E-ticaret endüstrisinin her yıl hızla büyümesiyle e-ticaret pastasından bir pay almak isteyen artan sayıda hevesli çevrimiçi perakendeci görüyorum. Müşterilerin satın alacağı doğru ürünü bulmanın yanı sıra, işiniz için en iyi e-ticaret web sitesini seçmek de zor olabilir. Satışa başlamak için ihtiyaç duyduğunuz en temel özellikleri sağlayan basit platformlardan, mobil duyarlı e-ticaret web sitesi , güvenli ödeme ağ geçidi çözümleri, stok yönetimi ve hatta dijital pazarlama ile tamamlanmış daha gelişmiş web sitelerine kadar, bugün piyasada çeşitli seçenekler mevcuttur.

Yeni girişiminiz için en iyi e-ticaret web sitesini nasıl seçersiniz ? İşte dikkate alınması gereken birkaç nokta.

E-Ticaret Sitesi Ne Kadara Mal Olur ?

Herhangi bir yatırım yaparken genellikle ilk baktığımız şey fiyattır. Bir e-ticaret sitesi bize ne kadara mal olacak ? Sadece çevrimiçi satışta şansını denemek isteyen ve spekülatif bir girişime çok para harcamaktan çekinen biriyseniz, işinizi ücretsiz olarak başlatmanıza izin veren sosyal medya platformları var. En iyi e-ticaret web sitesi olarak, çevrimiçi mağazalarını başlatmak isteyen ancak bunu yapmak için sınırlı kaynaklara sahip olanlar için hazır şablonlu e-ticaret siteleri işlerini görebilir. Basit bir mağaza sayfası ekleyerek web sitenizi minimum fiyata, tek ürünlü bir çevrimiçi mağazaya dönüştürebilirsiniz. İşletmeniz harekete geçtiğinde, birden fazla ürün kategorisi sunmaya başlamak için e-ticaret sitenizi geliştirebilirsiniz. Hazı platformlardan faydalanmak için alan adı, hosting, ssl ve bir takım eklentiler ile minimum 500$ dan başlayarak artabilir.

E-Ticaret Site Entegrasyonları

E-ticaret web siteleri için mevcut olan entegrasyonlar ve eklentiler de platform seçiminizi etkileyecektir. Özellikle e-ticaret sitelerinde uzmanlaşmış dijital pazarlama uzmanı, çevrimiçi işinizi yürütmek için çok çeşitli bilgilere sahiptir. Başlamak için, iş modelinize bağlı olarak ne tür araçlara ve hizmetlere ihtiyacınız olduğunu belirleyin. İhtiyaç duyabileceğiniz en popüler eklentilerden bazıları, müşteri sadakati, e-posta pazarlaması ve stok oluşturmak için yazılımlar, ödüller ve üyelik özellikleri için kargo takibine yardımcı olan eklentileri içerir.

SEO araçları

Müşterilerine ulaşabilen bir e-ticaret web sitesi açma konusunda öğrenmeniz gereken şeylerden biri, içeriğinizi arama motorları için optimize etmektir. E-ticaret web sitelerinin, hedeflenen trafiği çekmek için alakalı aramalarda üst sıralarda yer alması gerekir. Müşterileriniz, sunduğunuz ürün veya hizmetleri aktif olarak ararken sizi bulabilmelidir. SEO dostu bir e-ticaret web sitesi, blog sayfasına, anahtar kelimeler ile hazırlanmış sayfa ve kategorilere sahip olan ve meta verileri içeren bilgiler sunar. Müşteriler, içeriğinizin güncel kalmasına yardımcı olmak için web sitenize inceleme bırakabilmelidir.

Yeni başlayanlar için E-ticaret web sitesi ipuçları
Mobil uyumlu E-ticaret web sitesi ipuçları

Mobil duyarlı

Ürün aramalarının yarısından fazlası mobil cihazlardan yapıldığından, e-ticaret web siteniz mobil kullanıma hazır olmadığında satış fırsatlarını kaybetme riskiyle karşı karşıyasınız. Seçtiğiniz web tasarımcısı, müşterilerinizin sayfanıza herhangi bir ekran boyutundan veya tarama ortamından kolayca erişmesini sağlamak için size mobil uyumlu e-ticaret web sitesi tasarımı sağlamalıdır.

Geliştirilebilirlik

Gelecekte büyüyeceğini düşündüğünüz bir çevrimiçi girişim kuruyorsunuz. Şimdilik ne ölçüde olduğunu tahmin etmek zor ama işinizin büyümesini destekleyecek ve sizinle birlikte büyüyecek ve aynı zamanda geliştirilebilir e-ticaret web sitesine ihtiyacınız var. Minimal özelliklerle küçük bir başlangıç yapabilirsiniz, ancak seçtiğiniz özelliklerin sizi büyümek için geliştirebilecek ve yükselirken sizden aşırı ücret talep etmeyeceğinden emin olmalısınız.