BMW,  concept i4, 270 mil tahmini EPA menzili ve 530 beygir gücü üretme kabiliyetine sahip, tamamen elektrikli dört kapılı Gran Coupe’nin konsept versiyonunu tanıttı.

Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nın koronavirüs nedeniyle iptal edilmesi nedeniyle çevrimiçi olarak piyasaya sürülen i4 konsept otomobilinin 2021’de üretime girmesi planlanıyor. BMW, bir süredir i3 elektrikli aracını takip edecek şeylerden bahsediyor. BMW, LA Auto Show’da yaklaşan i4 ile ilgili bazı özellikler yayınladı. Bu son tanıtım, i4’ün neye benzeyeceğini daha fazla gösteriyor, ayrıca iç mekan hakkında bilgi veriyor.

Belki de en göze çarpan özellikler, cam tavan ve iç kısımdaki kavisli bir dijital ekran.

BMW i4’ün 600 kilometreye veya yaklaşık 400 mil mesafeye sahip olacağını belirtiyorlar. Ancak bunu rekabette öne geçirecek olan rakamın EPA veya Avrupa WLTP’sine dayandığı belli değildi. EPA tahminleri daha muhafazakar olma eğilimindedir. BMW şimdi menzili açıklığa kavuşturuyor ve EPA tahmininin 270 mil olacağını söyledi.

İ4, yepyeni bir elektrik motoru, güç elektroniği, şarj ünitesi ve yüksek voltajlı aküye sahip beşinci nesil BMW eDrive’a sahip olacak. Bu beşinci nesil platform, Çin pazarına giden iNEXT SUV ve iX3’te de gösterilecek. BMW’ye göre i4’teki 80 kilowatt pil paketi düz ve 550 kilogram ağırlığında. Karşılaştırma için Tesla Model 3’teki pil takımı 480 kg ağırlığındadır.

İ4 konseptinin tanıtımı, BMW’nin elektrifikasyona daha derinden itilmesi için daha önce yapılan duyurulara dayanıyor. BMW, Çinli pil hücresi üreticisi Contemporary Amperex Technology Co. ve Samsung SDI’nin pil hücrelerine 10 milyar Euro’dan (11.07 milyar $) fazla harcayacağını duyurdu. BMW’nin 2018’in ortalarında açıklanan CATL ile yaptığı orijinal anlaşma 4 milyar € değerinde akü hücresi içindi. Alman otomobil üreticisi o sırada, bu yeni sözleşmenin 2020’den 2031’e kadar olduğunu söyledi.

BMW Group, Almanya’nın Erfurt kentinde yapım aşamasında olan CATL’nin akü hücre fabrikasının ilk müşterisi olacak. BMW AG’nin satın alma ve tedarikçi ağından sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Andreas Wendt’e göre, BMW Almanya’da CATL kurulmasında aktif rol oynadı.