2D Animasyon Süreci

Her animasyon stüdyosunun biraz farklı bir animasyon süreci vardır, ancak basit bir fikirden tamamen animasyonlu bir filme geçme adımları, gittiğiniz her yerde hemen hemen aynıdır. Animasyon süreci, projenin ölçeğine, kullanılan animasyonun türüne ve onu oluşturan ekibin büyüklüğüne bağlı olarak biraz farklılık gösterir. Çoğu animatör, Walt Disney’in animasyon sürecini animasyon filmi oluşturmanın standart yaklaşımı olarak benimsedi. Bunu yapmanın tek yolu bu değildir, ancak yeni bir animatör olarak bugün büyük animasyon stüdyoları tarafından kullanılmakta olan adımları öğrenmek faydalı olacaktır.

1.Adım : Görsel Anlatımlar

İlham veren animatör için ilk adım bir storyboard oluşturmaktır. Bir senaryo veya orijinal bir fikrin uyarlanması olsun, bir storyboard hazırlamak, nihai ürününüzü oluşturmak için önemli bir ilk adımdır. Başlangıçta Walt Disney tarafından 1930’larda geliştirildi, çalışmalarını önceden görselleştirmek ve fikirlerini proje üzerinde çalışmak isteyen film yönetmenlerine ve diğer animatörlere sunmak için grafik düzenleyiciler olarak hikaye tahtaları, görsel bir senaryo veya sahne talimatları gibi animasyonlu karakterler düşünün.

Animasyonlu bir özellik oluşturmak pahalı ve zaman alıcı bir işlemdir ve oluşturulması birkaç haftadan birkaç yıllara kadar sürebilir ve bir storyboard, animasyonu yapılmadan önce hikayeyi düzenlemenin en iyi yoludur. Animasyonlu film elbette oluşturma süreci boyunca düzenlenecektir, ancak tüm animasyonlu bir dizinin kazınması hem zaman hem de para açısından maliyetlidir, bu nedenle film şeridi aşamasında düzenleme, bir bütçedeki stüdyolar için iki kat önemlidir.

2.Adım : Ses Yapım

Animasyon Seslendirme Süreci

Hikaye bir storyboard ile düzenlendikten ve bir animatör, yönetmen ve yapımcı ekibine sunulduktan sonra, iletişim kısmını oluşturma zamanı. Bu noktada, daha önce yapmadılarsa, yazarlar ve yönetmen, film şeridini, her sahnede her karakterin ne yaptığını özetleyen yazılı bir senaryoya uyarlar. Film şeridi genellikle nihai ürünün nasıl görüneceğinin kaba, parçalanmış ana hatları olduğundan, bu işlem 1. adımda sunulan fikirleri daha da genişletmeyi amaçlamaktadır.

Senaryo tamamlandıktan sonra, her karakterin bireysel kişiliğini perçinlemek için filmin selendirmesi yapılır.  Seyirciler tarafından fark edilmese de, ses aktörleri karakterlerinin ekran kişiliğini ortadan kaldırmada büyük bir rol oynamaktadır. Çoğu zaman, senaryolar çoğunlukla karakteri canlandıran, onlara başlangıçta tasarlandığından daha çekici bir kişilik veren ve hatta filmin sanatsal tarzını veya son kesimini etkileyen aktörler için gevşek kurallar olarak kullanılır.

Robin Williams’ın Disney klasik Aladdin’deki Genie performansı, bir ses oyuncusunun bir karakterin kişiliğini ve bir bütün olarak filmin yönünü nasıl etkileyebileceğinin mükemmel bir örneğidir. Aladdin’in yönetmenleri Williams’ın hatlarının çoğunu ad-lib’e almalarına izin verdi, senaryoya sadece kesinlikle gerekli olduğunda eklendi. Hatta senaryoya kendi şakalarını ve sözlerini eklemesine izin verdiler. Animatörler, Williams’ın nasıl hareket ettiği ve diğer karakterlerle nasıl etkileşimde bulunduğu da dahil olmak üzere Genie’nin son görünümünü bulmak için yarattığı kişiliği kullandılar. Sonuç, animasyon filminin tarihindeki en unutulmaz ve sevimli karakterlerden biriydi.

