Fikirden nihai ürüne kadar, genel ürün tasarım süreci karmaşık faktörleri içerir. Tasarım araştırması bu süreçte vazgeçilmez bir adımdır. Bununla birlikte, gerçekte, birçok tasarımcı ve organizasyon, önemsiz olduğunu düşünerek bu adımı atlama eğilimindedir, çünkü gerçekten anlamamaktadırlar. Tasarım araştırması nedir? Neden ihtiyacımız var? İyi araştırma tasarımı nedir? Bunlar bu makalede cevaplayacağım sorular.

Tasarım araştırması nedir ?

UX araştırması olarak da bilinen tasarım araştırması 1980’lerde ortaya çıktı ve büyük faydası nedeniyle sürekli genişledi. Getirdiği değer nedeniyle, tasarım araştırması kendi araştırma yöntemlerine uyar. Ayrıca, ürün tasarımı alanındaki öneminin daha fazla anlaşılması nedeniyle tasarım araştırma işleri artmaktadır.

Tasarım araştırmasının 3 temel noktası vardır:

  • Organizasyonel hedefleri anlama

Ürün tasarımı, organizasyonel beklentiler ve gereksinimlerle uyumlu olmalı ve genel planına uygun olmalıdır. Bu nedenle, kendinizi bu hedeflerden haberdar etmeniz gerekir.

  • Kullanıcı ihtiyaçlarını anlama

İyi tasarım kullanıcı ihtiyaçlarını yansıtır ve birçok şirket kullanıcı deneyimini ana ürün tasarım stratejisi olarak kullanır. Ve iyi bir nedenle; müşteri sadakatinin bir ürünün veya markanın başarısında kilit bir faktör olduğuna şüphe yoktur. Kullanıcı görüşmelerini, kullanıcı kişilerini, kullanıcı deneyimi anketlerini, kullanıcı metriklerini ve kullanılabilirlik testini içeren kullanıcı ihtiyaçlarını belirlemenin birçok yolu vardır. Hiçbir ürün tüm kullanıcıları tatmin edemediğinden, kendi ana kullanıcınızı belirtmeniz gerekir. Tasarım araştırması bu grubu tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

  • Tasarım araştırmasını tasarım düşüncenizin ayrılmaz bir parçası haline getirin.

Araştırma verileri, iyi tasarım ve kılavuz kararlara rehberlik edecek içgörü ve değerli bilgiler sağlar. Başlangıçta ne kadar çok araştırma toplarsanız, faydaları ve ödülleri o kadar büyük olur.

Tasarım araştırması ve pazar araştırması

Neden tasarım araştırmasına ihtiyaç duyduğunuzu sorarsanız, belki de neden göz ardı edildiğini sormaktır ?

Şirketler genellikle yanlışlıkla potansiyel kullanıcıları belirleme, ürün konumunu belirleme ve gelir potansiyelini analiz etme gibi pazar araştırmalarına yoğunlaşarak yeterli araştırma yaptıklarını düşünmektedir. Ancak bu araştırma, ürünü gerçekten satın alan ve kullanan kullanıcılar hakkında fazla bir şey söylemez.

Yanlış anlamayın ama. Pazar araştırması yaşamsal öneme sahiptir. Aslında, bir ürün oluşturmadan önce hem pazar hem de UX araştırması gereklidir. İkisi de çok farklı bilgiler sağladığı için tek başına yeterli değildir.

Pazar araştırması, en uygun pazar ve tüketiciyi tanımlamak için finansal tarafa odaklanır. Tasarım araştırması ürünün kullanıcıya faydasını vurgular.

Temel tasarım araştırma problemleri

Tasarım araştırmasında ilk adım araştırma problemlerini tanımlamaktır. Bu, iyi bir UX araştırmacısı veya araştırma ekibinin bir zorunluluktur. Aşağıdakiler tasarım araştırmasında 4 temel problemdir.

1. Araştırma hedeflerini belirtmek

Hangi soruları sormanız gerektiğini ve hangi araştırma yöntemlerini benimsemeniz gerektiğini belirlemelisiniz.

2. Kullanıcı davranışı ve kültürü hakkında bilgi sahibi olmak

Davranış ve kültür toplumun, iş dünyasının ve ekonominin iki önemli etkendir. Davranış ve kültür hakkında iyi bir anlayışa sahip olmak, insanların mevcut ihtiyaçları hakkında fikir verebilir.

3. Kullanıcı senaryosunu anlamak

Kullanıcı senaryosu, kullanıcıların bir ürünle neler yaptığını ve daha da önemlisi neden yaptığını ayrıntılı olarak açıklamaktadır. Tasarım araştırması yapmak bu sorunun cevabını bulmaktır. Bu, ürününüzün kullanıcı deneyimi ile son derece ilgilidir. Hiç şüphe yok ki, iyi bir kullanıcı deneyimi tasarımınızın başarısının yarısına aittir.

4. Tasarım araştırma sonuçlarını tasarım kararlarına dönüştürmek

Ürün ekiplerine ve paydaşlara araştırma bulguları sunmak kolay değildir. Araştırma bulgularını ürün değişikliklerine dönüştürmek için kullanıcı araştırmasını takip edebileceğiniz akıllı tasarım kararlarına dönüştürmek için 4 adımlı bir süreç var.

Tasarım araştırma yöntemleri

Araştırma yöntemleri soru sormanıza ve veri toplamanıza yardımcı olacaktır. Aşağıda, kullanıcılarınızla ilgili değerli bilgiler edinmek için uyum sağlamak isteyebileceğiniz bazı pratik yöntemler bulunmaktadır.

1. Kullanıcı görüşmeleri

Röportajlar, standart soru ve cevap formatını kullanarak sık sorulan soruların cevaplarını bulmanın en iyi yoludur. Alternatif olarak, kullanıcıların doğrudan sunmaktan çekinmeyebileceği geri bildirimlerine ihtiyacınız varsa, doğrudan olmayan röportajları kabul edebilirsiniz.

2. Uzman görüşmesi

Uzman görüşmeleri, ilgili alanda veya aynı problemin yeni bir şekilde çözüldüğü bir sektörde derin bir deneyim veya bilgi seviyesi gerektirir.

3. Kullanıcı grubu

Grup oturumları, alıştırmalar yoluyla sözlü ve yazılı geri bildirim almanın harika bir yoludur. Bu araştırma yöntemi, kısa bir süre içinde çok fazla kullanıcı görüşü almanız gerektiğinde en kullanışlıdır. Bir grup katılımcıyı bir araya getirmenin zorlukları vardır, ancak zorlukları vardır. Grup oturumundaki en büyük zorluk insanları empati kuracak kadar iyi tanımak.

Size daha fazla tasarım araştırma fikri getirmek için kart sıralama, senaryolar, prototipleme, görev analizi ve benzeri araştırma hedeflerinizde size yardımcı olabilecek başka araştırma yöntemleri de vardır.