Grafik tasarım, görsel iletişim sanatıdır. Bir mesaj iletmek, ürün ya da hizmeti görsel olarak tanıtmaktır. Grafik tasarım kelimesi ilk kez 20. Yüzyılın başlarında metal kalıplara oyularak yazılan ve çizilen, sonrasında çoğaltılmak amacıyla basılan görsel malzemeler için kullanılmıştır. Grafik Tasarım kelimesi ilk olarak 1922 yılında hatta ve kitap tasarımcısı olan William Dwiggins tarafından yazılmıştır.

Grafik tasarım yerleşik bir kavramdır, ancak birçok kişilik katmanına sahip bir yapıya bürünebilir. Grafik tasarımdaki eğilimler ara sıra değişiyor, belirli bir eğilim belirli bir süre için sadece daha iyi sonuçlarla gelecekteki bir döneme evrilmek için eski haline geliyor. Dünya da hızla değiştiği için bu hiçbir şekilde şaşırtıcı değil.

Nesiller değişir ve her birinin trendlerin ne olacağını belirleyen kendine has özellikleri vardır. Örneğin, bin yıl kuşağı, daha cesur ve daha titiz olarak tanımlanan tamamen farklı bir kişilik olduğunu kanıtladı. Teknolojik ilerleme nedeniyle, genç tasarımın grafik tasarım açısından bile ihtiyaçlarını karşılamak bir ön koşuldur. Sonuçta, onlar sizin hedef kitlenizdir.

Grafik Tasarımı aslında ilk sanat dallarından biri olma ihtimali çok yüksektir. Atalarımız olan mağara adamları tarafından duvarlara kazılarak çıkartılan şekiller bunun bir göstergesidir. İnsanlık tarihi boyunca her zaman etrafımıza bir iz bırakan bu tasarım sanatı aslında görsel iletişim sanatı olarak evrimleştikten sonra, kendi içinde bir çok kollara ayrılan köklü bir ağaç misali günümüze kadar gelip dijital bir görünüm kazanmıştır. Gelişen teknolojinin meyvelerinden nasiplenen bu sanat, hayatımızın her alanında özellikle dijital pazarlama hizmetleri sektöründe karşımıza çıkmaktadır. Televizyon reklamları, sinema, müzik evet yanlış duymadınız müzik sanatında bile büyük yer sahibidir. Nota işaretlerinden tutunda enstürman tasarımlarına kadar müziğin o muhteşem doğasının alt yapısını oluşturmaktadır.

Böylesine geniş bir yelpaze sunan grafik tasarımı sanatı kimilerinde doğuştan gelen bir yetenek olarak, kimilerinde ise uzun uğraşlar sonunda kazanılan bir meslek olmuştur. Günümüzde grafik tasarımı hizmetleri deyince ilk akla gelen reklam ve reklamcılık terimleridir.

Grafik Tasarım Araçları Nelerdir?

Profesyonel tasarımcılar, sanatsal bir eğilime sahip yaratıcı bir zihne ve çok daha fazlasına sahip. Keskin gözlem becerileri ve analitik düşünme, fiziksel araç kitlerini incelemeden ve kalemle kâğıt veya kalemle tablete dokunmadan önce grafik tasarım için gerekli araçlardır. Tasarımcılar, belirli bir mesajı iletmek ve etkileyici bir görsel oluşturmak için sanat ve teknolojiyi birleştirmek için çeşitli yöntemler kullanırlar.

Eskiz defteri: Fikirleri eskiz etmek için kullanılan geleneksel bir araç; tasarımcıların başka araçlar ve teknolojiler kullanarak daha da geliştirebilecekleri kaba tasarımları not almanın en hızlı yoludur.

Bilgisayarlar: Bilgisayarlar artık her tasarımcının araç kitinde önemli bir yere sahip. Tabletler gibi donanımlar tasarımcıların yaratıcı özgürlüklerini artırmalarına ve eskiz defteri hissini korumalarına izin verir.

Yazılım: Teknoloji yaratıcı vizyonu gerçekleştirmek için yeni kapılar açtı. Illustrator ve Photoshop gibi özel yazılımlar, çizimler oluşturmanıza, fotoğrafları geliştirmenize, metni stilize etmenize ve tüm parçaları inanılmaz düzenlerde birleştirmenize yardımcı olabilir.

Bir grafik tasarım ürünü, farklı ölçülerdeki görsel öğelerin bir araya gelmesiyle oluşur. Tasarım yüzeyi üzerinde bulunan çizgisel, tipografik ve görsel öğelerin yönü ve rengi önemlidir.

Minimalizm, önümüzdeki birkaç yıl boyunca trend olması beklenen bir tasarım öğesidir. Zamansız, klasik ve Japonlar sayesinde asla eskimiyor.

Tasarımınızı oluştururken, önemsiz unsurları atlamaya ve birincil unsurlara konsantre olmaya çalışın. Basit çizgiler, çok fazla beyaz boşluk veya negatif boşluk, özel tipografi, birkaç metin bloğu, sınırlı renkler, çıplak tonlar ve temel şekiller kullanın (özellikle Japonların tasarımlarında bu şekli kullandıkları gibi daireler ve görsel olarak çekici olduklarını kanıtlayın) . Asla basitlikle yanlış gidemeyeceğinizi biliyorsunuz, değil mi? Japon grafik tasarımcılarından alın. Google ve Apple’ın en iyi tasarımlarından alın.