Çinli elektrikli araç üreticisi XPeng, şirketin 2024’te piyasaya sürmeyi planladığı, yolda da sürebilecek bir uçan araba konseptini açıkladı. XPeng, en son yeniliklerini sergilediği yıllık 1024 Teknoloji Günü’nde isimsiz elektrikli uçan aracın çizimlerini açıkladı.

xpeng uçan araba çizikçi
XPeng, uçan arabasını 2024 yılına kadar piyasaya sürmeyi ve onu 114.000 £ ‘dan daha düşük bir fiyata satmayı planlıyor.

Yola uygun uçan araba, şirketin kentsel hava hareketliliği (UAM) iştiraki HT Aero tarafından geliştiriliyor.

Mevcut UAM araç konseptlerinin çoğundan farklı olarak, HT Aero’lar hem gökyüzünde hem de yollarda görev yapabilecek ve onu bir arabadan uçan bir makineye dönüştüren katlanabilir çift rotorlu bir mekanizmaya sahip olacak.

Görüntüler, aracın sürüş için bir direksiyon simidi ve uçuş için tek bir kol ile donatılacağını gösteriyor.

xpeng uçan araba
xpeng uçan araba

TechCrunch’a göre, Xpeng araç için bir milyon Çin yuanından (114.000 £) daha düşük bir perakende satış fiyatı belirlemeyi hedefliyor ve bu, mevcut çizimlerdeki tasvirden daha az gösterilecek.

Araç, istenen varış noktasına güvenli bir şekilde kalkış ve iniş yapabilmesini sağlamak için çevreyi ve hava koşullarını değerlendirebilen bir çevre algılama sistemi içerecek.

Manuel olarak kontrol edilecek olsa da, bir algı ve uçuş kontrol algoritması, pilotun uçuş sırasında engellerden kaçınmasına yardımcı olacaktır.

xpeng uçan araba iç tasarım çizikçi
xpeng uçan araba iç tasarım çizikçi

Xpeng, aracı doğrudan tüketicilere satmayı planlıyor ve kentsel ortamlarda çalıştığını görüyor.

Araç, şirketin daha önce HT Aero tarafından geliştirilen iki kişilik uçan araba konsepti Traveller X2’nin bir evrimidir.

HT Aero, UAM alanında lider olmayı hedefliyor ve bu ayın başlarında bir finansman turunda 500 milyon ABD Doları topladı.

Uçan arabanın yanı sıra XPeng, 1024 Teknoloji Günü’nde sürücü yardım sisteminin yeni versiyonlarını, süper şarj teknolojisini ve midilli şeklinde bir robot prototipini de tanıttı.

XPeng CEO’su He Xiaopeng, “Daha verimli, daha güvenli, karbonsuz mobilite çözümlerini keşfetmemiz, akıllı EV’lerin çok ötesine geçiyor ve uzun vadeli rekabet avantajlarımızın temel taşıdır” dedi.

xpeng uçan araba otomobil gece sürüşü 04 çizikçi
XPeng, aracın düşük irtifalarda kentsel ortamlarda kullanılmasını öngörüyor

“Müşterilerimizin yararına seri üretim modellerinde en son mobilite teknolojilerini uygulamaya çalışıyoruz.”

Yeni aracı 2024 yılında seri üretim için planladı.

Bir dizi şirket, “uçan arabaları” şehir silüetine ilk getirenler arasında yer almak için yarışıyor. Bu terim, son yıllarda elektrikli dikey kalkış ve iniş (EVTOL) teknolojisine sahip kişisel uçak konseptlerine ve prototiplerine atıfta bulunmak için giderek daha fazla kullanılmaktadır.

xpeng uçan araba otomobil tasarım 05 çizikçi
XPeng, her yıl düzenlediği 1024 Teknoloji Günü’nde diğer yeniliklerle birlikte uçan araba konseptini tanıttı

Hyundai’nin Avrupa operasyon şefi Michael Cole geçtiğimiz günlerde bu teknolojinin bu on yılın sonundan önce kullanımda olmasını beklediğini söyledi.

Hyundai, uçan taksiler geliştirmek için Uber ile bir ortaklığa sahipken, benzer teknoloji üzerinde çalışan diğerleri arasında Alman şirketi Lilium ve ABD merkezli Kitty Hawk ve Boeing yer alıyor.