BEEPLE MIKE WINKELMANN’DIR. Beeple, kısa filmler, Creative Commons VJ döngüleri, gündelik işler ve VR / AR çalışmaları dahil olmak üzere çeşitli dijital sanat eserleri yapan Charleston, SC, ABD’den bir grafik tasarımcısı olan Mike Winkelmann’dır.

Beeple, kısa filmler, Creative Commons VJ döngüleri, gündelik işler ve VR / AR çalışmaları dahil olmak üzere çeşitli dijital sanat eserleri yapan Charleston, SC, ABD’den bir grafik tasarımcısı olan Mike Winkelmann‘dır.

Yaygın olarak kullanılan bir dizi Creative Commons VJ döngüsü yayınlamaya başladıktan sonra Justin Bieber, One Direction, Katy Perry, Nicki Minaj, Eminem, Zedd, deadmau5 ve daha birçokları için konser görselleri üzerinde çalıştı.

3D grafiklerdeki mevcut “gündelik” hareketin yaratıcılarından biri, on yılı aşkın bir süredir tek bir günü bile kaçırmadan her gün baştan sona bir resim oluşturuyor ve bunu çevrimiçi olarak yayınlıyor.

NFT’nin kalbindeki sanat dünyası önde gelen isimlerinden Beeple: Altı aydan kısa bir süre önce, gerçek adı Mike Winkelmann olan Beeple, sanat dünyası tarafından bilinmiyordu.

Ama sonra, benzeri görülmemiş bir şey oldu. Christie’s, Winkelmann’ın dijital bir eserini sattığını ve bunu yaparak bağımsız bir NFT sanat eseri sunan ilk büyük müzayede evi olacağını duyurdu. 25 Şubat’ta başlayacak olan çalışmanın ilk saatinde, teklifler 100 dolardan 1 milyon dolara fırladı ve Winkelmann’ı sanat piyasasının üst kademelerine (en azından fiyat açısından) soktu. Yazma sırasında, 125 teklif sahibi 3,5 milyon dolar topladı ve yedi gün daha kaldı.

Winkelmann, Güney Carolina’daki evinde CNN’e ayarlanmış, ancak arkasında sessize alınmış 65 inçlik bir düz ekran televizyon olan Zoom üzerinden “Son birkaç ay çok, çok çılgınca geçti” diyor. Fermuarlı bir lacivert hırka, dikdörtgen gözlükler ve düzleştirilmiş saçlar giyen 39 yaşındaki Winkelmann, milyonlarca dolarlık bir sanatçıdan daha çok Mister Rogers’a benziyor, ancak inek kıyafeti, gürültülü kahkaha patlamaları ve bol küfürlerle karşılanıyor.

“Bütün bu yeni NFT dünyasının açılması o kadar çılgın bir yolculuktu ki, asla mümkün olduğunu düşünmedim. Ve şimdi, ‘oh, vay, tamam, işimi böyle satabilirim’ gibi.

Beeple – Mike Winkelmann

Sanat dünyasının dışında, 1980’lerin tüylü bir oyuncağından sonra kendisine Beeple adını veren Winkelmann, şimdiden çok büyük bir takipçi kitlesine sahip – yalnızca Instagram’da 1,8 milyon takipçisi var. Pandemiden önce grafik tasarımcı ve animatör olarak kariyer yaptı ve Ariana Grande, Justin Bieber, Childish Gambino ve Nicki Minaj gibi performans sanatçıları için konser görselleri yarattı. Shakira Super Bowl’da bir ateş duvarından geçtiğinde, bu Winkelmann’ın işiydi. Diğer müşteriler arasında Elon Musk’ın SpaceX ve Apple’ı var.