Gelecek deyince çok uzak bir gelecek hayal etmeyin. Çoğu kapımızın eşiğinde, içeri girmeyi bekliyor. Şu anda birçok araba üreticisi sürücüsüz araç üzerinde çalışıyor. Droneları daha iyi hâle getirmeyeçalışan şirketler var. Teknolojinin bu hızla gelişmesiyle beraber birçok eski meslek yok olacak belki ama fazlasıyla yeni meslek de hayatımıza girecek.

Gelecek; teknolojiyi en iyi kullananların, merak duygusunun peşinden gidenlerin, yaratıcılığın sınırlarını zorlayanların şekillendireceği bir gelecek olacak.

Caner Gürpınar

Dijital İmaj Danışmanı

Tanımı gereği imaj danışmanlığı, bir markanın hem kişisel, hem de profesyonel olarak yarattığı etkiye odaklanır. Markaların görünümünü, davranışını iletişimini ve dijital ayak izini iyileştirmek için pazarlama ve tasarım bilgisini birleştirir.

Giyilebilir Teknoloji Tasarımcısı

Şu anda piyasada bahşedebileğimiz iki tür ürün kategorisi vardır. Bunlar akıllı gözlük ve akıllı saatlerdir. Bu teknolojik cihazların kullanıcı deneyimine odaklanarak bağlılık yaratmaya çalışır.

Sanal Öğretmen

Bu öğretmenler, çevrimiçi dersler veren eğitimcidir. Sanal eğitici olarak, geleneksel bir okulun veya yalnızca çevrimiçi bir kurumun parçası olarak çalışabilirsiniz.

Dijital Çöp Veri Mühendisi

Çöp veri mühendisinin işi, yalnızca ne kadar verinin toplandığını artırmakla kalmayıp veri kalitesini de yükselterek gizli içgörüleri bulmak için kullanılmayan verileri tanımlamak, temizlemek ve makine öğrenimi algoritmalarını beslemek olacaktır. Nihai amaç, çöpleri hazineye dönüştürmektir.

Sanal Gerçeklik Mimarı

Yakın gelecekte 3D bir Dünyanın içerisinde yaşamaya başlayacağız. Daha önce hiç kimsenin gitmediği yerlere gitmek için: Mimaride, peyzaj mimarisinde ve çevresel planlamada sanal gerçeklik mimarları ön plana çıkacaktır. Daha fazla mimar, mimarlık için sanal gerçekliği (VR) uygulamalarına dahil ettikçe bu meslek giderek yaygınlaşacaktır.

Robot ve Yapay Zekâ Terapisti

Neredeyse bedenlenmiş yapay zekâlı temsilciler yapay zekâ destekli sanal olarak somutlaşmış psikoterapötik cihazlar şu anda hızlı bir şekilde gelişiyor. Woebot ve diğer programlar hastaların duygularını ve düşünce kalıplarını tanımlarına ve esneklik veya kaygıyı azaltma teknikleri gibi beceriler geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla hastayla sanal bir psikoterapist gibi etkileşim kurarlar.

Dijital Dönüşüm Uzmanı

Dijital dönüşüm uzmanları, kuruluşların yeteneklerini genişletmelerine, stratejik ve operasyonel görünümlerini yenilemelerine bir adım önde olmalarını sağlamak için mevcut ve gelecek teknolojilerden nasıl yararlanabileceklerini araştırıyor.

Yakın Geleceğin Diğer Meslekleri

3D Yazıcı Mühendisliği
İnsan ve Kültür Uzmanları
Drone Sürücüsü
Kişisel Marka Yöneticisi
Genetik Danışmanı
Kişisel İçerik Yazarı