hukuk firması veya bir banka klasik ve ciddi yazı tiplerini tercih edecektir. Güvenilir ve ilham verici güven ve güvenlik olarak tanımlanabilir. Böylece bir müzisyen bazı özgürlükleri karşılayabilir.

Aynı şekilde, bir erkek markası (spor, otomobil), belirli bir güç veren oldukça büyük yazı tiplerini kolayca kullanacaktır. Tersine, mücevher veya parfüm gibi lüks markalar ince, süslü veya serif fontlarını kullanmayı tercih edecektir.

Hedef

Kitleniz gençse ve İnternete alışkınsanız, genellikle web yazı tipleri olan sans-serif yazı tiplerini kolayca kullanabilirsiniz. Gerçekten de, “Y kuşağı” olarak adlandırılan bu yazı tipi okumak için kullanılır. Tersine, günlük gazete okuyan daha eski bir kitle serif yazı tiplerini tercih edebilir.

Amaç

Yazı tipleri hedeflerinizde önemli bir rol oynar: “Daha fazla bilgi edinin” düğmesi için “Şimdi satın al” veya “Çevrimiçi rezervasyon” türünde bir harekete geçirici mesaj oluşturmak için muhtemelen aynı yazı tipini kullanmazsınız.  Benzer şekilde, bir başlık veya paragraf için tamamen farklı yazı tipleri seçebilirsiniz.

Solmadan devam eden bir trend: kontrast ve yazı tipi kombinasyonu. Ancak, web sitenizin sayfalarını çok fazla farklı stille aşırı yüklememeye dikkat edin, İnternet kullanıcılarnı çok fazla görsel bilgi ile kaybetme riski altına almayın…  Çok Az Çok Fazladır!

Yazı tiplerinin ilişkilendirilmesi

Her şeyden önce, kötüye kullanmamaya dikkat edin: Bir site için maksimum 3 yazı tipi idealdir. Çok fazla farklı yazı tipi kullanırsanız, sitenizde dağınık bir görünüm oluşturabilir ve okunabilirliğini etkileyebilir.

İki farklı yazı tipi hala iyi bir ortalamadır: başlıklar için daha orijinal bir yazı tipi ve paragraflar için daha geleneksel bir yazı tipi.

Yazı tiplerine uyacak şekilde oynayabilirsiniz. Bu, web tasarımı dünyasında hala mevcut olan bir trend. Ancak, seçimlerinizi onaylamadan önce uyumluluk testlerini karşılaştırdığınızdan ve yaptığınızdan emin olun. Aynı aileden yazı tipleri seçmek, sitenizin grafik tutarlılığında olumlu bir rol oynayabilir. Ancak, çok benzer iki yazı tipi birbirini soldurabilir.