Ç

ocukluğumuzun klasik animasyon filmlerinden bugün gişe rekorları kıran filmlerde gördüğümüz son teknoloji CGI’ya (Bilgisayar grafik uygulaması) kadar, animasyon 1600’lerden beri hayalleri gerçeğe dönüştürüyor. Flash ve Creatoon gibi modern animasyon yazılımlarının başlangıcından bu yana, animasyon toplumumuzda sadece temel flipbook’lardan ve karikatürlerden web uygulamalarına ve pazarlama araçlarına kadar daha yaygın hale geldi. Animasyonlar, verileri izleyiciye sezgisel olan ve Veri Görselleştirme gibi tüm endüstrilerde devrim yaratan veya hatta ilham veren bir şekilde öğretebilir, eğlendirebilir ve görüntüleyebilir.

2D Animasyon Nedir ?

Animasyon dünyasına ilk adımınızı atmadan önce, 2D animasyonun tam olarak ne olduğunu öğrenmelisiniz. Çocukların en sevdiği Cumartesi sabahı çizgi filmlerini izledikçe, animasyonun bir sırayla oynatılan resimlerden daha fazlası olduğu açık.

Animasyon tasarımı, çok temel bir düzeyde, zaman çizelgesi veya makara boyunca hızlı bir şekilde oynatılan kare adı verilen bir dizi resimden başka bir şey değildir. Peki animasyon nasıl çalışıyor? Neden sadece bir sürü fotoğraf görmüyoruz? İnsanların animasyonu algılamasını sağlayan fenomen, mevcut bilincin kaçmasından önce retinada saniyenin yirmi beşte biri için bir görüntü bulunduğunu varsayarak, çerçevelerin birbirine akması ve hareket algısı. 2D animasyon, üç boyutlu bir bağlam yerine iki boyutlu bir bağlamda oluşturulan bir animasyon türüdür. Birçok modern animasyon stüdyosu (DreamWorks ve Pixar gibi) filmleri için karakterleri ve ortamları oluşturmak, binlerce küçük çokgenden onları şekillendirmek ve dizelerdeki kuklalar gibi bilgisayar kodu ile canlandırmak için 3D animasyon araçlarını kullanır.

En Popüler Animasyon Araçları

Her animatör, işlerini yapmak için özel bir araç setine güvenir. Elli veya altmış yıl önce, bu araçlar kağıt, kalem ve kurşun kalemden başka bir şey olamazdı, ancak bugün animasyona adanmış tüm uygulamalar ve yazılım paketleri var.

Modern animasyon yazılımı klasik yaklaşımdan daha az basit olsa da, animatöre çalışmak için önemli ölçüde daha sağlam bir araç seti sunarak, animasyoncuların desteklediği tüm sanatçılar ekibi olmadan daha karmaşık ve ayrıntılı stilleri keşfetmelerini sağlar. Tüm sanatçı ekiplerinin ekranda tek bir sahneyi canlandırmak için saatlerce çalıştığı yerde, yalnız bir animatörün elindeki birçok 2D animasyon aracına dönüşebilir.

İşte 2D animasyona yeni başlayanlar için en iyi animasyon uygulamalarından birkaçının listesi,

Synfig Studio Animasyon Yazılımı

Synfig

Synfig, hızlı hareketli grafiklerden sinema kalitesinde animasyona kadar her şeyi yapmak için kullanılabilecek güçlü bir araç paketi sunan 2D animatörler için ücretsiz, açık kaynaklı bir programdır. Windows, Linux ve OSX için mevcut olan Synfig, harika 2D animasyonlar üretmeye başlamak için son derece düşük bir ek yoldur. Açık kaynak kodlu olduğu için Synfig, Synfig wiki biçimindeki kapsamlı ve kullanımı kolay belgelere değinmeden, genellikle pahalı alternatiflerinde sunulanlardan daha rafine olan yeni özelliklerle sürekli olarak güncellenir.

Synfig Studio Animasyon Yazılımı

Toon Boom Studio

Toon Boom Studio, yeni başlayanlar için hepsi bir arada bir animasyon uygulamasıdır ve aslında size çalışırken 2D animasyonun temellerini öğretmek için tasarlanmıştır. Mutlak bir aceminin anlaması ve yürütmesi için animasyonun en zor kısımlarını yeterince kolaylaştıran güçlü özelliklerle doludur. Özel efektler, dudak senkronizasyonu araçları ve ara doldurma nesilleri, Chroma anahtar takımı ve stop motion araçları gibi gelişmiş özellikleri mevcuttur.

Adobe (Flash) Animate CC

Adobe Flash, web’deki animasyonlar ve hareketli grafikler için en yaygın kullanılan yazılımdır ve 15 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır. Kısa 2D animasyonlar, oyunlar ve etkileşimli multimedya açısından Adobe Flash endüstri standardıdır. Animasyon dünyasındaki yaygın varlığı, Adobe’nin yaratıcı ürünlerinde mükemmellik arzusu ile birleştiğinde Flash’ı herhangi bir beceri seviyesindeki animatörler için bir araç haline getirdi. Biraz pahalı olsa da, Adobe Flash, çalışmalarının kalitesini artırmak isteyen herhangi bir amatör animatör için yatırım yapmaya değer.

Storyboard Animasyon Yazılımı

Storyboard

Storyboard, animasyon işleminde göz ardı edilemeyecek önemli bir adımdır. Filmler gibi daha büyük prodüksiyonlarda, film şeridi sanatçıları, film şeridini animatörler için düzenleyecek, ancak daha küçük 2D animasyon projeleri için, Storyboard gibi yazılım, küçük ekiplerin fikirlerini hızlı ve kolay bir şekilde görsel hikayelere dönüştürmelerine izin veriyor. 2D animasyonda en saygın isimlerden biri olan Toon Boom tarafından yaratılan Storyboard, hikayelerinizi görsellere adamak için sahip olunması gereken bir araçtır.

Createoon

Öncelikle “kesip” animasyon tarzını kullanmak isteyen animatörler tarafından kullanılan Creatoon, kullanım kolaylığı nedeniyle övülen ücretsiz ve güçlü bir animasyon yazılımıdır. Creatoon Öğrenme sezgisel ve böyle derin bir uygulama için son derece affedicidir. Creatoon size bir kuruşa mal olmayacak, ancak yalnızca Windows için mevcut ve güncelleme kalıcı olarak kesildiğinde, yakında Mac veya Linux için destek alacak gibi görünmüyor.

Pencil 2D Animation

Pencil

Pencil geleneksel flipbook tarzı animasyona benzemek için tasarlanmış daha barebones stüdyo uygulamasıdır. Özellikleri animasyonları oluşturmak için harika bir program olmasa da, 2d animasyonunun temellerini uygulamak için mükemmel bir araçtır. Basit kullanıcı arayüzü, sadece bir başlangıç ​​animatörünün kendi başına temel animasyonlar oluşturmaya başlaması için ihtiyaç duyduğu araçları sunar ve Pencil Wiki, yeni animatörlerin temellerini bulmasına ve stillerini sağlamlaştırmasına yardımcı olmak için basit eğiticilerle doludur.