3.Adım : Görsel Geliştirme

Animasyon Görsel Geliştirme

Görsel gelişim süreci 1930’lardan beri önemli ölçüde gelişmiştir. Başlangıçta, sanatçılar ve animatörler filmin estetiğini mükemmelleştirmek için binlerce karakter, sahne ve nesne taslağı çiziyorlardı. Bu eskizler orijinal film şeridinden biraz daha ayrıntılı olacak ve son derece kaba film şeridi ile filmin gerçek animasyonu arasında bir tür yarı nokta olarak hizmet edecekti.

Bu aşamada sanatçılar, seslendirme sanatçısı tarafından dahil edilen herhangi bir kişilik tuhaflığı veya değişiklikleri dikkate alarak her karakterin cazibesini mükemmelleştirmeye çalışırlar. Bazı karakterler sayısız yinelemede devasa make overs alırken, diğerleri kabataslak, mürekkeplenmiş ve canlandırılmaya hazırdır.

Günümüzde görsel gelişim çok daha az el emeği gerektirir, ancak animasyon filmi oluşturmada daha az önemli bir adım değildir. Sanatçılar, karakterleri ve sahneleri dijital olarak çizmek ve hassaslaştırmak için yüzlerce saatlik eskiz, çizim ve boyamadan tasarruf etmek için özel araçlar kullanıyor. Her karakterin ve sahnenin tasarımları tamamlandıktan sonra, üretim süreci başlayabilir.

4. Adım: Üretim

Animasyonun altın çağında, üretim süreci son derece emek meselesiydi. Bir animasyon filmindeki her çekimin, çekim süreci başlamadan önce sanatçılar tarafından çizilmesi ve boyanması gereken on ila yirmi arasında herhangi bir yere sahip olması gerekir. Her stüdyoda en iyi animatörler animasyonda sadece ana kareler olarak adlandırılan en önemli kareleri çizmek için zamana sahip olacaklardı. Ana kareler arasındaki, aralar olarak bilinen kareler, genç animatörler tarafından doldurulur, daha sonra tüm kareler bir araya getirilir ve bir animasyon sırası oluşturmak için fotoğraflanır. Bu işlem filmdeki her çekim için tekrarlanır ve genellikle her biri bir eskiz, renklendirme, mürekkep ve fotoğraf gerektiren yüz binlerce son çizim yapar.

Modern üretim süreci çok daha kolaydır ve klasik yönteme göre çok daha az insan gücü gerektirir. 2D animasyon teknolojisindeki gelişmeler sayesinde sanatçılar masasından ayrılmak zorunda kalmadan bir sahneyi kendileri çizebilir, boyayabilir ve canlandırabilirler.

Muazzam dijital çizim tabletleri, animatörlerin ana karelerini dijital olarak çizmelerini ve 2D animasyon yazılımını kullanarak araları otomatik olarak oluşturmalarını sağlar. Karakterler ve arka planlar bu yöntem kullanılarak ayrı ayrı çizilir, daha sonra birbirlerine aktarılır ve video dosyası olarak kaydedilir, stüdyoya geleneksel yöntemlere göre hem zamandan hem de paradan tasarruf edilir ve animasyon işleminin son adımında daha fazla esneklik sağlanır.

5.Adım : Post Prodüksiyon

Post Prodüksiyon

Karakterler renklendirilmiş, canlandırılmış ve arka planlarına göre ayarlanmıştır. Her sahne özenle oluşturuldu ve optimize edildi. Her tuş renklidir, her ara doldurulmuş ve animasyon esasen tamamlanmıştır! Geriye kalan tek şey, animatörün sanatsal vizyonunu mükemmelleştirmek için son ürünü özel efektler, ses efektleri ve görsellerle düzenlemek ve cilalamaktır. Post-prodüksiyon genellikle, tüm ekip çalışmalarını gözden geçirmek ve filmi tamamlamak için gerekli olan her şeyi yapmak için oturduğunda gerçekleşir.