Teknoloji hızla gelişiyor ve son trendlere ve yeniliklere yetişemiyor olmak gayet normal. En yeni akıllı telefon, popüler bir gadget veya yeni bir sosyal medya platformu olsun, neredeyse haftalık olarak yeni şeyler var! Bununla birlikte, hiç podcast kelimesini duydunuz mu ? Hayır, geleneksel radyoda bulabileceğiniz bir şey değil, ne de donanım ile ilgili. Aksine, podcast’ler çevrimiçi bulabileceğiniz ve dinleyebileceğiniz gösterilerdir.

Daha doğrusu, bir podcast genellikle bağımsız olarak üretilen ve çevrimiçi olarak sunulan bir şovdur. Az reklam veya hiç reklamı olmayan her kitleye yönelik ve herkes tarafından yapılabilir. Dünyanın her yerinden politika, sanat, video oyunları, moda gibi birçok konuda podcast var. Ayrıca, bu internet podcast’lerini evde, yolda ve seyahat ederken bile her yerde dinlemek mümkündür, çünkü sadece bir internet bağlantısına ihtiyacınız vardır. Çoğu podcast ‘de ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Kendi podcast’imi oluşturabilir miyim?

Radyo dünyasına her zaman ilgi duydunuz, ancak bu faaliyet sektöründe çalışma şansınız olmadı mı? Özellikle zaten bir blogunuz varsa ve farklı bir ortam denemek istiyorsanız, kesinlikle podcast yapabilirsiniz. Aslında, bir podcast bir blog makalesine çok benzer. Bir konuyla ilgili bir görüş hakkında kendi sesinizi kaydedebilir, maceralarınızı veya bir hikaye anlatarak yeni insanlara ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak, podcast’iniz iyi kurgulanmış ve iyi ses kalitesine sahip olduğunda güvenilirliğinizi artırmanıza olanak sağlar.

Kendi podcast’inizi oluşturabilirsiniz, ancak daha önce bazı adımları izlemeniz gerekir. İlginç bir konu bulmalısınız. Bir yıl boyunca haftada bir kez en az 30 dakika konuşabileceğiniz bir konu. Muhtemelen ilgili olduğunuz bir konu olmalıdır.

Kendinizi kaydetmeniz gerekiyor. Başlangıçta bir stüdyoya ihtiyacınız yok, ancak cep telefonunuzu değil, iyi bir gösteri yapmak için gerçek bir kayıt cihazı kullanmalısınız. Adobe Audition ve Audacity gibi yardımcı olabilecek kayıt ve ses ve montaj yazılımları da vardır.

Kayıtlarınızı istediğiniz platformda barındırabilirsiniz. (iTunes, Google Podcast’ler, Google Play Müzik, Deezer, Spotify, YouTube, SoundCloud…) Daha sonra podcast RSS özet akışınızı tüm bölümlerinize sahip olmaları için barındırma platformunuza bağlamanız gerekir. Kayıt sırasında, barındırma platformu podcast adınızı ve logonuzu isteyecektir. İnsanlara hızlı bir şekilde ulaşmak istiyorsanız, zaman ayırın.

Yukarıda belirtilen tüm barındırma platformları, podcast’inizi oluşturmanıza ve yayınlamanıza yardımcı olabilir. Çoğu, podcast’leri konularına veya popülerliklerine göre sıralar. Konunuzda kimsenin konuşmadığını fark ederseniz, korkmayın. Daha sonra bu alanda referans olabilirsiniz. Başka bir konuda, bir süre sonra bir blogda olduğu gibi, podcast’iniz alakalı ve beğendiyse bazı reklam teklifleri alabilirsiniz. Bu, bu maceradan para kazanmanıza yardımcı olabilir.

Podcast’leri nerede bulabiliriz ?

Başlangıç ​​olarak, podcast dinlemek istiyorsanız, bunları veya içerik oluşturucu web sitelerinde bağlantı bulmanın genellikle mümkündür. Bunları akıllı telefonunuzda da bulabilirsiniz. Apple ürünlerinde, zaten “Podcast” uygulamanız varsa, bunları burada arayabilir ve bulabilirsiniz. Bir Mac bilgisayar kullanıyorsanız, podcast’leri iTunes’dan bulabilirsiniz. PC veya Android kullanıyorsanız, Google Play Müzik’e gidebilirsiniz. Spotify ve Podbean de var.

Sonuç olarak, yakın gelecekte podcast’leri daha fazla duyacaksınız. Herhangi bir blog yazarının kendi radyo şovuna sahip olabileceği andan itibaren podcast’lere artan bir ilgi var. Bazı ünlüler bile son zamanlarda kendi podcast’lerini başlattı! Bazılarını arayarak başlayabilir ve hoşunuza gidip gitmediğini gözlemleyebilirsiniz. Zaten bazılarını takip ediyor musunuz ? Hangileri favorileriniz ? Yorumlarda bunlardan bahsetmekten çekinmeyin!